İçindekiler

Polonya vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli evrakların tamamlanması ve başvuru işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Vize Merkezi, Polonya Başkonsolosluk ya da Polonya Elçiliği’ne yapılması gereken başvurular için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekir.

Vize başvurularının doğru yapılabilmesi adına Polonya vize alımı için bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden yardım almak mümkündür. Karmaşık gibi görünen başvuru işlemlerinde önemli olan evrakların tamamlanması ve vize türünün belirlenmesidir.

Polonya Konsolosluğu tarafından Polonya için vize onaylanma işlemleri gerçekleşir. Eksik evrakların tamamlanması, ek belgelerin talebi yine Polonya Konsolosluğu tarafından talep edilebilir.

Umuma Husus Bordo Pasaport Aracılığıyla Polonya Vize Alımı İçin Başvuru

Türk vatandaşlarının Polonya vize başvurusu ile Schengen bölgesi devletlerinden olan Polonya sınırlarına giriş yapmaları gerekir. Schengen bölgesine yönelik verilen izine bağlı olarak seyahatlerini yapabilirler. 6 ay sürede 90 gün içerisinde Polonya’da ya da Schengen Bölgesi’nde seyahat yapma hakkına sahip olunur. İlk vize başvurusu olumlu sonuçlandığında ise öncelikle Polonya’da kalınması gereken süre belirlenebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının diplomatik, hizmet ya da hususi pasaportlarıyla Polonya vizesinden muaf olma imkânları vardır. Bordo pasaport olan umuma husus pasaportlara sahip olanlar için Polonya vizesi alınması zorunlu olan işlemler arasındadır.

Polonya İçin Vize Alımı Nasıl Yapılır?

Schengen ülkelerinden olan Polonya için vize başvurusu yaparak Polonya’ya gidiş amacı belirlenmeli, bazı evrakları eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Başvuru formu online olarak doldurulur ve çıktısı alınarak evraklar arasına eklenir. Polonya Konsolosluğu vize başvurusunu onaylama ya da reddetme hakkına sahiptir. Bu nedenle sadece evrakların tamamlanması değil aynı zamanda Konsolosluk yetkilileri tarafından davranışlara kadar uygun bulunmak gerekir.

Evraklar ve Gerekenler;

 • Dosya oluşturma
 • Başvuru formunu doldurma
 • Biyometrik fotoğraf
 • Parmak izi yok ise parmak izi
 • Vize evrak çevirisi
 • Vize işlemlerinde ek belgelerin talep edilmesi

Polonya vizesi için başvurulacak Schengen vizesinde, seyahate ilişkin olarak neden gitmek istenildiğinin anlatılması gerekir. Evrak listesi güncel olarak Polonya Konsolosluk resmi sitesinden de öğrenilebilir. Eksik olan evrakların reddedilmesi mümkündür. Bu nedenle Polonya Konsolosluğu’na yapılacak vize Polonya başvurularında muhakkak evrakların tam olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Parmak izi verilmediyse Konsolosluk bünyesinde parmak izi veri kaydı tamamlanmalıdır.

polonya bayrağı

Polonya Vizesi Almak İçin Başvuru Onay Süresi

Polonya vizesi almak için başvuru yapımı halinde evrakların Polonya Konsolosluğu’na götürülmesi için Polonya Konsolosluğu’ndan belirlenen tarihler arasında randevu almak gerekir. Bu randevu tarihi ve saatinde hatta daha erken hazır olmak gerekir. Konsolosluk tarafından evrakların sunumu ve konuşma sonucunda Polonya Konsolosluğu onay verebilir ya da evraklarda eksiklikler görüp talepte bulunabilir. Bu süreleri göz önünde bulundurmalı ve sürelerden önce seyahat planı yapılmalıdır. Genellikle vize başvurusunun sonuçlanması için gereken süre 7-10 gündür ancak ek süreler dikkate alınmalı ve uçuş planı buna uygun olarak yapılmalıdır.

