Polonya vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli evrakların tamamlanması ve başvuru işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Vize Merkezi, Polonya Başkonsolosluk ya da Polonya Elçiliği’ne yapılması gereken başvurular için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekir.

Vize başvurularının doğru yapılabilmesi adına Polonya vize alımı için bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden yardım almak mümkündür. Karmaşık gibi görünen başvuru işlemlerinde önemli olan evrakların tamamlanması ve vize türünün belirlenmesidir.

Polonya Konsolosluğu tarafından Polonya için vize onaylanma işlemleri gerçekleşir. Eksik evrakların tamamlanması, ek belgelerin talebi yine Polonya Konsolosluğu tarafından talep edilebilir.

Umuma Husus Bordo Pasaport Aracılığıyla Polonya Vize Alımı İçin Başvuru

Türk vatandaşlarının Polonya vize başvurusu ile Schengen bölgesi devletlerinden olan Polonya sınırlarına giriş yapmaları gerekir. Schengen bölgesine yönelik verilen izine bağlı olarak seyahatlerini yapabilirler. 6 ay sürede 90 gün içerisinde Polonya’da ya da Schengen Bölgesi’nde seyahat yapma hakkına sahip olunur. İlk vize başvurusu olumlu sonuçlandığında ise öncelikle Polonya’da kalınması gereken süre belirlenebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının diplomatik, hizmet ya da hususi pasaportlarıyla Polonya vizesinden muaf olma imkânları vardır. Bordo pasaport olan umuma husus pasaportlara sahip olanlar için Polonya vizesi alınması zorunlu olan işlemler arasındadır.

Polonya İçin Vize Alımı Nasıl Yapılır?

Schengen ülkelerinden olan Polonya için vize başvurusu yaparak Polonya’ya gidiş amacı belirlenmeli, bazı evrakları eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Başvuru formu online olarak doldurulur ve çıktısı alınarak evraklar arasına eklenir. Polonya Konsolosluğu vize başvurusunu onaylama ya da reddetme hakkına sahiptir. Bu nedenle sadece evrakların tamamlanması değil aynı zamanda Konsolosluk yetkilileri tarafından davranışlara kadar uygun bulunmak gerekir.

Evraklar ve Gerekenler;

 • Dosya oluşturma
 • Başvuru formunu doldurma
 • Biyometrik fotoğraf
 • Parmak izi yok ise parmak izi
 • Vize evrak çevirisi
 • Vize işlemlerinde ek belgelerin talep edilmesi

Polonya vizesi için başvurulacak Schengen vizesinde, seyahate ilişkin olarak neden gitmek istenildiğinin anlatılması gerekir. Evrak listesi güncel olarak Polonya Konsolosluk resmi sitesinden de öğrenilebilir. Eksik olan evrakların reddedilmesi mümkündür. Bu nedenle Polonya Konsolosluğu’na yapılacak vize Polonya başvurularında muhakkak evrakların tam olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Parmak izi verilmediyse Konsolosluk bünyesinde parmak izi veri kaydı tamamlanmalıdır.

polonya bayrağı

Polonya Vizesi Almak İçin Başvuru Onay Süresi

Polonya vizesi almak için başvuru yapımı halinde evrakların Polonya Konsolosluğu’na götürülmesi için Polonya Konsolosluğu’ndan belirlenen tarihler arasında randevu almak gerekir. Bu randevu tarihi ve saatinde hatta daha erken hazır olmak gerekir. Konsolosluk tarafından evrakların sunumu ve konuşma sonucunda Polonya Konsolosluğu onay verebilir ya da evraklarda eksiklikler görüp talepte bulunabilir. Bu süreleri göz önünde bulundurmalı ve sürelerden önce seyahat planı yapılmalıdır. Genellikle vize başvurusunun sonuçlanması için gereken süre 7-10 gündür ancak ek süreler dikkate alınmalı ve uçuş planı buna uygun olarak yapılmalıdır.

Polonya Vizesi Alırken Dikkate Alınması Gerekenler

Polonya vizesi almak için öncelikle kısa süreli Schengen vizesi başvurusunda bulunmak gerekir. Polonya vizesine başvurmak isteyen vatandaşların öncelikle 10 yıldan daha erken sürede pasaport almış olmaları gerekir. Pasaport geçerlilik tarihine bakarak ona uygun davranmak gerekir. Pasaportun son iki sayfasında ise boşluk olmalıdır. Polonya’ya gidiş sebebinin belirtilmesi adına vize türleri arasından seçim yapmak gerekir. Başvuru sahibi olarak Polonya’dan geri dönüleceğine dair bazı belgeler sunmak gerekebilir. 90 günden daha az kalmak istenmesi halinde C tipi vize başvurusunda bulunmak, 90 günden daha az olması halinde ise D tipi vize başvurusu yapmak gerekir. Polonya’ya turist olarak gitmek istenebilir. Bunun yanı sıra aile ya da arkadaş ziyareti, eğitim, araştırma ya da ticari olarak gitmekte istenebilir. Bu durumda Polonya vizesi için kısa süreli başvuru yapmak gerekir.

Polonya’ya Ailece Ziyareti İçin Hangi Başvuru Yapılır?

Polonya’da vakit geçirmek için aile ile giriş yapmak istenebilir. Böyle bir durumda her aile üyesi ayrı olarak başvuru yapmalı ve vize türüne göre harç miktarlarını yatırmalıdır. Vize türüne göre harç miktarı yaş kriterine yönelik değişebilir. Vize talep dilekçesinde her aile üyesinin evrakları tam olmalıdır.

Polonya Vize Başvurusunda Reşit Olmayan Çocuklar

Polonya vize başvurusunda ebeveynlerin yanında reşit olmayan çocukların da seyahat etmesi mümkün olabilir. Bu durumda yapılması gereken öncelikle ebeveyn pasaportunun seyahat sonrasında 3 ay geçerli olması ve buna istinaden reşit olmayan küçük çocukların fotoğrafları pasaporta yapıştırılmalıdır.

Polonya Vize Başvurusunda Talep Edilen Detaylar

Polonya vizesi için gerekli evraklar arasında yer alan biyometrik resimlerin 2 adet olması ve 3,5×4,5 cm olması gerekir. Aynı zamanda fon beyaz olmalı ve güncel bir halde olmalıdır. Schengen vizesinde geçerli olacak şekilde 30.000 Euro teminat olarak sağlık sigortası yaptırılması gerekir. Sağlık poliçesinin konaklamada tüm sorunları çözümlemesi gerekir. Personellerin başvurusunda ise işyerinden izin yazısı alınmalı, SGK hizmet dökümü vize başvuru evrakları arasında yer almalıdır. Şirket çalışanları için işyeri sahibine ait olan ticaret odası kayıt dökümü, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası evraklarının ibrazı önemlidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvurusuna eklenmesi de önemlidir. Polonya’dan ülkesine dönmeyi garanti edecek tüm belgeler sunulmalıdır.

Polonya Vize Türleri

Polonya vize türleri seyahat amacına göre belirlenen ve başvuruda belirtilmesi zorunlu tercihler arasında yer almaktadır. Schengen vize başvuru kurallarının geçerli olduğu tüm evraklar Polonya vizesi türlerinde talep edilmektedir.

Vize türleri;

 • C tipi kısa süreli
 • D tipi uzun süreli
 • Turist vizesi
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Ticari vize
 • Kültürel vize
 • Eğitim vizesi

Polonya’ya kısa süreli olarak gitme konusunda vize başvurularında genellikle sorun yaşanmıyor. Uzun süreli vize başvuruları için daha kapsamlı belge ve evrak talep edilebilir. Schengen vize başvurularında Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler için Polonya ziyaretinden önce parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi vermeyen kişilerin vize başvurusu sadece bu nedenle dahi reddedilir. Karar verme yetkisi tamamen Polonya Konsolosluğu’ndadır.

Polonya Vize Başvuru Formunda Olması Gerekenler

Polonya vize başvurusunda bulunmak için tüm bilgilerin güncel ve ispat edilebilir olması gerekir. Zorunlu olan başvuru formunun doldurulmaması ise vizenin reddedilmesine neden olur. Vize türünde başvuru formu, talep dilekçesi, parmak izi ve fotoğraf istenen genel belgeler arasındadır. Form içerisinde yer alan bilgilerden bazıları seyahat amacına ilişkindir.

Aynı zamanda konaklama belgeleri için Polonya dilinde yani Lehçe ya da İngilizce, Türkçe çeviri önemlidir. Polonya vize başvuru formunu doldurup güncel evrak listesini tamamladıktan sonra yapılması gereken randevu almaktır. Konsolosluk randevu saatleri Konsolosluk resmi sitesinden öğrenilebilir ya da telefon ile iletişime geçilebilir. Evrakların randevu zamanına kadar hazırlanmış olması gerekir. Aynı zamanda vize başvurusu yapmadan önce konaklama ve uçuş rezervasyonu yaptırmak için vize başvuru süresini ve yoğunluğunu göz önünde bulundurmak gerekebilir. Aksi halde konaklama ya da uçuş nedeniyle doğan zararlar olabilir.

Başvuru formu dışında ikinci önemli olan evrak ise harç ödeme dekontudur. Tüm evrakların tamamlanması ve randevuya zamanında gitme sonucunda 7 ile 10 gün arasında başvuru olumlu olarak sonuçlanır ve dilenilen Polonya vizesine sahip olunur. Kısa süreli vizelerden yararlanırken verilen izin süresine muhakkak uyulmalıdır. Aksi halde sonra yapılacak başvurularda olumsuz sonuç alınabilir. Vize süresinde geri dönüş yapmak, uzun süreli vize başvuruları için ilk adımdır.