Pasaport nasıl alınır? sorusu yurt dışı seyahati planlayan kişilerin cevap aradığı sorulardan biridir. Pasaport yurt dışına çıkacak olan kişilere yetkili kuruluşların vermiş olduğu ve uluslar arası geçerliliği olan bir belgedir. Kimi ülkeler vize şartı aramadan sadece kimlik kartı ile ziyaretçi kabul etseler de, bazı ülkeler pasaport şartı ile ülkelerine misafir kabul etmektedir.

Pasaport üzerinden biyometrik fotoğraf ve kimlik bilgileri yer almaktadır. Bunun yanında alınan vizeler ve ziyaret edilen ülkelerin isimleri de yer almaktadır. Seyahatin amacına bağlı olarak farklı pasaport türleri bulunmaktadır.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Pasaport nasıl alınır sorusuna cevap arayanların pasaport türlerini yakından tanıması gerekmektedir.

 • Bordo pasaport – Umuma mahsus pasaport
 • Yeşil pasaport – Hususi damgalı pasaport
 • Gri pasaport – Hizmet damgalı pasaport
 • Siyah pasaport – Diplomatik pasaport
 • Pembe pasaport – Geçici pasaport

Bordo Pasaport – Umuma Mahsus Pasaport

Kısa ya da uzun süreli seyahatler için geçerli olan bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşlarından istenmektedir. En az 6 ay süre ile çıkartılabilen pasaport, en fazla 10 yıllık süreye kadar çıkartılabilmektedir. Pasaport için ödenmesi gereken harç bedeli pasaportun geçerlilik süresine göre değişmektedir.

Yeşil Pasaport – Hususi Damgalı Pasaport

Devlet memurlarına ve yakınların verilen yeşil pasaport ile pek çok ülkeye vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. Hususi damgalı pasaport kamu görevlilerine, eski bakanlara, TBMM eski üyelerine ve çocuklarına verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi kişilere en az 6 az en fazla 5 yıl pasaport geçerlilik süresi tanımlanmaktadır.

Gri Pasaport – Hizmet Damgalı Pasaport

Türkiye Cumhuriyeti adına yurt dışında hizmet verilen kişilere gri pasaport verilmektedir. Gri pasaport sahibi olanlar birçok ayrıcalığa sahiptirler. Gri pasaportun geçerli olduğu süre yalnızca görevin süresi kadardır.

Siyah Pasaport – Diplomatik Pasaport

Siyah pasaport yurt dışında diplomatik olarak görev yapacak olan kişilere verinle pasaport türüdür. Siyah pasaport sahipleri için harç bedeli istenmemektedir. Diplomatik pasaport için ön başvurular Dışişleri Bakanlığına yapılmaktadır.

Pembe Pasaport – Geçici Pasaport

Geçerlilik süresi 1 ay olan pembe pasaport, pasaportunun geçerlilik süresi dolan veya yurt dışında pasaportunu kaybeden kişilere konsolosluk tarafından verilmektedir.

Pasaport Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Pasaport nasıl alınır diye bakıldığında pasaport alabilmek için yapılması gereken bazı işlerin olduğu bilinmektedir. Pasaport almak için ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünü resmi internet sitesi üzerinden pasaport randevusu alınması gerekmektedir.

Pasaport randevusu alınırken Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, doğum tarihi ve telefon numarası bilgilerinin doldurulan başvuru formuna eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Belirlenen gün ve saatte pasaport almak için randevuya gitmeden önce gerekli evrakların tamamının toplanması gerekmektedir. Ayrıca pasaport harcı ve defter bedelinin de önceden ödenmesi gerekmektedir.

Pasaportun geçerlilik süresine bağlı olarak harç bedeli tutarı değişiklik göstermektedir. Pasaport alırken sorun yaşamamak için pasaport nasıl alınır sorusunun detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Bunun yanı sıra pasaport alırken bazı evrakların hazır olması gerekmektedir.

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaportu sorunsuz almak için başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerektiği gibi istenen bazı evrakların da zamanında teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanı,
 • 1 adet son ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf,
 • Defter bedeli ve pasaport harcının ödendiğine dair dekont,
 • Reşit olmayan ya da kısıtlı durumdaki kişilerin başvuru merkezinde yasal temsilcilerinin olmaması durumunda muvafakatname,
 • Eski pasaportun olması halinde eski pasaport,
 • Pasaport başvurusuna harçsız bir şekilde başvuran öğrenciler için öğrenci belgesi

Pasaport Geçerlilik Süresi Nedir?

Pasaport nasıl alınır sorusu kadar cevabı merak edilen bir diğer soru pasaport geçerlilik süresinin ne olduğudur. Pasaport geçerlilik süresi pasaportun ne kadar süreyi kapsayan seyahatlerde kullanılabileceğini belirten süredir. Pasaport başvurusunun ardından ödenecek olan tutar pasaportun geçerlilik süresine göre belirlenmektedir.

Ülkelerin belirlemiş olduğu pasaport geçerlilik süresi genel olarak asgari pasaport geçerlilik süresidir. Bu süre çoğunlukla 6 ay almakla birlikte kimi ülkeler 3 ay, kimi ülkeler ise 1 ay pasaport geçerlilik süresine sahip olan kişileri ülkelerine kabul etmektedir. Bazı ülkeler de 1 yıl geçerli pasaportu olanların vize başvurularını kabul etmektedir.

Pasaportlarını kaybedenlerin yurt dışında yurt dış temsilcilerinden bildirimde bulunması gerektiği gibi Yurtiçinde il veya ilçe müdürlüklerine durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Pasaport Uzatma Nedir, Nasıl Yapılır?

Pasaport uzatma, geçerli pasaport süresinin daha fazla uzatılmasını ifade etmektedir. Pasaport yenileme işlemleri için bağlı bulunan il ve ilçe genel müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu işlem için ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi üzerinden detaylı bilgi alınabileceği gibi nüfus müdürlüğünden de online olarak randevu alınabilmektedir.

Yurt dışına yapılan seyahatlerin eğitim, danışmanlık, sağlık ve kültür turizmi gibi bağlı sebeplere bağlı olarak artmasıyla pasaport ile ilgili sorularda sürekli olarak artmaktadır. Pasaport nasıl alınır sorusu ise cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Sorunsuz bir yurt dışı seyahati yapmak isteyenlerin başvuru aşamasında tüm detayları araştırdıktan sonra başvuru yapmaları daha sağlıklı olacaktır.