Polonya Vizesi Alırken Dikkate Alınması Gerekenler

Polonya vizesi almak için öncelikle kısa süreli Schengen vizesi başvurusunda bulunmak gerekir. Polonya vizesine başvurmak isteyen vatandaşların öncelikle 10 yıldan daha erken sürede pasaport almış olmaları gerekir. Pasaport geçerlilik tarihine bakarak ona uygun davranmak gerekir. Pasaportun son iki sayfasında ise boşluk olmalıdır. Polonya’ya gidiş sebebinin belirtilmesi adına vize türleri arasından seçim yapmak gerekir. Başvuru sahibi olarak Polonya’dan geri dönüleceğine dair bazı belgeler sunmak gerekebilir. 90 günden daha az kalmak istenmesi halinde C tipi vize başvurusunda bulunmak, 90 günden daha az olması halinde ise D tipi vize başvurusu yapmak gerekir. Polonya’ya turist olarak gitmek istenebilir. Bunun yanı sıra aile ya da arkadaş ziyareti, eğitim, araştırma ya da ticari olarak gitmekte istenebilir. Bu durumda Polonya vizesi için kısa süreli başvuru yapmak gerekir.

Polonya’ya Ailece Ziyareti İçin Hangi Başvuru Yapılır?

Polonya’da vakit geçirmek için aile ile giriş yapmak istenebilir. Böyle bir durumda her aile üyesi ayrı olarak başvuru yapmalı ve vize türüne göre harç miktarlarını yatırmalıdır. Vize türüne göre harç miktarı yaş kriterine yönelik değişebilir. Vize talep dilekçesinde her aile üyesinin evrakları tam olmalıdır.

Polonya Vize Başvurusunda Reşit Olmayan Çocuklar

Polonya vize başvurusunda ebeveynlerin yanında reşit olmayan çocukların da seyahat etmesi mümkün olabilir. Bu durumda yapılması gereken öncelikle ebeveyn pasaportunun seyahat sonrasında 3 ay geçerli olması ve buna istinaden reşit olmayan küçük çocukların fotoğrafları pasaporta yapıştırılmalıdır.

Polonya Vize Başvurusunda Talep Edilen Detaylar

Polonya vizesi için gerekli evraklar arasında yer alan biyometrik resimlerin 2 adet olması ve 3,5×4,5 cm olması gerekir. Aynı zamanda fon beyaz olmalı ve güncel bir halde olmalıdır. Schengen vizesinde geçerli olacak şekilde 30.000 Euro teminat olarak sağlık sigortası yaptırılması gerekir. Sağlık poliçesinin konaklamada tüm sorunları çözümlemesi gerekir. Personellerin başvurusunda ise işyerinden izin yazısı alınmalı, SGK hizmet dökümü vize başvuru evrakları arasında yer almalıdır. Şirket çalışanları için işyeri sahibine ait olan ticaret odası kayıt dökümü, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası evraklarının ibrazı önemlidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvurusuna eklenmesi de önemlidir. Polonya’dan ülkesine dönmeyi garanti edecek tüm belgeler sunulmalıdır.

Polonya Vizesi Türleri

Polonya vize türleri seyahat amacına göre belirlenen ve başvuruda belirtilmesi zorunlu tercihler arasında yer almaktadır. Schengen vize başvuru kurallarının geçerli olduğu tüm evraklar Polonya vizesi türlerinde talep edilmektedir.

Vize türleri;

 • C tipi kısa süreli
 • D tipi uzun süreli
 • Turist vizesi
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Ticari vize
 • Kültürel vize
 • Eğitim vizesi

Polonya’ya kısa süreli olarak gitme konusunda vize başvurularında genellikle sorun yaşanmıyor. Uzun süreli vize başvuruları için daha kapsamlı belge ve evrak talep edilebilir. Schengen vize başvurularında Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler için Polonya ziyaretinden önce parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi vermeyen kişilerin vize başvurusu sadece bu nedenle dahi reddedilir. Karar verme yetkisi tamamen Polonya Konsolosluğu’ndadır.

