İçindekiler

Portekiz’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alım işlemleri için Portekiz konsolosluğuna Portekiz vize randevu işlemiyle başvuru yapmaları gerekir. Türk vatandaşlarının hizmet, hususi ya da diplomatik pasaportu varsa 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vize alımından muaf tutulmalarına karar verilmiştir. Bordo pasaportu olan vatandaşların ise vize alma zorunlulukları vardır. Vize randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçilmesi gerekir.

Portekiz Vizesi Randevusu İle Başvuru

Portekiz’e seyahat edebilmek için vize alımı yapacak olan vatandaşların konsolosluğa seyahat planlarını ve ülkeye hangi amaçla gittiklerini açıklayıcı bir şekilde belirtmeleri gerekir. Portekiz vize randevusu esnasında başvuru sahiplerinin iletmeleri gereken belgelerden biri de seyahat amacını anlatan belgedir. Vize başvuru işlemi esnasında başvuru sahibinin vereceği tüm belgeler, seyahat planını anlatan belgeyi desteklemelidir.

Portekiz Vizesi Randevu Süreci

Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olarak Portekiz için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Schengen vizesi almaları gerekir. Portekiz vizesi randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçilerek olabilecek en erken tarihe randevu talep edilmelidir. 90 günden az sürecek seyahatler için vize başvuru işlemi yapılırken, 90 günden fazla sürecek seyahatler için ise oturma izni alınmalıdır.

Portekiz Vizesi Başvuru Süreci

Portekiz’e seyahat edecek olan kişilerin vize başvuru sürecinde dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Macaristan ile Portekiz devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre her iki konsolosluk da vize başvurularında tercih edilebilecek adreslerden birisidir. Konsolosluğun yanı sıra akredite edilmiş olan turizm ve seyahat acenteleri üzerinden de başvuru işlemi yapılabilir. Konsolosluk hafta içi 08:30 ile 18:00 saatleri arasında çalışır ve randevu bu saatler arasında verilir. Vize başvurusu inceleme ve sonuçlanma aşaması 15 günü bulur. Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerinden 1 ay önce başvurularını yapmaları gerekir.

Portekiz Vizesi Biyometri İşlemleri

Portekiz vizesi alımında uygulanacak biyometri işlemleri;

  • Hükümet ya da ülkelerin liderlerinin ve onlarla seyahat edecek olan kişilerin bu işlemden muaf tutulması
  • 12 yaşından küçük olan çocukların bu işlemden muaf tutulması
  • Biyometri işlemine tabi tutulacak olan kişinin ellerinde yara ya da kesik bulunmaması
  • Bu işlemi yaptırmaya fiziksel olarak elverişli olmayan kişilerin muaf tutulması şeklinde sınırlandırılmıştır.

Doğru aşamaları gerçekleştirerek Portekiz vize randevu alımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara