Özbekistan’a gitmek isteyen vatandaşların Özbekistan vizesi alımını yapması gerekir. Bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişiler 30 gün olmak üzere muaf bir şekilde vizeden faydalanabilirler. Siyah pasaporta sahip olan kişiler ise süresiz olarak vizeden muaf bir şekilde ülkede bulunabilirler. Özbekistan vizesi alımı için bazı evrakların, belgelerin ve formların doldurulması gerekir.

Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Özbekistan vizesi için öncelikle Özbekistan Konsolosluğundan veya ilgili danışma merkezlerinden alınan başvuru formu online olarak eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat amacına uygun olarak ikna edici ve samimi cümlelerle oluşturulan Özbekistan vizesi talep dilekçesi de çok önemlidir. Bu belgelerin içerikleri doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Bu işlemlerden sonra gerekli evraklarda toplanarak vize başvurusunda bulunulur. Konsolosluktan randevu alındıktan sonra, sıra geldiği takdirde belgeler teslim edilerek başvuru sürecinin onaylanması beklenmelidir. Genellikle 3 veya 5 gün içerisinde sonuçlanır. Seyahat etmeden 10 gün önce başvuru yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Özbekistan Vize Başvurusu İçin İşlemler Nereden Yapılır?

Vize zorunluluğu olan vatandaşlar Özbekistan vize başvuru işlemlerini eksiksiz yapmak zorundadır. Bu nedenle öncelikle vize için nereye başvurulacağının öğrenilmesi gerekir. Özbekistan vize başvurusu için Türkiye’de iki dış temsilcilik vardır. İlki Ankara Özbekistan Büyükelçiliği, ikincisi de İstanbul Özbekistan Konsolosluğu’dur. Bu temsilcilikler vize onayı verirler. Ancak vize başvuruları için yetki verdikleri vize merkezleri aracılığıyla kabul ederler. Fakat gerekli görmeleri durumunda kişilerin konsolosluk veya büyükelçiliğe gelerek bilgi vermesini isteyebilirler.

özbekistan bayrağı

Özbekistan Vize Alımı İçin Başvuru Formu ve Talep Dilekçesi

Özbekistan için vize alımında başvuru formu ve talep dilekçesi önemlidir. Bu form ve belgelerin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvuru formu içerisinde; kişisel ve kimlik bilgileri olmalıdır. Pasaport bilgileri, net çıkan fotoğraf, seyahat ve konaklama bilgileri, nerede kalınacağına dair bilgiler, gidiş-dönüş tarihleri titizlikle belirtilmelidir. Online olarak internet aracılığıyla doldurulmalıdır. Islak imzalı, barkod ve referans numaralı olarak teslim edilmelidir.

Bu vize için gerekli olan diğer bir önemli belge ise; ziyaret amacına uygun olarak doldurulmuş vize talep dilekçesidir. Talep dilekçesinde ziyaret amacının en açık şekilde belirtilmesi gerekir. Tarih, nereye yazıldığı, ad, soyad, irtibat numarası, meslek bilgisi, unvan bilgisi, izinli olunan tarihler de bu boşluklar arasında olmalıdır. Bu belgeler gerekli evraklarla beraber konsolosluğu teslim edilmelidir.

Özbekistan Vizesi Başvurusunun Yapılma Zamanı

Özbekistan vize başvurularının sonuçlanması ise 3-5 iş günü içerisinde gerçekleşir. Genellikle aksama olmadığı için en az 10 gün önceden başvuruda bulunulması yeterlidir. Ancak olası aksaklıklarda sorun yaşanmaması için daha erken başvurmakta mümkündür. Özbekistan vize başvurusu adımının tamamlanmasının ardından görevlilerin yaptığı incelemenin olumsuz sonuçlanması mümkündür. Bu durumda vize ücreti geri alınamaz ve yeniden başvurunun yapılması durumunda ücret tekrar ödenir.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Özbekistan için vize almak adına bazı evrakların toplanması gerekir. Bu evraklar eksiksiz olarak bir araya getirilmelidir.

Bu evraklar şöyledir;

 • Geçerliliğe sahip bir pasaport olması gerekir.
 • Başvuru formu ve ziyaret amacına uygun olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesinin doldurması gerekir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf olması gerekir.
 • Uçak bileti
 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Seyahat ve konaklama bilgilerinizi içeren belge
 • Maaş bilgileri
 • Sigorta döküm belgesi olmalıdır.