Polonya Vizesi Başvuru Formunda Olması Gerekenler

Polonya vize başvurusunda bulunmak için tüm bilgilerin güncel ve ispat edilebilir olması gerekir. Zorunlu olan başvuru formunun doldurulmaması ise vizenin reddedilmesine neden olur. Vize türünde başvuru formu, talep dilekçesi, parmak izi ve fotoğraf istenen genel belgeler arasındadır. Form içerisinde yer alan bilgilerden bazıları seyahat amacına ilişkindir.

Aynı zamanda konaklama belgeleri için Polonya dilinde yani Lehçe ya da İngilizce, Türkçe çeviri önemlidir. Polonya vize başvuru formunu doldurup güncel evrak listesini tamamladıktan sonra yapılması gereken randevu almaktır. Konsolosluk randevu saatleri Konsolosluk resmi sitesinden öğrenilebilir ya da telefon ile iletişime geçilebilir. Evrakların randevu zamanına kadar hazırlanmış olması gerekir. Aynı zamanda vize başvurusu yapmadan önce konaklama ve uçuş rezervasyonu yaptırmak için vize başvuru süresini ve yoğunluğunu göz önünde bulundurmak gerekebilir. Aksi halde konaklama ya da uçuş nedeniyle doğan zararlar olabilir.

Başvuru formu dışında ikinci önemli olan evrak ise harç ödeme dekontudur. Tüm evrakların tamamlanması ve randevuya zamanında gitme sonucunda 7 ile 10 gün arasında başvuru olumlu olarak sonuçlanır ve dilenilen Polonya vizesine sahip olunur. Kısa süreli vizelerden yararlanırken verilen izin süresine muhakkak uyulmalıdır. Aksi halde sonra yapılacak başvurularda olumsuz sonuç alınabilir. Vize süresinde geri dönüş yapmak, uzun süreli vize başvuruları için ilk adımdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya Cumhuriyeti ziyareti için Polonya vize başvurusu yapmaları gerekir. Yapılacak kısa ve uzun süreli seyahatler vizeden yararlanarak mümkün olur. Polonya vize başvurusu için yapılması gereken işlemler, vize evrakları ve Polonya vizesine dair tüm merak edilenlerin cevabı aşağıdadır;

Polonya Vizesi Başvuru İşlemleri Nereden Yapılır?

Polonya vizesi başvuru işlemleri Polonya Büyükelçiliği tarafından yetki verilen vize başvuru merkezlerinden yapılır. Bu merkezler başvuru evraklarını ve başvuru için gerekli olan parmak izlerini alırlar. Daha sonrada evrakları büyükelçiliklere gönderirler. Vize yetkisi Polonya Büyükelçiliği’nde bulunduğundan başvuru evrakları burada incelenir ve uygunluğun anlaşılması durumunda vize onayı verilir.

Vize başvuru merkezlerine yapılan vize başvurularında evrakların büyükelçiliğe teslim edilebilmesi için Polonya Büyükelçiliği’nden randevu alınması gerekir.

Polonya Vizesi Başvuru Belgeleri Hangileridir?

Polonya vizesine başvuran kişilerin yapması gereken işlemler arasında vize belgelerini hazırlamak yer alır. Bu belgelerin büyükelçiliğin belirttiği kriterlere uygun olarak hazırlanması gerekir.

Vize almak amacıyla hazırlanması gereken Polonya vize başvuru belgeleri şunlardır;

 • Seyahatin biteceği tarihten sonra 3 aylık geçerlilik süresi olan pasaport
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 • Geçmiş dönemde alınmış olan vizelere dair fotokopiler
 • Vizenin alınabilmesi için seyahat amacını belirten vize talep dilekçesi
 • Vize için kullanılacak 35x45mm boyutlarında beyaz arka fon kullanılarak en çok 3 ay önce çekilen 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik numarasının yer aldığı kimlik fotokopisi
 • Polonya seyahatinin gerçekleşeceği uçak rezervasyon belgesi
 • Polonya’da konaklama için kullanılacak otel rezervasyonu veya adres bilgileri
 • Polonya’da kalma esnasında maddi sıkıntı yaşanmayacağını kanıtlayan banka hesap özetleri
 • Polonya’da yaşanabilecek sağlık sorunlarında yüksek ücret ödememek için yararlanılabilecek seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Aile bilgilerini de içeren tam vukuatlı nüfus belgesi

Bu belgelerin hazırlanmasında yaşanan sorunlar vize başvurusunun iptal edilmesine neden olabileceği için Polonya vizesi almak isteyenler belgelerin hazırlanması için bizden vize danışmanlık hizmeti alabilirler. Bu hizmet sayesinde belgeler incelenir ve eksik olmaması durumunda başvuru merkezi ya da büyükelçiliğe teslim edilmesi önerilir.

Polonya Vize Başvurusu İle Polonya’ya Gitmek İçin Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Polonya’ya gitmek için alınabilecek birden fazla vize türü vardır. Bu vize türlerini seyahat amacına uygun olarak belirlendikten sonra başvuru yapılabilir.

Polonya için alınabilecek vize türleri şunlardır;

 • Konferans vizesi (kısa süreli)
 • Turistik vize (kısa süreli)
 • Şoför vizesi (kısa süreli)
 • Kültürel ve sportif faaliyetler vizesi (kısa süreli)
 • Transit vizesi (kısa süreli)
 • Aile ziyareti vizesi (kısa süreli
 • Eğitim ve araştırma vizesi (kısa süreli)
 • Ticari ziyaret vizesi (kısa süreli)
 • Çalışma vizesi (uzun süreli)
 • Oturum vizesi (uzun süreli)
 • Aile birleşimi vizesi (uzun süreli)
 • Eğitim vizesi (uzun süreli)

Bu vizelerden biri alınmak istendiğinde vize belgeleri hazırlanarak Polonya Büyükelçiliği’ne ya da aracı kurumlara teslim edilir. Büyükelçilik belgeleri inceledikten sonra vize onayına karar verir.

Polonya Vizesi Başvuru Adımı İçin Ödenmesi Gereken Vize Ücret Bilgileri

Polonya için ödenmesi gereken vize ücret bilgileri vize başvurusunun yapıldığı yer, vize türü, başvuru sahibinin durumu ve vize süresine göre değişir. Vize işlemleri için aracı kuruluşlardan yararlanılması durumunda konsolosluk ücretine ek olarak danışmanlık ve işlem ücretlerinin de ödenmesi gerekir. Bu nedenle vize almak isteyenlerin maddi açıdan vize ücretlerini karşılayabilecek durumda olmaları gerekir.

Polonya vizesi ücretleri 2021 yılında yapılan güncellemeyle 90 USD tutarındadır. Başvuruda bulunan kişilerin 6-12 yaş arasında olması durumunda ücret 40 USD olurken daha küçük çocuklardan ücret alınmamaktadır.

Polonya Vizesi Başvuru Aşaması İle Sonuç Ne Kadar Sürede Çıkar?

