Pasaport nasıl alınır? sorusuna verilecek öncelikli cevap e-devlet kapısıdır. Sistem üzerinden randevu almak son derece kolay olduğundan yüz yüze randevu almaya gerek yoktur. Pasaport nereden alınır? sorusunun cevabı ise nüfus müdürlükleridir. Eskisi gibi emniyet genel müdürlüğünden değil nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Yani pasaport nereden alınıyor? sorusuna verilecek cevap yakın bir geçmişte değişmiştir.

Pasaport Randevu

Pasaport almak için pasaport randevu sayfasında TC kimlik no başta olmak üzere bazı kişisel bilgileri girmek gerekir. Akabinde pasaport almak için uygun olan bir nüfus müdürlüğü belirlenecektir. Özellikle büyük şehirlerde merkezde bulunan müdürlükler çok kalabalık olduğundan olduğundan ötürü yakın bir zamana pasaport randevusu almak her zaman mümkün olmayabilir.

Öte yandan ilçelerde bulunan müdürlüklerden sadece umuma mahsus pasaport alınabildiği, yeşil pasaport almanın mümkün olmadığı da unutulmamalıdır. Müdürlük tercih edildikten sonra da pasaport için randevu günü ve saati seçilecektir. Randevu saatinden 10 dakika kadar öncesinde ilgili nüfus pasaport alma müdürlüğünde bulunmakta yarar vardır.

Pasaport Nedir? Pasaport Ücretleri

Pasaport, ülkeler arasında gezebilmek için bir nevi uluslararası kimlik kartıdır denebilir. Pasaport uzatma randevu alımını yapanlar, halihazırda kendilerinde olan bu kimlik kartlarını yenilemek isterler. Pasaport ücretleri ve pasaport yenileme ücreti ödendikten sonra ise bu uluslararası kimlik kartlarının düzenlenmesi için kısa bir araştırma yapılır. Son olarak bir engel görülmez ise pasaport düzenlenerek kişilerin adresine gönderilir. Ancak tüm bu işlemlerin başlayabilmesi için pasaport kayıt ücreti ödenmeli ve pasaport ücreti ödeme işlemleri banka vasıtasıyla yapılmalıdır.

Pasaport almak için ne gerekli sorusunun cevabı öncelikle gerekli olan harç ve defter bedelinin yatırılmasıdır. Unutulmamalıdır ki yeşil pasaport alma şartları içerisinde harç bedelinin yatırılması gelmez. Yeşil pasaport harca tabi olmamakla beraber defter bedelinin ödenmesi de şarttır. Diğer pasaport şartları ise talep edilen belgelerin tamamlanmasıdır. Pasaport defter bedeli ise 2021 senesi için 180 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport randevu yerine giderken bu ücretin bankaya ödenmiş olması gerekir. Ancak bankalar bazen bu miktarları bilmediğinden pasaport randevusu öncesi miktarı öğrenip küsüratı ile birlikte yatırmakta yarar vardır. Pasaport için randevu alırken pasaport harçlarının da eksiksiz ödenmesi gerekir. Bu harçların miktarı pasaportun süresine göre değişmektedir. En kısa süreli olan 6 aylık pasaport için harç 227,20 TL; en uzun süreli 10 yıllık pasaport için ise 1085,40 TL’dir.

Pasaport Çeşitleri

Pasaport almak isteyenler öncelikle pasaport çeşitleri arasından hangi türde pasaport talep edeceklerini belirlemelidir. Öncelikle pasaport türleri içinde umuma mahsus pasaport olarak bilinen bordo pasaportu her Türk vatandaşı alabilir. Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport ise belirli şartları taşıyan ve kıdemi yeterli olan kamu görevlilerine verilmektedir.

Öte yandan gri ve siyah renkte olan ve belirli makamlarda görevli olan kamu görevlilerine verilen pasaportlar da mevcuttur. Pasaport uzatma ücreti ödenirken bu türlere göre fiyat değişebilir. Pasaport süresi uzatma ücreti bazı durumlarda sürenin uzatılması mümkün olmadığından gereksiz de olabilir. Zira bazı pasaportların üzerinde yazan tarih dolduktan sonra pasaport geçerliliğini kalıcı olarak yitirecektir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport nedir başlığında da izah edildiği üzere pasaport için gerekli evraklar vardır. Pasaport ne demek sorusunu araştıranlar elbette pasaport çeşitleri için gerekli olan evrakları da araştırmaktadır. Pasaport türleri fark etmeksizin hepsi için son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Pasaport için gerekli evraklar bunun haricinde kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesidir. Elbette kısıtlı kimseler ve çocuklar için yasal temsilcinin muvafakatnamesi de gerekir. Son olarak eğer varsa eski pasaport ve bedel ile harcın ödendiğine dair banka dekontu da ibraz edilmelidir. Pasaport evrakları bu kadardır.

Pasaport Harcı Ödeme

Umuma mahsus pasaport için geçerli olan pasaport harcı, banka vasıtasıyla ödenebilmektedir. Doğrudan nüfus müdürlüklerine ödenmesi mümkün değildir. Pasaport harcı ödeme işleminden önce de muhakkak bu bedeller tam olarak öğrenilmeli, zira bazı hallerde banka memurları güncel miktarları göremeyebilir. Pasaport harç ödeme işleminden sonra da dekontlar saklanmamış olsa dahi sistemden görülmesi mümkündür.

Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Pasaportlarının süresi dolan kimseler pasaport yenileme hakkında da araştırma yaparlar. Pasaport yenilemek için gerekli evraklar da sıklıkla merak edilir. Pasaport yenileme evrakları aslında pasaport başvurusu için talep edilen evraklarla aynıdır. Pasaport nasıl yenilenir? Sorusunun cevabı da ilk başvuru ile benzerlik gösterir.

Alo 199 çağrı merkezi ve e-devlet kapısı vasıtasıyla yeni randevu alınabilir. Pasaport yenileme nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını merak edenler bu randevu sonrasında evraklarını tamamlayarak müdürlüğe gidebilirler. Pasaport nerede yenilenir? Sorusuna karşılık olarak ise elbette nüfus müdürlükleri verilebilir. Eskiden olduğu gibi emniyet müdürlüklerinde artık bu hizmet verilmemektedir. Dijital Vize olarak bilgilendirici içerikler yayınlamaya devam edeceğiz.