Özbekistan’a gitmek isteyen vatandaşların Özbekistan vize alımını yapması gerekir. Bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişiler 30 gün olmak üzere muaf bir şekilde vizeden faydalanabilirler. Siyah pasaporta sahip olan kişiler ise süresiz olarak vizeden muaf bir şekilde ülkede bulunabilirler. Özbekistan vize alımı için bazı evrakların, belgelerin ve formların doldurulması gerekir.

Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Özbekistan vizesi için öncelikle Özbekistan Konsolosluğundan veya ilgili danışma merkezlerinden alınan başvuru formu online olarak eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat amacına uygun olarak ikna edici ve samimi cümlelerle oluşturulan Özbekistan vizesi talep dilekçesi de çok önemlidir. Bu belgelerin içerikleri doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Bu işlemlerden sonra gerekli evraklarda toplanarak vize başvurusunda bulunulur. Konsolosluktan randevu alındıktan sonra, sıra geldiği takdirde belgeler teslim edilerek başvuru sürecinin onaylanması beklenmelidir. Genellikle 3 veya 5 gün içerisinde sonuçlanır. Seyahat etmeden 10 gün önce başvuru yapmak daha sağlıklı olacaktır.

özbekistan bayrağı

Özbekistan Vize Alımı İçin Başvuru Formu ve Talep Dilekçesi

Özbekistan için vize alımında başvuru formu ve talep dilekçesi önemlidir. Bu form ve belgelerin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvuru formu içerisinde; kişisel ve kimlik bilgileri olmalıdır. Pasaport bilgileri, net çıkan fotoğraf, seyahat ve konaklama bilgileri, nerede kalınacağına dair bilgiler, gidiş-dönüş tarihleri titizlikle belirtilmelidir. Online olarak internet aracılığıyla doldurulmalıdır. Islak imzalı, barkod ve referans numaralı olarak teslim edilmelidir.

Bu vize için gerekli olan diğer bir önemli belge ise; ziyaret amacına uygun olarak doldurulmuş vize talep dilekçesidir. Talep dilekçesinde ziyaret amacının en açık şekilde belirtilmesi gerekir. Tarih, nereye yazıldığı, ad, soyad, irtibat numarası, meslek bilgisi, unvan bilgisi, izinli olunan tarihler de bu boşluklar arasında olmalıdır. Bu belgeler gerekli evraklarla beraber konsolosluğu teslim edilmelidir.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Özbekistan için vize almak adına bazı evrakların toplanması gerekir. Bu evraklar eksiksiz olarak bir araya getirilmelidir.

Bu evraklar şöyledir;

  • Geçerliliğe sahip bir pasaport olması gerekir.
  • Başvuru formu ve ziyaret amacına uygun olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesinin doldurması gerekir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf olması gerekir.
  • Uçak bileti
  • Pasaport fotokopisi
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Seyahat ve konaklama bilgilerinizi içeren belge
  • Maaş bilgileri
  • Sigorta döküm belgesi olmalıdır.

Bu belgelerin amacına uygun olarak toplanması ve dosyalanması gerekir. Doğru, eksiksiz ve tam olmasına dikkat edilerek bu belgeler elde edilmelidir. Yanlış beyanda ve bilgilerde bulunulan başvurulardan kişi sorumludur ve bu durum başvurunun red cevabı almasına sebep olur. Bu işlemlerden dolayı beyanlar doğru olmalıdır. Red cevabı alındığı takdirde bunun sebebini öğrenmek ve sorunu çözmek gerekir. Red cevabı almanın bazı sebepleri vardır. Yanlış beyanlar, doğru doldurulmamış başvuru formları, eksik belgeler red cevabı alma sebepleridir. Hesapta açıklanamayacak kadar para varsa veya masrafları ödeyebilecek kadar para bulunmuyorsa red cevabı alınır. Bu sorunlar çözülüp 1 ay içerisinde tekrar Özbekistan vize başvurusu yapılabilir.

Özbekistan Vize Ücretleri

Vize ücretleri için detaylı bilgi almak için vize danışma merkezlerine ulaşılabilir. Seyahat amacına ve türüne göre bu fiyatlandırma aralıkları değişmektedir. Harç ücreti 20 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. Vize hizmet bedeli, pasaport bedeli ve diğer belge hizmetleri için detaylı bilgi almak amacıyla vize danışmanlık merkezlerinden destek alınabilir.

Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Çeşitleri

Özbekistan için farklı farklı vize çeşitleri mevcuttur. Ticari vize, turistik vize, aile ve arkadaş ziyaret vizesi, transit vize, aile birleşimi vizesi, öğrenci vizesi olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Başvurular seyahat amacına uygun olarak doğru şekilde yapılmalıdır.