Polonya vizesinin çıkış süresi planlanan tarihte seyahatin gerçekleşebilmesi için dikkate alınması gereken bir konudur. Polonya Büyükelçiliği’nin vize başvurusunu incelemesi ve onayını vermesi için ortalama 15 iş gününe ihtiyaç vardır. Ancak araya resmi tatillerin girmesi veya büyükelçiliğe yapılan vize başvurularının yoğun olması 15 günlük sürenin uzamasını sağlayabilir. Bu durumların yaşanmasıyla başvuru yapan kişilerin mağdur olmamaları için vize evraklarının teslimi ve Polonya vize başvuru işlemlerini minimum 1 ay öncesinden yapmaya başlamaları gerekir.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları arasından; bordo pasaport sahibi olanlardan Polonya vize randevu işlemi ile vize sahibi olmaları talep edilmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaporta sahibi olan vatandaşlar ise 90 gün boyunca bu vizeden muaf şekilde ülkeyi gezip ziyaret edebilirler. Uzun süreli kalımlarda ise; Schengen vizesinden yararlanılabilir. Polonya, Schengen vizesine dahil olan bir ülkedir. Vize işlemlerine girişebilmek için Polonya vize randevu hizmetinden faydalanmak gerekir. Randevu sırasına göre konsolosluğa gidelerek gerekli işlemler sağlanabilir. Vize danışma merkezlerine de danışarak evraklar hakkında bilgi alınabilir.

Polonya Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya vize randevusu için Polonya İstanbul Konsolosluğuna başvurmak gerekir. Önceden randevu sisteminden işlem yapmak gerekir. Randevu alım işlemi internet aracılığıyla online olarak yapılabilir. Polonya Schengen ülkeleri arasında olduğu için biyometrik fotoğraf ve parmak izi onaylattırıldığı takdirde vize merkezleri aracılığıyla da evraklar iletilebilir. Parmak izi prosedürü 12 yaşından büyük olan kişiler için uygulanmaktadır. Başvuru sahibi de evrakları toparlayıp ilgili konsolosluğa ileterek işlemlerini başlatabilir. Burada önemli olan evrakları seyahat ve ziyaret amacına uygun olarak toplamaktır. Vize randevu günü geldiğinde bu belge ve evrakları teslim etmek gerekir. Eksiksiz ve tam olmasına dikkat ederek işlemleri tamamlamak gerekir.

Polonya Vizesi Randevu Alımı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Polonya vizesi randevu işleminden sonra randevu sıranız geldiği zaman gidip işlemlerinizi yapmanız ve dosyanızı eksiksiz vermeniz gerekir. Parmak izi ve biyometrik fotoğraf işlemleri de yapılmalıdır. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa vize pasaportunuzu alabilirsiniz. Bu vizeye 1 ay önceden başvurmak gereklidir. Başvurunuzun sonucu ise 15 veya 30 gün içerisinde belli olur. Randevuya gideceğiniz zaman; online olarak doldurulmuş başvuru formunuz, seyahat ve ziyaret amacınızı net bir şekilde dile getiren vize talep dilekçesi olmalıdır.

Polonya Vizesi Randevu Alma İşleminden Sonra Neler Gereklidir?

Polonya vize randevu alma işleminden sonra bazı evrakların hızlı bir şekilde toplanması gerekir. Randevu sırası geldiği takdirde bu evrakları tam olarak vermek gerekir. Başvuru formuna ek olarak bazı evraklar gereklidir. Polonya İstanbul Konsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinin belirlediği evraklar çerçevesinde toparlanmalıdır.

Bunlar;

 • Polonya vize başvuru formu olmalıdır.
 • En az 90 gün geçerliliğe sahip pasaportunuz olması gerekir.
 • Güncel belgesi olan biyometrik fotoğrafa sahip olmak gerekir.
 • Banka hesap dökümü; geçimin sağlayabileceğine dair oluşturulmuş belge olmalıdır.
 • Seyahat-uçuş bilgilerini detaylı gösteren belge olmalıdır.
 • Konaklama bilgileri olmalıdır.
 • 18 yaşından küçük çocuklar için muvafakatname yazılarak dosyada bulundurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası mutlaka evraklar arasında bulundurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Schengen vize ücreti ödenerek evraklar toplanmalıdır.

Bu vize evrakları ziyaretin amacına uygun olarak toplanmalıdır. Eksik belgeler olduğu takdirde vize reddedilir. Vize reddinin önüne geçmek ve bu durumu engelleyebilmek için evrakları kontrol ederek teslim etmek daha faydalı olacaktır.

