İçindekiler

Portekiz’e yapılacak olan seyahatlerde Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olan kişilerin Portekiz vize işlemleri ile birlikte vizeye başvurmaları gerekir. Bu nedenle Portekiz vize işlemleri için gerekli evraklar tamamlanarak vize başvurusu yapılmalıdır. Diğer pasaport türlerinden birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek olan seyahatleri için vizeden muaftır.

Vize Türleri

Gerekli Portekiz vize işlemleri ve aşamalarına başlanabilmesi için öncelikle vize türüne karar verilmelidir. Bunun için Portekiz’e yapılacak seyahatin nedeni belirlenerek uygun olan vize türü seçilir. Turistik, ziyaret, ticari, transit, eğitim, kültürel-sosyal, gemici ve altın (ülkede konut ya da işyeri almak isteyenlerin başvuracağı vize türü) Portekiz’in sunduğu vize türleridir.

Portekiz Vizesi İşlemleri İçin Gereken Belgeler

Yapılacak vize başvurusu için seyahat edecek kişilerden bazı belgeler istenir. Her vize türü için istenilen belgeler farklılık gösterebilir.

Genel olarak vize başvurusu sırasında istenilen belgeler şunlardır;

  • Pasaport (Seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan)
  • Vize başvuru formu
  • Eski Schengen vizeleri (Son 3 yıl içine alınmış olan)
  • Dilekçe (Seyahat amacının açıkça anlatıldığı)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Seyahat bilgilerini içeren belgeler (Ulaşım ve konaklama belgeleri)
  • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)
  • Banka hesap dökümü (Son 3 aylık dönemi kapsayan, bankadan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Ayrıca hesabın aktif olması ve seyahat boyunca yapılacak harcamaları karşılayabilecek bakiyenin bulunması gereklidir. Bu bakiye 3 günlük seyahat için 2.000 TL olarak hesaplanır.)

Portekiz Vize İşlemleri İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Gereken tüm belgeler tamamlandıktan sonra Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. Yetkili vize başvuru merkezlerinden de başvuru yapılabilir.

Portekiz tarafından verilen vize Schengen vizesi olduğundan dolayı biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) yapılması için mutlaka randevu alınmalıdır. Eğer son 5 yıl içinde Schengen vizesi alınmış ise bu işlemin yapılmasına gerek yoktur.

Vize Ücretleri

Portekiz vize başvuru işlemleri sırasında ödenecek vize ücreti 105 Euro’dur. 6-12 yaş arası çocuklar için 65 Euro ve 0-6 yaş arası çocuklar için ise 40 Euro ödenir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Yapılan değerlendirmeler sonucunda belgelerin tam ve doğru olması sonucu Portekiz vize işlemleri 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Call Now ButtonHemen Ara