Bu belgelerin amacına uygun olarak toplanması ve dosyalanması gerekir. Doğru, eksiksiz ve tam olmasına dikkat edilerek bu belgeler elde edilmelidir. Yanlış beyanda ve bilgilerde bulunulan başvurulardan kişi sorumludur ve bu durum başvurunun red cevabı almasına sebep olur. Bu işlemlerden dolayı beyanlar doğru olmalıdır. Red cevabı alındığı takdirde bunun sebebini öğrenmek ve sorunu çözmek gerekir. Red cevabı almanın bazı sebepleri vardır. Yanlış beyanlar, doğru doldurulmamış başvuru formları, eksik belgeler red cevabı alma sebepleridir. Hesapta açıklanamayacak kadar para varsa veya masrafları ödeyebilecek kadar para bulunmuyorsa red cevabı alınır. Bu sorunlar çözülüp 1 ay içerisinde tekrar Özbekistan vize başvurusu yapılabilir.

Özbekistan Vize Ücretleri

Vize ücretleri için detaylı bilgi almak için vize danışma merkezlerine ulaşılabilir. Seyahat amacına ve türüne göre bu fiyatlandırma aralıkları değişmektedir. Harç ücreti 20 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. Vize hizmet bedeli, pasaport bedeli ve diğer belge hizmetleri için detaylı bilgi almak amacıyla vize danışmanlık merkezlerinden destek alınabilir.

Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Çeşitleri

Özbekistan için farklı farklı vize çeşitleri mevcuttur. Ticari vize, turistik vize, aile ve arkadaş ziyaret vizesi, transit vize, aile birleşimi vizesi, öğrenci vizesi olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Başvurular seyahat amacına uygun olarak doğru şekilde yapılmalıdır.

Özbekistan Vizesi Çeşitleri

Özbekistan Cumhuriyeti Türk vatandaşlarını farklı amaçlar için ülkede ağırlar. 30 günden uzun süre ülkede kalmak isteyen kişiler ülkeye gidiş amaçlarına uygun olan vize için başvurmalıdır.

Türk vatandaşlarının başvuruda bulunabilecekleri Özbekistan vize çeşitleri şöyledir;

 • Özbekistan aile ziyareti vizesi
 • Özbekistan ticari vize
 • Özbekistan turistik vize
 • Özbekistan öğrenci vizesi
 • Özbekistan transit vize

Başvuru öncesinde bu vizelerden hangisine başvurulması gerektiği iyice araştırılmalıdır. Bu sayede doğru vizeye başvuru yapılarak kısa sürede onay alınabilir. Vizenin yanlış türde seçilmesi onay alınamamasına neden olur.

Özbekistan Vizeleri İçin Ödenmesi Gereken Ücretler

Özbekistan Cumhuriyeti’ne belirli amaç doğrultusunda gitmek isteyen kişiler vize evraklarını vize merkezlerine, konsolosluk ya da büyükelçiliğe teslim etmeden önce vize ücretini ödemelidir. Vize ücretleri Özbekistan vize başvurusu yapan kişinin yaşına göre değişir. Vize almak isteyen kişi 0-6 yaş arası çocuksa 40 Euro, 6-12 yaş arası çocuksa 75 Euro ve 12 yaşından büyük biriyse 150 Euro ücret öder. Bu ücretlerde vize türüne bağlı olarak da değişiklik yaşanabilmektedir.

Özbekistan Vizesi Randevusu

Özbekistan ile yapılan anlaşmalar sonucunda 2018 yılından itibaren tüm pasaport türlerine sahip olan kişiler seyahatleri 30 günü geçmeyecek ise Özbekistan vize randevusu ile vize alımından muaftır. Fakat daha uzun süreli olarak yapılacak seyahatlerde Diplomatik (siyah) pasaport türüne sahip olan kişiler hariç olmak üzere vize alınması gerekir. Bunun için istenilen evraklar temin edildikten sonra Özbekistan vize randevusu alınarak Özbekistan vize işlemleri tamamlanır. Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler süresiz olarak vizeden muaftır.

Özbekistan Vize Randevusu İle Alınabilecek Vize Türleri

Ülkeye yapılacak olan seyahatler de seyahat amacına göre Özbekistan vize türleri de çeşitlilik gösterir. Turistik, ticari, ziyaret ve öğrenci vizesi olmak üzere değişik vize türleri mevcuttur.

Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

Seyahatin amacına uygun olacak vize türü seçildikten sonra istenilen belgeler tamamlanır.

Vize türlerine göre belgeler değişiklik gösterse de genel olarak istenilen belgeler;

 • Pasaport (Seyahat bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfaya sahip)
 • Vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraftır.

Vize türlerine göre ekstra belgeler de istenebilir. 2017 yılında yapılan değişiklikle birlikte davetiye ve teleks numarası talep edilmez.