Polonya Vizesi Çeşitleri Ve Ücretleri

Polonya vizesinde ücretler yaş aralığına ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. 0 ve 6 yaş aralığı için vize harç ücreti talep edilmemektedir. Diğer kişiler için vize harç ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru merkezleri için vize ücretleri de 35 Euro olarak bilinir. Koordinasyon ücreti ise 26 Euro olarak verilmiştir. Hizmet ve kargo bedelleri 10 Euro olarak belirlenmiştir. VIP hizmetlerinde ise ücret; 75 Euro olarak bilinir. Polonya turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyaret, transit, şoför, öğrenci, çalışma vizelerinde toplam ücret 150 Euro’dur. Polonya çalışma vizesinde ücret, 160 Euro olarak bildirilmiştir. Polonya vize türleri; turistik, çalışma, transit, çalışma, şoför, öğrenci ve aile birleşim vizeleridir. Bizler doğru bir şekilde Polonya vize randevusu almanız için Dijital Vize olarak her zaman yanınızdayız.

Polonya vize işlemleri için öncelikle pasaport süresinin vize süresi bitiminden itibaren en az 3 aylık daha süresi olması gerekmektedir. Vize için bazı evraklar istenmektedir. Vize için istenen evraklar tamamen eksiksiz bir şekilde olmalıdır. Verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Aksi bir durumun söz konusu halinde vize reddi oluşturulacaktır. Vize reddinin oluşmaması için yapılacak her Polonya vize işlemleri ve aşamalarının eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Polonya Vizesi İşlemleri İçin Olması Gerekenler

18 yaş altı için muvafakatname olması zorunludur. Vize başvurusu işleminin seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılması gerekmektedir. İşlemin sonuçlanma süresi 15-30 iş günüdür.

Polonya Vizesi İşlemleri Yapılırken Vize Türlerine Göre Gereken Evraklar

1.Turistik Vize: Bu vize türü için şu belgeler istenmektedir: Vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, pasaport, 2 adetten oluşan biyometrik fotoğraf, kimliğin fotokopisi, uçak ile otel rezervasyonu, başvuran kişi öğrenci ise öğrenci belgesi, 18 yaşın altındakiler için muvafakatnamedir. Tüm belgeler 3 ay içerisinde çıkarılmalıdır. Güncel olması önemlidir.

2.Ticari Vize: Bu vize için vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, pasaport, davetiye, fatura ve makbuz gerekmektedir. Eğer başvuran kişi öğrenci ise öğrenci belgesi olmalıdır. Başvuran kişi çalışansa SGK işe giriş bildirgesi, uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu ve finansal kaynaklar gereklidir.

3.Aile Ziyareti Vizesi: Bu vizede istenen belgeler; vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, pasaport, pasaport fotokopisi, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, başvuranın kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, 18 yaş altı için muvafakatname, finansal kaynaklar şeklindedir. Başvuran kişi çiftçi ise ziraat odasından alınmış bir çiftçi belgesi olmalıdır.

4.Eğitim ve Araştırma Vizesi: İstenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf (2 adet, arka fonu beyaz ve güncel)
 • Uçak rezervasyonu ile otel rezervasyonu
 • Davetiye
 • Eğitim masraflarının ödenmiş olduğunu göstermekte olan bir ödeme makbuzu
 • Muvafakatname
 • Başvuran kişi öğretmen ya da öğretim görevlisiyse işveren mektubu, izin onayı, SGK işe giriş bildirgesi
 • Gelir durumu gösteren belge

Tüm vize çeşitleri için istenen belgelerin güncel olması gerekmektedir. En az 3 ayı kapsayan belgeler olmak zorundadır. Güncel olması vizenin tamamlanması için gerekli bir etkendir. Vize reddi oluşmaması için tüm bunlar önemlidir. Tüm Polonya vize işlemleri aşamalarında Dijital Vize olarak yanınızdayız. Bizlere telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilir ve uzmanından vize danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

