Polonya devleti bordo pasaporta sahip olan tüm Türk vatandaşlarından vize talep eder. Polonya vizesi gerekli evraklar toplanarak vize alım işlemlerine başlanabilir. Hizmet, diplomatik ya da hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları için ise 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vize muafiyeti söz konusudur. Polonya vize için gerekli evraklar kapsamında konsolosluğa başvuru yapılarak vize alınabilir. Polonya devleti bir Schengen ülkesi olduğu için alınacak vizenin de bu şartlar altında değerlendirilmesi gerekir.

Polonya Vize Gerekli Evraklar Hakkında Bilgilendirme

Polonya devletine gidebilmek için alınacak olan vize, Polonya konsolosluğu üzerinden ya da konsolosluk tarafından yetkilendirmiş merkezlerden alınabilir. Polonya vize gerekli evraklar kapsamında konsolosluk tarafından kişilerden bazı belgeleri hazır etmeleri istenir. Vize başvurusu esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi pasaportun 10 yıllık süreyi doldurmamış olmasıdır. Polonya vize evrakları arasında yer alan pasaportun Polonya seyahati sonrasında 3 ay daha geçerliliğinin olması aranan şartlardan biridir. Pasaportun son 2 sayfasının boş olması da gerekir.

polonya bayrağı

Polonya Vizesi için Gerekli Evraklar

Polonya devletine yapılacak olan seyahat için gerekli olan vize evrakları konsolosluk tarafından belirlenmiştir.

Polonya vizesi için gerekli evraklar kapsamında;

  • Pasaportla eski vizelerin fotokopisi
  • Polonya büyükelçiliğine yazılmış seyahatin detaylarını anlatan belge
  • Vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Protokol yazısı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Gidiş ve dönüş uçak rezervasyonu ile otel rezervasyonu bilgileri
  • Seyahat poliçesi
  • Seyahat masraflarına ait belgeler hazırlanmalıdır. Polonya vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra konsolosluğa gidilerek başvuru yapılabilir.

Polonya Konsolosluğu

Polonya devletine seyahat edecek olan bordo pasaportlu kişilerin Polonya vize başvuru talebini Polonya konsolosluğuna yapmaları gerekir. Polonya vize için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra konsolosluk adresi üzerinden ya da akredite edilmiş olan seyahat ve turizm acenteleri üzerinden başvuru işlemi tamamlanabilir. Seyahat ya da turizm acenteleri üzerinden yapılacak olan vize başvuruları kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Polonya’ya uzun süreli gidecek kişilerin konsolosluğa giderek başvurularını tamamlamaları gerekir. Polonya vizesi evrakları konsolosluktan alınan randevu saatinde orada bulunarak yetkili kişiye teslim edilir.

Polonya Konsolosluğu Biyometri İşlemleri

Polonya seyahati öncesi konsolosluk üzerinden yapılacak başvuru işlemleri esnasında Vize Bilgi Sistemi dahilinde kişilerden parmak izi alınır. Polonya vizesi gerekli belgeler tamamlanarak konsolosluk üzerinden randevu alınmalıdır. Randevu saati ile birlikte hem evrak teslimi hem de biyometri işlemleri yapılmaktadır. Biyometri işlemlerini yapacak olan başvuru sahibinin parmağında kesik, yara ya da kına benzeri maddelerin olmaması gerekir. Polonya vize belgeleri ile birlikte yapılacak olan başvuru işlemi sonrasında değerlendirme aşamasına geçilir. Polonya konsolosluğu tarafından yapılan değerlendirme sonucu herhangi bir sorun çıkmaması halinde başvuru sahibine vizesi teslim edilir. Polonya konsolosluğuna uzak olan kişiler başvurularını kargo yolu ile de yapabilmektedir.