Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları arasından; bordo pasaport sahibi olanlardan Polonya vize randevu işlemi ile vize sahibi olmaları talep edilmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaporta sahibi olan vatandaşlar ise 90 gün boyunca bu vizeden muaf şekilde ülkeyi gezip ziyaret edebilirler. Uzun süreli kalımlarda ise; Schengen vizesinden yararlanılabilir. Polonya, Schengen vizesine dahil olan bir ülkedir. Vize işlemlerine girişebilmek için Polonya vize randevu hizmetinden faydalanmak gerekir. Randevu sırasına göre konsolosluğa gidelerek gerekli işlemler sağlanabilir. Vize danışma merkezlerine de danışarak evraklar hakkında bilgi alınabilir.

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya vize randevusu için Polonya İstanbul Konsolosluğuna başvurmak gerekir. Önceden randevu sisteminden işlem yapmak gerekir. Randevu alım işlemi internet aracılığıyla online olarak yapılabilir. Polonya Schengen ülkeleri arasında olduğu için biyometrik fotoğraf ve parmak izi onaylattırıldığı takdirde vize merkezleri aracılığıyla da evraklar iletilebilir. Parmak izi prosedürü 12 yaşından büyük olan kişiler için uygulanmaktadır. Başvuru sahibi de evrakları toparlayıp ilgili konsolosluğa ileterek işlemlerini başlatabilir. Burada önemli olan evrakları seyahat ve ziyaret amacına uygun olarak toplamaktır. Vize randevu günü geldiğinde bu belge ve evrakları teslim etmek gerekir. Eksiksiz ve tam olmasına dikkat ederek işlemleri tamamlamak gerekir.

polonya bayrağı

Polonya Vizesi Randevu Alımı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Polonya vizesi randevu işleminden sonra randevu sıranız geldiği zaman gidip işlemlerinizi yapmanız ve dosyanızı eksiksiz vermeniz gerekir. Parmak izi ve biyometrik fotoğraf işlemleri de yapılmalıdır. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa vize pasaportunuzu alabilirsiniz. Bu vizeye 1 ay önceden başvurmak gereklidir. Başvurunuzun sonucu ise 15 veya 30 gün içerisinde belli olur. Randevuya gideceğiniz zaman; online olarak doldurulmuş başvuru formunuz, seyahat ve ziyaret amacınızı net bir şekilde dile getiren vize talep dilekçesi olmalıdır.

Polonya Vize Randevu Alma İşleminden Sonra Neler Gereklidir?

Polonya vize randevu alma işleminden sonra bazı evrakların hızlı bir şekilde toplanması gerekir. Randevu sırası geldiği takdirde bu evrakları tam olarak vermek gerekir. Başvuru formuna ek olarak bazı evraklar gereklidir. Polonya İstanbul Konsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinin belirlediği evraklar çerçevesinde toparlanmalıdır.

Bunlar;

 • Polonya vize başvuru formu olmalıdır.
 • En az 90 gün geçerliliğe sahip pasaportunuz olması gerekir.
 • Güncel belgesi olan biyometrik fotoğrafa sahip olmak gerekir.
 • Banka hesap dökümü; geçimin sağlayabileceğine dair oluşturulmuş belge olmalıdır.
 • Seyahat-uçuş bilgilerini detaylı gösteren belge olmalıdır.
 • Konaklama bilgileri olmalıdır.
 • 18 yaşından küçük çocuklar için muvafakatname yazılarak dosyada bulundurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası mutlaka evraklar arasında bulundurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Schengen vize ücreti ödenerek evraklar toplanmalıdır.

Bu vize evrakları ziyaretin amacına uygun olarak toplanmalıdır. Eksik belgeler olduğu takdirde vize reddedilir. Vize reddinin önüne geçmek ve bu durumu engelleyebilmek için evrakları kontrol ederek teslim etmek daha faydalı olacaktır.

Polonya Vize Çeşitleri Ve Ücretleri

Polonya vizesinde ücretler yaş aralığına ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. 0 ve 6 yaş aralığı için vize harç ücreti talep edilmemektedir. Diğer kişiler için vize harç ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru merkezleri için vize ücretleri de 35 Euro olarak bilinir. Koordinasyon ücreti ise 26 Euro olarak verilmiştir. Hizmet ve kargo bedelleri 10 Euro olarak belirlenmiştir. VIP hizmetlerinde ise ücret; 75 Euro olarak bilinir. Polonya turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyaret, transit, şoför, öğrenci, çalışma vizelerinde toplam ücret 150 Euro’dur. Polonya çalışma vizesinde ücret, 160 Euro olarak bildirilmiştir. Polonya vize türleri; turistik, çalışma, transit, çalışma, şoför, öğrenci ve aile birleşim vizeleridir. Bizler doğru bir şekilde Polonya vize randevusu almanız için Dijital Vize olarak her zaman yanınızdayız.