Özbekistan Vizesi Randevu Sonucunda Başvuru Nasıl Yapılır?

Gerekli tüm belgeler tamamlandıktan sonra vize başvurusu Özbekistan Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Yetki sahibi vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılması mümkündür. Başvuru yapabilmek için ilk olarak randevu alınması gerekmektedir. Özbekistan’da kapıda vize uygulaması bulunmaz. Bu nedenle ülkeye seyahat etmeden önce mutlaka vize başvurusu yapılmalıdır.

Özbekistan’a yapılacak 3 günden fazla olan seyahatlerde ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Otel de yapılacak konaklamalarda bu işlemler ile otel yetkilileri ilgilenir. Bu ikametgah belgesi ülkeden çıkışta ibraz edilmelidir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Ülkeye turistik vize ile yapılacak olan seyahatlerde otel dışı konaklama yapılması yasaktır. Turistik vize sahipleri ülkeden çıkışta otel faturalarını da ibraz etmek zorundadır. Ayrıca yetkili makamlar tarafından ülkeye girişte otel rezervasyonu bilgileri de kontrol edilir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize için gereken belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından 3-5 iş günü içinde vize başvurusu sonuçlanır. Seyahat tarihine en az 10 gün kala vize başvurusunda bulunulabilir. Özbekistan vize randevusu için desteğe ihtiyacınız varsa bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Özbekistan Vizesi İşlemleri

Orta Asya’daki Türk devletleri arasında yer alan Özbekistan, 1 aydan uzun süreli ziyaretler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Özbekistan vize işlemleri ile birlikte vize prosedürü uygular. Bu prosedür gereğince pasaportu bulunan kişilerin Özbekistan vize işlemleri adımlarını tamamladıktan sonra ülkeye girişi mümkün olur.

Özbekistan Vizesi İşlemleri İle Başvuru Formunun Doldurulması

Özbekistan vize işlemleri arasında ilk aşamada başvuru formunun doldurulması yer alır. Bu form Özbekistan Konsolosluğu tarafından hazırlanan İngilizce dilde formdur. Konsolosluk sitesinden edinilebilecek bu formun İngilizce olarak doldurulması şarttır. Ayrıca form vize merkezlerinden de alınabilmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgiler, adres bilgileri, seyahat bilgileri ve pasaport bilgileri yer alır. Form İngilizce doldurulacağı için Türkçe karaktere yer verilmemelidir.

Özbekistan Vizesi İşlemleri Arasında Olan Randevunun Alınması

Özbekistan vize işlemleri içinde ikinci aşama ise vize randevusunun alınmasıdır. Vize başvurusunun yapılabilmesi için konsolosluktan randevu alınması gerekir. Bu randevu birkaç hafta ileriye verilir ve verilen tarihte saatin geciktirilmemesine özen gösterilir. Vize işlemlerinin vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılması durumunda randevu vize merkezi tarafından kişi adına alınabilir. Randevunun verilmesi birkaç haftayı bulduğu için seyahat tarihi göz önüne alınarak randevu başvurusunda bulunulmalıdır.

Vize Ücretinin Ödenmesi

Özbekistan vize randevusu alan kişilerin randevu tarihine kadar vize evraklarını hazırlaması ve gerekli olan vize ücretini ödemesi gerekir. Özbekistan vize alımı için 12 yaş üzerindekiler 150€, 6-12 yaş arasındakiler 75€ ve 0-6 yaş arasındakiler ise 40€ ücret öderler. Bu ücretin ödendiğine dair makbuzu randevu esnasında yanlarında bulundurmaları gerekir.

Vize Belgelerinin Hazırlanması

Yurtdışı vize işlemleri içerisinde mutlaka gerçekleştirilmesi gereken işlem ise vize belgelerinin hazırlanmasıdır. Bu belgeler konsolosluk tarafından belirlenmiş olan belgelerdir ve vize almak isteyenlerin kendilerinden istenen belgelerin tamamını teslim etmeleri gerekir.

Türk vatandaşlarından Özbekistan vizesi için teslim etmeleri istenen vize belgeleri şunlardır;

 • İngilizce doldurulan Özbekistan vize başvuru formu
 • Son 6 ayda çekilen 2 biyometrik fotoğraf (boyutlar 35×45 mm)
 • Çift yönlü çekilen kimlik fotokopisi
 • Geçerli pasaport
 • Banka hesap dökümü
 • Otel-uçak rezervasyon belgeleri
 • Nüfus kayıt örneği

Bu belgelerin hazırlanmasında yanlış ve eksiklik ortaya çıkabildiği için başvuru yapan kişilerin vize merkezlerinden evraklar konusunda yardım almaları önerilir. Böylelikle evraklarda hata olmadığından vize onayı daha hızlı alınabilir.

