İçindekiler

Avrupa kıtasında bulunan Portekiz Cumhuriyeti’ne bordo ya da umuma mahsus pasaportu bulunan kişilerin seyahat edebilmesi için Portekiz vize başvurusu ile vize sahibi olmaları gerekir. İster uzun süreli isterse kısa süreli olsun vize almadan Portekiz’e gitmeye imkan yoktur. Bordo dışında gri, siyah veya yeşil pasaportu olanların 90 gün süreyle vizesiz giriş hakkı vardır. Portekiz’e ancak vize ile gitmek isteyenlerin Portekiz vize başvurusu yapmaları ve vizenin kendilerine verilmesi sonrasında seyahat gerçekleştirmeleri gerekir.

Portekiz Vizesi Başvuru İşlemleri Nelerdir?

Portekiz vizesine ihtiyaç duyanlar Portekiz vize başvuru işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu sayede yapılacak işlemleri eksik olmadan yerine getirerek zamanında vizelerini alabilirler.

Portekiz vizesi için yapılması gereken başvuru işlemleri şunlardır;

 • Portekiz vize türünün belirlenmesi
 • Vize başvuru formunun doldurulması
 • Portekiz Konsolosluğu üzerinden randevunun alınması
 • Vize türüne uygun evrakların hazırlanması
 • Vize türü için talep edilen ücretin ödenmesi
 • Parmak izi gibi biyometrik bilgilerin verilmesi
 • Vize randevusuna hazırlanan vize evraklarıyla birlikte katılma ve evrakları teslim etme

Evraklarını teslim eden kişilerin bu aşamadan sonra yapmaları gereken Portekiz Konsolosluğu’nun yaptıkları başvuruyu incelemeye alarak sonuçlandırmasını beklemektir. Bu sayede seyahatin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği öğrenilebilir.

Portekiz Vizesi Başvuru Sahiplerinden İstenen Evraklar

Portekiz vizesi başvuru sahiplerinden evrak teslim etmeleri istenir. Bu evraklar kişilerin kimlik, eğitim, iş, seyahat veya vize türü için gerekli olan bilgileri içeren evraklardır. Güncel olması öngörülen bu evrakların doğru olması vizenin verilmesini kolaylaştırır.

Portekiz vizesinin verilmesi için başvuru sahiplerinden istenen belgeler şunlardır;

 • İngilizce, Macarca ya da Türkçe doldurulmuş vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahat için gerekli belgeleri (uçak rezervasyonu vs.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Finansal durumu gösteren belgeler (maaş bordrosu, banka hesap özeti, ruhsatlar ve tapular)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama rezervasyon bilgileri

Vize evraklarını hazırlarken kişilerin vize türüne ve kişisel durumlarına göre gerekli olan evraklarla Portekiz vizesi başvuru işlemini yapmaları gerekir. Örneğin çalışan kişiler SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu ve iş yeri izni gibi belgeleri sunmalıdır.

Portekiz Vizesi Başvurusu İçin Form Doldurulması

Vize işlemlerinin olmazsa olması vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Portekiz vizesi almak isteyenlerinde mutlaka uygun olan başvuru formunu doldurmaları gerekir. Portekiz vize için başvuru formu Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilir. Hangi dille form doldurulursa doldurulsun mutlaka doğru bilgilerin formda yer almasına özen gösterilmelidir. Bu sayede başvuru formu kaynaklı iptal olaylarıyla karşılaşılmaz. Formun mutlaka çıktı alınarak doldurulması gerekir.

Vize başvurusu için form dolduracak olan kişiler 37 bölümden oluşan sorulara doğru cevap vermek zorundadır. Soruların cevaplanmasının ardından mutlaka forma imza atılmalıdır. Başvurunun vize merkezleri aracılığıyla yapılması durumunda ise başvuru sahibi adına vekaleten formun doldurulması mümkündür.

Portekiz Vizesi Çeşitleri

Turistik, ticari veya eğitim amaçlarıyla Portekiz’e gitmek isteyen kişilerin seyahatlerine uygun olan vizeyi alabilmeleri gerekir. Bu vizeye sahip olmaları durumunda sınırdan geçerek ülkeye giriş yapabilirler. Portekiz vize çeşitleri ise şunlardır; gemici vizesi, ticari vize, turistik vize, eğitim vizesi, aile ziyareti vizesi, etkinlik vizesi, altın vize, çalışma ve oturma vizesidir. Çalışma ve oturma vizesi dışındaki vize C tipi veya kısa süreli vizelerdir. Ayrıca bu vizeler Schengen vize prosedürleriyle verilen vizelerdir.

Portekiz Vizesi Ücretleri

Portekiz vizeleri için ücretler 2021 yılı itibariyle güncellenmiştir. Kısa süreli vizeler için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro iken bir seneden fazla konaklama için vizeler 90 Euro’dur. Ayrıca vize için aracı kurumlardan yararlanılması durumunda 25 Euro servis sağlayıcı hizmet ücretinin ödenmesi gerekir. 80 Euro ve 90 Euro vize ücretleri 12 yaşın üzerindeki kişiler için geçerli iken 6 ile 12 yaş aralığı için 40 Euro ödeme yapılır. Ayrıca 6 yaşından küçüklerden vize ücreti talep edilmez. Portekiz vize başvuru adımlarının eksiksiz bir şekilde atılmasını istiyorsanız biz Dijital Vize olarak tüm adımları sizin adınıza tecrübemizle atabiliriz.

Call Now ButtonHemen Ara