İçindekiler

Bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar Norveç’e gidebilmek için Norveç vizesi almak zorundadırlar. Norveç vizesi alabilmek için bazı işlemlerin tamamlanması gerekir. Öncelikle pasaporta sahip olmak ilk şarttır. İlgili yerlerden temin edilen başvuru formu seyahat amacına uygun olarak doldurularak gerekli evraklarla beraber teslim edilmelidir. Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarından yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip olanlar 90 gün boyunca vizesiz Norveç’te bulunabilirler.

Norveç Vize Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Norveç vize alımı için başvuru yapabilmek adına vize talep dilekçesi ve başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Norveç vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi ilgili konsolosluk ve büyükelçiliklerden talep edilerek online olarak internet üzerinden doldurulur. Daha sonra seyahat amacına göre istenilen evraklar tamamlanarak ilgili yerlere teslim edilir. Başvuru için gerekli evrakların tam ve ikna edici olmasına dikkat edilmelidir. Yanlış beyanlarda bulunulan belgelerdeki bilgilerden başvuru sahibi sorumludur. Bu gibi durumlarda vize reddiyle karşı karşıya kalınabilir. Bunun önüne geçebilmek için doğru beyanlarda bulunulması gerekir. Bu evrakların teslim edilmesinden sonra belirli bir başvuru süreci başlar. Başvurunun onaylanması veya reddedilmesi için bekleme sürecine girilir.

Norveç İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Norveç için vize başvurusu yapabilmek amacıyla vize talep dilekçesi ve başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Bu işlemlerle beraber evrakların da eksiksiz ve tam olarak dosyaya yerleştirilmesi gerekir. İstanbul’dan yapılacak başvurular için Macaristan Başkonsolosluğu sorumludur. İşlemlerin daha çabuk ve hızlı olması için bu yol seçilmiştir. Diğer şehirlerden yapılan başvurular için Norveç Ankara Büyükelçiliği yetkilidir. Başvuru formları buralardan veya bu işlemlerle ilgilenen vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla temin edilebilir.

norveç bayrağı

Norveç Vizesi Almak için Başvuru Formu Ve Vize Talep Dilekçesi

Norveç vizesi almak için başvuru formu ve vize talep dilekçesi büyük önem taşımaktadır. Vize talep dilekçesi içerisinde; seyahat amacını belirten ifadeler yer almalıdır. Neden ziyaret edileceğiyle ilgili bilgiler olmalıdır. Nereye gidileceği, tarih, irtibat numarası, isim, soyisim, meslek bilgileri, unvan, gidiş-dönüş tarihlerini içermelidir. Norveç vize alımı için talep dilekçesindeki cümleler ikna edici ve samimi ifadelerden oluşmalıdır.

Vize başvuru formunda ise; kişisel ve kimlik bilgileri, fotoğraf, pasaport bilgileri, seyahat ve konaklama bilgileri, uçuş bilgileri, gidiş-dönüş tarihleri olmalıdır. Nerede kalınacağıyla ilgili bilgiler de olmalıdır. Bu başvuru formu internet aracılığıyla online olarak doldurulmalıdır. Vize Başvurusu için form; ıslak imzalı, barkod ve referans numaralı olarak ilgili yere teslim edilmelidir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç vizesi alabilmek için başvuru formunun yanında bazı belge ve evrakların da toplanması gerekir. Bu evrakların eksiksiz ve amacına uygun olarak dosyalanmasına önem gösterilmelidir.

Bu evraklar şöyledir;

 • Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi doldurulmalıdır.
 • Geçerliliğe sahip pasaport olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğrafa sahip olmak gerekir.
 • Pasaport fotokopisi olmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi olmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalıdır.
 • Maaş bilgilerini içeren döküm belgesi var olmalıdır.
 • Sigorta döküm belgesi işlenmelidir.
 • Seyahat masraflarını gösteren belge bulunmalıdır.
 • Uçuş bilgilerini içeren belgeye sahip olmak gerekir.
 • Rezervasyon bilgilerini içeren belge olmalıdır.
 • Mesleki ve finansal bilgileri gösteren belgelere sahip olmak gerekir.

Bu belge ve evrakların eksiksiz ve tam olarak belirtilmesi gerekir. Öğrenci, çalışan, emekli ve işverenler için ek evraklar istenebilir. Bunlarla ilgili gerekli bilgileri okuduktan sonra veya vize danışma merkezlerinden yardım alarak evrakların tamamlanması gerekir.

Norveç Vize Başvuru Süreci

Norveç vize randevu alımından sonra başvuru süreci başlar. Seyahatten 15 gün önce başvuru yapılmalıdır. Seyahatlerde vize 15 veya 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. 3 aydan fazla sonuçlanmayan vizeler için ilgili yerlere bunun nedeninin sorması gerekir. Vize işlemlerinin zorluğuna göre önceden de vize taleplerinde bulunulabilir. Bu durum işlemler ve başvuru süreci için önem oluşturur.

Norveç Vizesi Başvuru Türleri Nelerdir?

Norveç için vize başvurusunda bulunan vatandaşların seyahat amaçları farklı olabiliyor. Buna bağlı olarak farklı vize başvurularında bulunabiliyorlar.