Vize Belgelerinin Teslim Edilmesi

Özbekistan vizesi işlemleri adımlarında son aşamada vize belgelerinin teslim edilmesi yer alır. Evrak teslimi randevu gününde vize işlemlerini gerçekleştiren görevlilere yapılır. Kişiler evrak teslimlerini kendileri yapabilecekleri gibi parmak izi zorunluluğu olmadığından vize merkezlerinin kendileri adına evrakları teslim etmelerini de sağlayabilirler.

Özbekistan Vizesi Evrakları

Özbekistan vize evrakları Özbekistan’a gitmek isteyen birçok Türk vatandaşının öğrenmek istediği önemli bir konu haline gelmiştir. Özbekistan’a yolculuk planı olan vatandaşlar için 30 günlük süre zarfında vizeye gerek duyulmadığı durumlar vardır.

Bu durumlara sahip olan vatandaşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Umuma Mahsus pasaporta sahip olan vatandaşlar (Bordo pasaport)
 • Hususi pasaporta sahip olan vatandaşlar (Yeşil pasaport)
 • Hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar (Gri pasaport)

Bu pasaportlara sahip bireylerin 30 gün süre içerisinde vizeye ihtiyacı yoktur. Fakat daha uzun süre seyahat planı olan vatandaşların vize almaları zorunludur.

Özbekistan’a seyahat planı olan diplomatik pasaport sahibi vatandaşların süresiz bir şekilde vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar İle Başvuru

Özbekistan’a vize alması gereken vatandaşların ülkede bulunan Özbekistan Konsolosluğuna ya da yetkisi bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu başvurular ister başvuru merkezlerine yapılsın isterse konsolosluğa yapılsın vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi Özbekistan Konsolosluğuna aittir. Özbekistan vizesi için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgiler konsolosluk yetkilileri tarafından verilmektedir.

Özbekistan’a seyahat planı olan vatandaşların vize işlemleri için izleyecekleri yollar şu şekilde sıralanabilir;

 • Özbekistan vize başvuru formunu doldurmak
 • Özbekistan vizesi için gerekli evrakların hazırlanması
 • Başvurunun sonuçlanması (ortalama süresi 3-5 gün aralığındadır. Bu sebeple yolculuk zamanından en az 10 gün önce başvuru yapılması yaşanabilecek sorunları azaltacaktır)

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Özbekistan’a seyahat planı olan vatandaşların vize işlemlerinde gerekli olan bazı belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

Özbekistan vizesi için gerekli belgeler bazı vize türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Tüm vize işlemleri için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özbekistan vize başvuru formu
 • Pasaport (Pasaportun ziyaret dönüşünden sonra 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Bunun yanında pasaportun 2 sayfasının da boş olması gerekmektedir)
 • Son 6 aylık süreçte çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf

Bu vize evrakları dışındaki belgeler vize türlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Ticari vize alacak olan vatandaşlar için ek belgeler şu şekildedir:

 • Vize talep dilekçesi
 • İş yeri belgesi
 • Hizmet dökümü
 • Öğrenci vizesi için müracaat eden vatandaşlar için ek evraklar şu şekildedir:
 • Eğitim kurumlarından alınan kabul mektubu

Özbekistan vizesi almak isteyenlerden önceden istenen teleks numarası artık istenmemektedir. Fakat bazı vize türlerinde ek bilgi olarak istenebilmektedir.

İsteyen vatandaşlar gerekli evraklar için detaylı bilgileri Özbekistan Konsolosluğundan öğrenebilmektedirler. Özbekistan’da 3 günlük süreden fazla konaklamayı planlayan vatandaşların kalacakları bölgeye ikamet kaydı yaptırmaları zorunludur. Otelde kalacak olan vatandaşların ikamet kaydı işleri oteldeki yetkililer tarafından yapılabilmektedir. Alınan ikamet belgesinin seyahat sonunda ibraz edilmesi zorunludur.

Özbekistan Seyahati İçin Alınabilecek Vize Türleri

Özbekistan’a seyahat planı olan vatandaşların yaptıkları ziyaretin amacına göre vize türleri değişmektedir.

Vize türleri şu şekildedir:

 • Özbekistan turistik vize
 • Özbekistan ticari vize
 • Özbekistan aile ziyareti vizesi
 • Özbekistan öğrenci vizesi

Özbekistan vizesi evrakları konusunda sormak istediklerinizi iletişim formumuzu doldurarak veya telefon numaralarımızı arayarak tarafımıza iletebilir ve yanıtlar alabilirsiniz.