Pasaport başvurusu konusu yurt dışına gidebilmek için pasaport almak durumunda olanları ilgilendiren konulardan biridir. Daha önce pasaport almamış ve bu konuda herhangi bir işlem yapmamış olanlar pasaport başvurularını nasıl ve nereye yapacaklarını merak etmektedirler. Pasaport başvurusunda bulunurken ilgili kurumlar tarafından aranılan şartların taşındığından emin olunması gerekmektedir.

Türkiye’de pasaport başvuru işlemleri iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi, bir diğeri ise ALO 199 Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün aranması şeklindedir. İnternet üzerinden başvuru yapacak olanların T.C kimlik bilgileri, pasaport türü, güvenlik kodu ve telefon numarası bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunda istenen bilgilerin doldurulmasının ardından bağlı bulunan ilçe ya da herhangi bir ilçenin nüfus müdürlüğünden randevunun oluşturulması gerekmektedir. İstenen belgelerle birlikte randevu günü ve saatinde belirleniş olan kurumda bulunulması gerekir. Randevu oluşturma talebi ALO 199 Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden de yapılabilmektedir.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvurusu nasıl yapılır sorusu kadar nereye yapılacağı da başvuru sürecinde cevap arayan sorulardan biridir. Hususi ve hizmet damgalı pasaportlular başvurularını İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapabileceklerdir. Diğer yandan Umuma mahsus pasaport sahipleri ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Yurt dışında pasaport başvurusunda bulunmak isteyenler dış temsilciliklerle görüşme sağladıkları taktirde pasaport başvurusunda bulunabileceklerdir.

Pasaport Ücretleri 2022 Yılında Ne Kadar?

Pasaport çıkarma işlemi yapılırken defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere iki farkı ücret talep edilmektedir. Pasaport harç ücreti seyahatin süresine bağlı olarak değişmektedir. Defter bedeli ise seyahatin süresi ne kadar olursa olsun herkesten aynı tutarda tahsis edilmektedir. Pasaport ücretleri 2022 yılı için de belirlenmiş durumdadır.

  • 6 aylık pasaportlarda pasaport harç ücreti ve defter bedeli dahil toplam 534, 40 TL,
  • 1 yıllık pasaportlarda pasaport harç ücreti ve defter bedeli dahil toplam 677, 30 TL,
  • 2 yıllık pasaportlarda pasaport harç ücreti ve defter bedeli dahil toplam 963, 40 TL,
  • 3 yıllık pasaportlarda pasaport harç ücreti ve defter bedeli dahil toplam 1274, 00 TL,
  • 4-10 yıllık pasaportlarda pasaport harç ücreti ve defter bedeli dahil toplam 1703, 30 TL,

Pasaport ücretlerinin detaylarını ilgili kaynaklarda bulabilmek mümkündür.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

Pasaport başvurusu yapacak olan birçok kişi pasaportun en kadar süre içinde çıktığını da merak etmektedir. Pasaportun çıkartılması için belli bir süre vardır. Bu süre dahilinde başvuru işleminin yapılması gerekmektedir. Pasaportun çıkma süresi ortalama 5 ile 7 gün arasında değişmektedir.

Yurt dışında pasaport çıkarmak isteyenler için pasaport çıkarma süresi 7 gün ile 10 gün aralığında olmaktadır. Seyahatin sorunsuz bir şekilde geçmesi ve son anda bir sıkıntı çıkma durumuna karşı pasaport başvurusunun erkenden yapılması daha doğru olacaktır.

Pasaportların verilen adrese teslimleri PTT aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Pasaportların başvuru işleminin tamamlanması ve çıkmasının ardından şehir merkezine ulaştırılması 3 iş günü içinde olmaktadır. Kargonun teslim edilecek yerin yaşanılan şehrin merkezinde olması durumunda bu süre 4 iş gününü bulmaktadır. Köylerde yaşayanlar ise 7 iş gününde kargolarını teslim alabileceklerdir.

Pasaport Harç Bedeli Hangi Bankaya Yatırılır?

Pasaport harç bedeli ve defter bedelinin yatırılabileceği birçok banka bulunmaktadır. Yapı Kredi, Halk Bankası, Akbank, Denizbank, Burgan Bank, QNB Finansbank, İng Bank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, TEB, İş Bankası, ve Vakıf Bank üzerinden pasaport bedelleri ödenebilmektedir.

Pasaport bedelinin ödenmesinin ardından tahsilatın yapıldığına dair dekontun mutlaka alınması gerekmektedir. Başvuru işlemi için ilgili kuruma getirilecek olan dekontun üzerine tahsil edilmiştir Kaşenin vurulmuş olması ve yetkili kişiler tarafından imzalanması şartı aranmaktadır.

Pasaportlar Kimlere Teslim Edilir?

Pasaport başvurusu yapacak olanlar pasaportun kimler tarafından teslim alınabileceği detaylı bir şekilde araştırmaktadır. Yetişkin bireyler pasaportları kendileri alabilecekleri gibi başvuru esnasında belirttikleri kişiler tarafından da alınabilecektir. Kısıtlı olan kişilerin ya da ergin olmayan kişilerin pasaportları kayyum, veli, vasi veya başvuru esnasında belirttikleri kişiler tarafından alınabilmektedir.

Pasaport Başvuru ve Teslim Sürecinin Takibi Nereden Yapılır?

Pasaport başvurusunun takibi birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir.

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sitesi,
  • ALO 199 Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü,
  • E-devlet sistemi üzerinden süreç takibi yapılabilmektedir. Süreçle ilgili sorun yaşamamak adına pasaport başvurusu hakkında doğru kaynaktan araştırma yapılması gerekmektedir.

Adrese Teslim Edilmeyen Pasaportlar Nereden Alınır?

Herhangi bir sebebe bağlı olarak adrese teslimi yapılamayan pasaportlar 10 gün boyunca PTT şubelerinde bekletilmektedir. Bu süre içinde PTT şubesinde teslim alınmayan pasaportlar başvuru merkezine geri teslim edilmektedir. Pasaportun kaybedilmesi durumunda yurt dışında dış temsilciliklere, yurt içinde ise il veya ilçe nüfus müdürlüklerine durumun bildirilmesi gerekmektedir.

Pasaport başvurusu konusu oldukça hassas bir konu olup başvurunun tamamlanması için bazı belgelerin tamamlanması ve gerekli şartlara uygun olunması gerekmektedir. Başvuru esnasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına başvurunun gereken zamanda yapılması ve çok fazla geç kalınmaması gerekmektedir.