Özbekistan Cumhuriyeti ülkesine 30 günden uzun süreli ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişilerin Özbekistan vize başvurusu yapması zorunludur. Yaptıkları başvuru sayesinde vize alabilir ve bir aydan uzun süreli ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. 30 günden kısa süreli ziyaretlerde ise vizeleri olmadan ülkeye giriş yapabilirler.

Özbekistan Vize Başvurusu İçin İşlemler Nereden Yapılır?

Vize zorunluluğu olan vatandaşlar Özbekistan vize başvuru işlemlerini eksiksiz yapmak zorundadır. Bu nedenle öncelikle vize için nereye başvurulacağının öğrenilmesi gerekir. Özbekistan vize başvurusu için Türkiye’de iki dış temsilcilik vardır. İlki Ankara Özbekistan Büyükelçiliği, ikincisi de İstanbul Özbekistan Konsolosluğu’dur. Bu temsilcilikler vize onayı verirler. Ancak vize başvuruları için yetki verdikleri vize merkezleri aracılığıyla kabul ederler. Fakat gerekli görmeleri durumunda kişilerin konsolosluk veya büyükelçiliğe gelerek bilgi vermesini isteyebilirler.

özbekistan bayrağı

Özbekistan Vize Başvurusunun Yapılma Zamanı

Özbekistan vize başvurularının sonuçlanması ise 3-5 iş günü içerisinde gerçekleşir. Genellikle aksama olmadığı için en az 10 gün önceden başvuruda bulunulması yeterlidir. Ancak olası aksaklıklarda sorun yaşanmaması için daha erken başvurmakta mümkündür. Özbekistan vize başvurusu adımının tamamlanmasının ardından görevlilerin yaptığı incelemenin olumsuz sonuçlanması mümkündür. Bu durumda vize ücreti geri alınamaz ve yeniden başvurunun yapılması durumunda ücret tekrar ödenir.

Özbekistan Vize Çeşitleri

Özbekistan Cumhuriyeti Türk vatandaşlarını farklı amaçlar için ülkede ağırlar. 30 günden uzun süre ülkede kalmak isteyen kişiler ülkeye gidiş amaçlarına uygun olan vize için başvurmalıdır.

Türk vatandaşlarının başvuruda bulunabilecekleri Özbekistan vize çeşitleri şöyledir;

  • Özbekistan aile ziyareti vizesi
  • Özbekistan ticari vize
  • Özbekistan turistik vize
  • Özbekistan öğrenci vizesi
  • Özbekistan transit vize

Başvuru öncesinde bu vizelerden hangisine başvurulması gerektiği iyice araştırılmalıdır. Bu sayede doğru vizeye başvuru yapılarak kısa sürede onay alınabilir. Vizenin yanlış türde seçilmesi onay alınamamasına neden olur.

Özbekistan Vizeleri İçin Ödenmesi Gereken Ücretler

Özbekistan Cumhuriyeti’ne belirli amaç doğrultusunda gitmek isteyen kişiler vize evraklarını vize merkezlerine, konsolosluk ya da büyükelçiliğe teslim etmeden önce vize ücretini ödemelidir. Vize ücretleri Özbekistan vize başvurusu yapan kişinin yaşına göre değişir. Vize almak isteyen kişi 0-6 yaş arası çocuksa 40 Euro, 6-12 yaş arası çocuksa 75 Euro ve 12 yaşından büyük biriyse 150 Euro ücret öder. Bu ücretlerde vize türüne bağlı olarak da değişiklik yaşanabilmektedir.