Bu başvuru türleri şöyledir;

Norveç turistik vizesi; bu vizeye sahip olan kişiler 90 gün boyunca ülkede bulunma imkanına sahip olurlar. Kısa süren vizeler için geçerlidir. Turistik vizelerde ek evraklar istenebiliyor. Bu evraklar için ilgili vize danışma alanlarından yardım alınabilir. Başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Norveç ticari vize; gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan kişiler vizeden muaf olarak 90 gün boyunca kalabilirler. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ise vize almak zorundadırlar. Ticari faaliyetlerde bulunmak, fuar ve seminerlerde bulunabilmek için ticari vize alınmalıdır.

Norveç aile ve arkadaş ziyaret vizesi; ziyarette bulunmak için alınan vizedir. Davet eden kişinin vize talep dilekçesi doldurması gerekir. Norveç veya İngilizce dillerinde hazırlanmalıdır. Seyahat amacını belirten belge, seyahat masrafları, nerede konaklanacağıyla ilgili bilgileri içermelidir.

Norveç eğitim-araştırma vizesi; 90 günden uzun süreli kalımlarda başvurulan vize türüdür. Okul ve eğitim amaçlı giden kişilerin başvurması gerekir.

Norveç transit vizesi; Norveç’e transit olarak geçmek isteyen vatandaşların başvurması gereken vize türüdür. İstenilen evraklara ek olarak bazı bilgilerin iletilmesi gerekir. Araç ruhsatlarının bilgileri verilmelidir.

Norveç şoför vizesi; Norveç’e şoför bünyesinde gidebilmek için alınan vize türüdür. Ehliyet fotokopisi, CMR belgeleri, taşıt izin ve kayıt belgeleri, şoför listesi, dilekçe, davetiye, işveren izin yazısı ek belgeler arasındadır.

Norveç kültürel-sportif vize; spor, konferanslar, seminerler, kültürel faaliyetler için giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Seyahat amacı vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.

Norveç resmi ziyaret vizesi; seyahat amacı belirtilerek talep dilekçesi doldurulmalıdır. Gerekli evraklarla beraber teslim edilerek işlem yapılmalıdır.

Norveç aile birleşim vizesi; eş veya aile durumundan dolayı alınan vize türüdür. Uzun süreli kalımlarda alınan özel bir vize türüdür. Daimi kalıcılık sağlar. Bunun için işlemler daha uzun sürmektedir. Kapsamlı olarak belgeler titizlikle toplanmalıdır.

Başvuru çeşitleri genel olarak böyledir. Bu başvuru türlerinde seyahat amacına hangisi uygunsa ona göre başvuru yapılmalıdır. Eksiksiz ve doğru beyanlar olmasına önem gösterilmelidir. Bu işlemler için bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden destek alınabilir.

Norveç Vize Ücretleri

Norveç vizesinde, harç ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçükler için harç ücreti alınmaz. 6 ve 12 yaş aralığında olanlardan ise, 35 Euro harç ücreti alınmaktadır. Ticari, turistik, eğitim-araştırma, kültürel-sportif, resmi ziyaret, şoför, sağlık sebepli vize başvurularında 105 Euro istenmektedir.

Norveç Vizesi İçin Red Nasıl Olur? Neler Yapılmalıdır?

Norveç vizesinde başvuru yaptıktan sonra sürecin beklenmesi lazımdır. Başvuru yaparken yazılan bilgilerin doğru olduğundan emin olarak işlem yapılmalıdır. Yanlış bilgilerden dolayı vize reddedilebilir. Öncelikle neden red cevabı alındığını öğrenmek gerekir. Red cevabı almanın bazı nedenleri vardır. Yanlış doldurulmuş ve eksik bilgilere sahip başvuru formu red cevabı sebebidir. Hesapta açıklanamayacak kadar para varsa red cevabı alınabilir. Seyahatleri karşılayabilecek kadar paraya sahip olunmadığında red cevabı alınabilir. Vize başvurularında bulunmak için öncelikle bu işlemlerden geçip geçilemeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Vize red cevaplarından sonra sorunu çözmek gerekir. Sorunu çözdükten sonra tekrar en geç 1 ay içerisinde Norveç vizesi başvurusu yapmak gerekir.

Norveç ülkesine seyahat edebilmek için mutlaka Norveç vize başvurusu yapmak gerekir. Norveç schengen dahilinde olduğu için gidecek olan vatandaşların schengen vizesi alması gerekir. Norveç vize başvurusu yapmadan önce gerekli olan şartları ve evrakları bilmek gerekir. Her ülkenin başvuru şartları da farklıdır. Bu nedenle tüm bilgileri aldıktan sonra başvuru da bulunmak daha doğru olacaktır. Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşların bordo renkli olan pasaporta sahip olmaları gerekir. Norveç her Türk vatandaşından vize talep eder. Sadece yeşil renkli ve gri diplomatik pasaporta sahip olanlar 180 güne kadar ülkeye seyahat eder. 90 günü aşmadan vizeden muaf tutulurlar.

Call Now ButtonHemen Ara