İçindekiler

Lizbon, Porto, Faro ve Braga gibi şehirlere sahip olan Portekiz’e seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının Portekiz vize evrakları temini yaparak vizeye sahip olmaları gerekir. Bu vizenin alınabilmesi için başvuru yapılan Portekiz temsilcilikleri vize işlemleri için vize evrakları talep ederler. Bu evrakların tam ve yanlış bilgi içermeden tesliminin gerçekleşmesi sonrasında vize alınması mümkün olabilir.

Portekiz Vizesi Belgeleri Nelerdir?

Ticari, turistik, ziyaret veya eğitim gibi amaçlarla Portekiz’e gitmesi gereken kişilerin hazırlamaları gereken Portekiz vize belgeleri talep edilen vizeye göre belirlenir. Ancak tüm Portekiz vizelerinde standart olan belgeler vardır.

Bu belgeler;

  • Pasaport: Pasaportun vize bitiminden sonraki 3 ay sonuna kadar geçerli olması gereklidir. Ayrıca pasaport en çok 10 yıl içinde alınmış olmalı ve kullanım için 2 boş sayfası yer almalıdır.
  • Vize fotokopileri: Son 3 yılda kullanılan ABD, Schengen ve İngiltere vizelerinin fotokopileri hazırlanmalıdır.
  • Portekiz vize başvuru formu: Form büyük harf kullanılarak İngilizce doldurulmalıdır. Doldurma esnasında yazım hatası yapılmamalı ve okunaklı bir yazı kullanılmalıdır. Ayrıca formda başvuruyu gerçekleştiren kişinin imzası yer almalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası: Portekiz’de geçerli olacak 30 bin euro teminatlı olmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Nüfus cüzdanını ön ve arka yüzleri okunaklı şekilde fotokopi çekilmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: 3,5×4,5 cm ebatlarında, beyaz fona sahip ve yüzün tamamı belli olmalıdır. İki adet olarak teslim edilmesi gereken fotoğraf ayrıca son 180 gün içinde çekilmiş olmalıdır.
  • Banka hesap dökümü: Hesap dökümünde 15 günlük seyahatler için minimum 5000 TL. olmalıdır. Ayrıca hesap dökümü 3 ayı (son) içermelidir.
  • Maaş bordrosu: Maaş bordrosu son 3 ayı içermeli ve maaş veren kurumun imzası ile kaşesi yer almalıdır.

Standart belgeler yanı sıra otel rezervasyon belgesi, mesleki durum belgeleri, öğrenci belgeleri, uçak rezervasyon belgeleri, sponsor dilekçesi ve davet mektubu gibi belgelerde vize türüne bağlı olarak evraklar arasına koyulmalıdır.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nereye Teslim Edilir?

Portekiz vizelerine ihtiyaç duyan kişilerin kendilerinden istenen belgeleri zamanında hazırlayarak randevu sırasında teslim etmeleri gerekir. Portekiz vizesi için gerekli evraklar Ankara’da bulunan Portekiz Büyükelçiliği’ne teslim edilir. Ancak büyükelçilik vize başvurularını zorunlu durumlar dışında vize başvuru merkezlerini kullanarak gerçekleştirdiği için evraklar vize başvuru merkezine verilir. Başvuru merkezi görevlilerinin başvuru kabul etmeleri sonrasında evrakları Ankara’ya göndererek büyükelçiliğe sunarlar. Büyükelçilikte yapılan inceleme sonrasında da onay veya ret verilir. Vize için tek karar yetkisi Ankara’da bulunan Portekiz Büyükelçiliği’ndedir.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Belgeler Ne Zaman Teslim Edilir?

Portekiz vizelerine başvuracak kişiler Portekiz vizesi için gerekli belgeler ne zaman teslim edilir sorusunu yanıtı merak ederler. İnceleme işlemleri ortalama 15 gün sürdüğü için evrak tesliminin de seyahatten en az 15 gün önce yapılması gerekir. Konsolosluklar yoğun olabileceği ve araya resmi tatillerin girebileceği göz önüne alınarak, en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapılması önerilir. Bu sayede seyahatten önce vize alınarak Portekiz’e gidiş sorunsuz gerçekleşebilir.

Portekiz Vizesi Evrakları İçin İncelenme ve Onay Süreci Kaç Gündür?

Portekiz vize evrakları teslim edildikten sonra konsoloslukların evrakları inceleme süresi 15 iş günü sürer. Genellikle bu sürenin bitiminde olumlu ya da olumsuz sonuç başvuru sahibine bildirilir.

Call Now ButtonHemen Ara