Norveç’e seyahat etmeyi planlayan kişilerden Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olanlar Norveç vize randevu adımı ile vize başvurusunda bulunmalıdır. Bunun için gerekli evraklar temin edildikten sonra yetkili kurumdan Norveç vize randevu alımı yapılarak işlemler tamamlanmalıdır. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için vizeden muaftır.

Vize Türleri

Norveç’e seyahat etmek isteyen kişiler için seyahatlerine uygun olacak pek çok vize türü vardır. Vizeler sürelerine ve giriş-çıkış durumlarına göre çeşitlilik gösterir. Kısa süreli vizeler turistik, ticari, sağlık, ziyaret, kültürel- sportif- konferans, kısa süreli öğrenim, staj, sağlık ve transit vizeleridir. Uzun süreli vizeler ise aile birleşimi ve çalışma vizesidir. Vize türleri tek, çift ve çok girişli olarak da değişiklik gösterir.

norveç bayrağı

Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Ülkeye yapılacak olan seyahatin nedeni belirlendikten sonra alınacak vize türüne de karar verilir. Sonrasında seçilen vize türüne uygun olarak istenilen vize belgeleri hazırlanır.

Genel olarak istenilen belgeler şunlardır;

  • Pasaport (Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vize başvuru formu
  • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)
  • Seyahat bilgilerini gösteren belge (Konaklama ve ulaşım bilgileri)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Banka hesap dökümü (Hesap dökümü son 3 aylık döneme ait olmalı ve hesap bakiyesinde en az 7.000 TL bulunmalıdır.)

Vize türlerine göre istenilen belgeler değişiklik gösterebilir. Yetkili kurumlar tarafından ek belgeler de istenebilir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeler temin edildikten sonra başvuru Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na yapılır. Biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için öncesinde Norveç vize randevu alımı gereklidir. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Norveç Vize Randevu ve Başvurusu İle Sonuç Kaç Günde Çıkar?

Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasından sonra 15 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlanır.

Vize Ücreti

Vize başvurusu sırasında ödenmesi gereken bir vize başvuru ücreti vardır. Bu ücret 12 yaşın üzerindeki kişiler için 80 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 35 Euro’dur. Tüm bu Norveç vize randevu alım işlemi için bizden danışmanlık alabilir ve doğru adımlar atabilirsiniz.