İçindekiler

Orta Asya’daki Türk devletleri arasında yer alan Özbekistan, 1 aydan uzun süreli ziyaretler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Özbekistan vize işlemleri ile birlikte vize prosedürü uygular. Bu prosedür gereğince pasaportu bulunan kişilerin Özbekistan vize işlemleri adımlarını tamamladıktan sonra ülkeye girişi mümkün olur.

Özbekistan Vizesi İşlemleri İle Başvuru Formunun Doldurulması

Özbekistan vize işlemleri arasında ilk aşamada başvuru formunun doldurulması yer alır. Bu form Özbekistan Konsolosluğu tarafından hazırlanan İngilizce dilde formdur. Konsolosluk sitesinden edinilebilecek bu formun İngilizce olarak doldurulması şarttır. Ayrıca form vize merkezlerinden de alınabilmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgiler, adres bilgileri, seyahat bilgileri ve pasaport bilgileri yer alır. Form İngilizce doldurulacağı için Türkçe karaktere yer verilmemelidir.

Özbekistan Vizesi İşlemleri Arasında Olan Randevunun Alınması

Özbekistan vize işlemleri içinde ikinci aşama ise vize randevusunun alınmasıdır. Vize başvurusunun yapılabilmesi için konsolosluktan randevu alınması gerekir. Bu randevu birkaç hafta ileriye verilir ve verilen tarihte saatin geciktirilmemesine özen gösterilir. Vize işlemlerinin vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılması durumunda randevu vize merkezi tarafından kişi adına alınabilir. Randevunun verilmesi birkaç haftayı bulduğu için seyahat tarihi göz önüne alınarak randevu başvurusunda bulunulmalıdır.

Vize Ücretinin Ödenmesi

Özbekistan vize randevusu alan kişilerin randevu tarihine kadar vize evraklarını hazırlaması ve gerekli olan vize ücretini ödemesi gerekir. Özbekistan vize alımı için 12 yaş üzerindekiler 150€, 6-12 yaş arasındakiler 75€ ve 0-6 yaş arasındakiler ise 40€ ücret öderler. Bu ücretin ödendiğine dair makbuzu randevu esnasında yanlarında bulundurmaları gerekir.

Vize Belgelerinin Hazırlanması

Yurtdışı vize işlemleri içerisinde mutlaka gerçekleştirilmesi gereken işlem ise vize belgelerinin hazırlanmasıdır. Bu belgeler konsolosluk tarafından belirlenmiş olan belgelerdir ve vize almak isteyenlerin kendilerinden istenen belgelerin tamamını teslim etmeleri gerekir.

Türk vatandaşlarından Özbekistan vizesi için teslim etmeleri istenen vize belgeleri şunlardır;

  • İngilizce doldurulan Özbekistan vize başvuru formu
  • Son 6 ayda çekilen 2 biyometrik fotoğraf (boyutlar 35×45 mm)
  • Çift yönlü çekilen kimlik fotokopisi
  • Geçerli pasaport
  • Banka hesap dökümü
  • Otel-uçak rezervasyon belgeleri
  • Nüfus kayıt örneği

Bu belgelerin hazırlanmasında yanlış ve eksiklik ortaya çıkabildiği için başvuru yapan kişilerin vize merkezlerinden evraklar konusunda yardım almaları önerilir. Böylelikle evraklarda hata olmadığından vize onayı daha hızlı alınabilir.

Vize Belgelerinin Teslim Edilmesi

Özbekistan vizesi işlemleri adımlarında son aşamada vize belgelerinin teslim edilmesi yer alır. Evrak teslimi randevu gününde vize işlemlerini gerçekleştiren görevlilere yapılır. Kişiler evrak teslimlerini kendileri yapabilecekleri gibi parmak izi zorunluluğu olmadığından vize merkezlerinin kendileri adına evrakları teslim etmelerini de sağlayabilirler.

Call Now ButtonHemen Ara