İçindekiler

Norveç vize evrakları genel olarak istenen diğer ülke başvuru evrakları gibidir.

Bu evraklar şöyledir:

 • Uygun pasaport Norveç vize evrakları için en önemli belgelerdendir
 • Pasaportun bir fotokopisi ve eski vizelerin fotokopisi
 • Kimlik bilgilerini içeren nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Beyaz fonda çekilen iki adet vesikalık fotoğraf
 • Vize için başvuru formu ve taahhüt
 • Seyahatin nedenini açıklayan ve gidecek kişi tarafından yazılmış dilekçe
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sigortasını belgeleyen bir poliçe
 • İlgili belgeler (mesleki ve finansal belgeler)

Bu evraklar ile Norveç vizesi için gerekli evraklar listesi tamamlanmış olacaktır. Lakin bu vize evrakları için onaylanma süreci kişinin beklemesi gereken en önemli aşamadır.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Belgeler İle Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Norveç vizesi için başvuracak kişiler öncelikle ilgili konsolosluklara müracaat etmelidirler. Bizim ülkemiz için bu konsolosluklar Ankara’da bulunan Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul’da ki Macaristan Konsolosluğudur. Ayrıca vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvurulabilir bu başvuran kişi için daha iyi bir tercih olacaktır.

Konsolosluk’tan Norveç vizesi için gerekli belgeler öğrenilmelidir. Konsolosluğun istediği belgeler eksiksiz ve doğru bir biçimde yerine getirilmelidir. Ayrıca Schengen vizesi bulunan bir kişinin ayrıca Norveç vizesine başvurması gerekmez. Bu vizeye sahip kişi önce vizesi olan ülkeye gidip oradan Norveç’e geçebilmesi mümkün olduğu belirtiliyor.

Norveç Vizesi Gerekli Evraklar İle Başvuru Kaç Günde Çıkar?

Evraklarını istenilen koşullara bağlı teslim eden ve herhangi bir engeli bulunamamış kişiler için başvurulara ortalama on beş gün içinde geri dönüş mümkün olacaktır. Bu yüzden başvuran kişinin hazırlıklı bulunması gerekebilir. Norveç vizesi gerekli evraklar uygun olarak temin edilip sunulamamışsa vize başvurusu reddedilir. Norveç vizesi için gerekli evraklar konusunda genel olarak söylenebilecekler bu şekildedir.

Norveç Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İçin Randevu Alma Adımı

Norveç vize başvurusu adımının işleme alınabilmesi için Norveç’e gidecek olanların randevu almaları gerekir. Bu randevu Norveç Konsolosluğu’ndan alınır. Verilen randevu zamanında ise evrak teslimi ve parmak izi beyanı ile başvuru tamamlanır. Randevu 4 hafta sonrasına kadar verilebildiği için seyahatten en az 1 ay önce randevu başvurusunda bulunulması gerekir.

Başvuru İle Norveç Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç’e giriş sağlayacak vize için yapılan başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle başvuruların en az 15 günde yapılarak işlem sürecinin beklenmesi gerekir. Sürenin 15 günü aşması göz önünde bulundurularak daha erken başvuru yapılması da mümkündür.

Norveç Vize İşlemleri İle Yapılan Başvuruların Reddedilmesi Mümkün Mü?

Norveç Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarının ülkeye yabancı ülke vatandaşlarının girişini kısıtlama yetkisi vardır. Bu yetkiyi daha çok vize başvurularına onay vermeyerek kısıtlayabilirler. Yapılan vize başvurularının incelemeleri sonrasında uygun görmedikleri kişilerin başvurularını reddederek vize almalarına engel olabilirler.

Norveç temsilciliklerinin vize başvurularını reddetme sebepleri arasında şunlara rastlanır;

 • Seyahat belgeleri sebebiyle ret
 • Kamu güvenliğini sağlama amacıyla ret
 • Vize evrak eksikliği nedeniyle ret
 • Ülkeden ayrılma konusunda şüphe uyandırma sebebiyle ret
 • Ekonomik şartlardan dolayı ret
 • Ülkeye giriş yasağı olması sebebiyle ret
 • Sağlık sigortası sebebiyle ret

Vize için olumsuz olmayan durumlarda ise başvuruları kabul ederek yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişine izin verirler. Böylelikle Türk vatandaşları ya da diğer ülkelerin vatandaşları iş, tatil veya aile ziyareti sebebiyle ülkeye girebilirler.

Norveç Vize İşlemleri İçin Ücret Ödenmesi Gerekir Mi?

Norveç vize işlemleri ile sürecin tamamlanabilmesi için başvuru yapan kişilerin mutlaka kendilerinden talep edilen ücreti ödemeleri gerekir. Norveç vizesi için ücretler 12 yaşından büyük olan kişiler için 105 Euro’dur. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan çocuklar içinse ücret 25 Euro’dur. Ayrıca 6 yaşına ulaşmamış çocuklar için vize ücreti ödenmesine gerek yoktur.

Bu ülkeye seyahat için kişiler, aşağıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz Norveç vizesi için gerekli evraklar listesini ilgili kuruma sunmalıdırlar. Norveç, İskandinav ülkelerinden biridir. Görülmesi gereken en güzel ülkelerden biri olması için birçok sebep vardır. Başkenti Oslo olan ülke doğal güzelliklerin var olduğu bir yerdir. Peri masalı edası taşısa dahi bu ülkenin soğuk olduğunu unutmamak gerekir. Seyahat edecek kişinin ülkeye gitmeden önce küçük bir araştırma yapması gerekebilir.

Call Now ButtonHemen Ara