Polonya devleti bordo pasaporta sahip olan tüm Türk vatandaşlarından vize talep eder. Polonya vizesi gerekli evraklar toplanarak vize alım işlemlerine başlanabilir. Hizmet, diplomatik ya da hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları için ise 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vize muafiyeti söz konusudur. Polonya vize için gerekli evraklar kapsamında konsolosluğa başvuru yapılarak vize alınabilir. Polonya devleti bir Schengen ülkesi olduğu için alınacak vizenin de bu şartlar altında değerlendirilmesi gerekir.

Polonya Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında Bilgilendirme

Polonya devletine gidebilmek için alınacak olan vize, Polonya konsolosluğu üzerinden ya da konsolosluk tarafından yetkilendirmiş merkezlerden alınabilir. Polonya vize gerekli evraklar kapsamında konsolosluk tarafından kişilerden bazı belgeleri hazır etmeleri istenir. Vize başvurusu esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi pasaportun 10 yıllık süreyi doldurmamış olmasıdır. Polonya vize evrakları arasında yer alan pasaportun Polonya seyahati sonrasında 3 ay daha geçerliliğinin olması aranan şartlardan biridir. Pasaportun son 2 sayfasının boş olması da gerekir.

Polonya Vizesi için Gerekli Evraklar

Polonya devletine yapılacak olan seyahat için gerekli olan vize evrakları konsolosluk tarafından belirlenmiştir.

Polonya vizesi için gerekli evraklar kapsamında;

 • Pasaportla eski vizelerin fotokopisi
 • Polonya büyükelçiliğine yazılmış seyahatin detaylarını anlatan belge
 • Vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Protokol yazısı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş ve dönüş uçak rezervasyonu ile otel rezervasyonu bilgileri
 • Seyahat poliçesi
 • Seyahat masraflarına ait belgeler hazırlanmalıdır. Polonya vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra konsolosluğa gidilerek başvuru yapılabilir.

Polonya Konsolosluğu

Polonya devletine seyahat edecek olan bordo pasaportlu kişilerin Polonya vize başvuru talebini Polonya konsolosluğuna yapmaları gerekir. Polonya vize için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra konsolosluk adresi üzerinden ya da akredite edilmiş olan seyahat ve turizm acenteleri üzerinden başvuru işlemi tamamlanabilir. Seyahat ya da turizm acenteleri üzerinden yapılacak olan vize başvuruları kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Polonya’ya uzun süreli gidecek kişilerin konsolosluğa giderek başvurularını tamamlamaları gerekir. Polonya vizesi evrakları konsolosluktan alınan randevu saatinde orada bulunarak yetkili kişiye teslim edilir.

Polonya Konsolosluğu Biyometri İşlemleri

Polonya seyahati öncesi konsolosluk üzerinden yapılacak başvuru işlemleri esnasında Vize Bilgi Sistemi dahilinde kişilerden parmak izi alınır. Polonya vizesi gerekli belgeler tamamlanarak konsolosluk üzerinden randevu alınmalıdır. Randevu saati ile birlikte hem evrak teslimi hem de biyometri işlemleri yapılmaktadır. Biyometri işlemlerini yapacak olan başvuru sahibinin parmağında kesik, yara ya da kına benzeri maddelerin olmaması gerekir. Polonya vize belgeleri ile birlikte yapılacak olan başvuru işlemi sonrasında değerlendirme aşamasına geçilir. Polonya konsolosluğu tarafından yapılan değerlendirme sonucu herhangi bir sorun çıkmaması halinde başvuru sahibine vizesi teslim edilir. Polonya konsolosluğuna uzak olan kişiler başvurularını kargo yolu ile de yapabilmektedir.

Call Now ButtonHemen Ara