İçindekiler

Özbekistan ile yapılan anlaşmalar sonucunda 2018 yılından itibaren tüm pasaport türlerine sahip olan kişiler seyahatleri 30 günü geçmeyecek ise Özbekistan vize randevusu ile vize alımından muaftır. Fakat daha uzun süreli olarak yapılacak seyahatlerde Diplomatik (siyah) pasaport türüne sahip olan kişiler hariç olmak üzere vize alınması gerekir. Bunun için istenilen evraklar temin edildikten sonra Özbekistan vize randevusu alınarak Özbekistan vize işlemleri tamamlanır. Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler süresiz olarak vizeden muaftır.

Özbekistan Vize Randevusu İle Alınabilecek Vize Türleri

Ülkeye yapılacak olan seyahatler de seyahat amacına göre Özbekistan vize türleri de çeşitlilik gösterir. Turistik, ticari, ziyaret ve öğrenci vizesi olmak üzere değişik vize türleri mevcuttur.

Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

Seyahatin amacına uygun olacak vize türü seçildikten sonra istenilen belgeler tamamlanır.

Vize türlerine göre belgeler değişiklik gösterse de genel olarak istenilen belgeler;

  • Pasaport (Seyahat bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfaya sahip)
  • Vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraftır.

Vize türlerine göre ekstra belgeler de istenebilir. 2017 yılında yapılan değişiklikle birlikte davetiye ve teleks numarası talep edilmez.

Özbekistan Vizesi Randevu Sonucunda Başvuru Nasıl Yapılır?

Gerekli tüm belgeler tamamlandıktan sonra vize başvurusu Özbekistan Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Yetki sahibi vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılması mümkündür. Başvuru yapabilmek için ilk olarak randevu alınması gerekmektedir. Özbekistan’da kapıda vize uygulaması bulunmaz. Bu nedenle ülkeye seyahat etmeden önce mutlaka vize başvurusu yapılmalıdır.

Özbekistan’a yapılacak 3 günden fazla olan seyahatlerde ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Otel de yapılacak konaklamalarda bu işlemler ile otel yetkilileri ilgilenir. Bu ikametgah belgesi ülkeden çıkışta ibraz edilmelidir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Ülkeye turistik vize ile yapılacak olan seyahatlerde otel dışı konaklama yapılması yasaktır. Turistik vize sahipleri ülkeden çıkışta otel faturalarını da ibraz etmek zorundadır. Ayrıca yetkili makamlar tarafından ülkeye girişte otel rezervasyonu bilgileri de kontrol edilir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize için gereken belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından 3-5 iş günü içinde vize başvurusu sonuçlanır. Seyahat tarihine en az 10 gün kala vize başvurusunda bulunulabilir. Özbekistan vize randevusu için desteğe ihtiyacınız varsa bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara