Portekiz bir Schengen ülkesi olarak Avrupa’nın batısında yer aldığından, başvurulacak vize için Schengen Bölgesi Portekiz vizesi başvuru kuralları geçerlidir. Schengen vize başvurusunda Portekiz için yapılması düşünülen seyahatin kısa süreli olması durumunda vize türünü belirlemek gerekiyor.

Transit amaçlı, aile, turizm ya da ziyaret amaçlı yapılacak Portekiz ziyaretlerinde Türk vatandaşı olarak Portekiz vize alımı yapmak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vizesinden muaf olan pasaport sahipleri ise yeşil ve gri pasaportlara sahip olanlardır.

Umuma mahsus olan bordo pasaport sahipleri ise Portekiz’e vize almalıdır. 90 günü aşan seyahat amacına sahip olma durumunda ise gri ve yeşil pasaport sahipleri de ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır. Portekiz üzerinden aktarmalı uçuş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının ise havalimanından çıkmadığı sürece transit vizesi alması zorunlu değildir.

Portekiz Vize Müracaatı

Portekiz vize başvurularının Türkiye’de bulunan temsilcilikler tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Başvuruların öncelikle Portekiz Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ya da akredite acenteler tarafından yapılması gerekir.

Kısa Süreli Portekiz Vizesi

90 günden daha az kalmayı düşünen vatandaşların kısa süreli Portekiz vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Başvurularda seyahat amacını ve Portekiz’e neden gitmek istenildiğini belirtmek önemlidir. Bunun için seyahat amacına ilişkin olarak tüm belgeleri sunarak kanıtlamak ve ülkeye döneceğini bildirmek gerekir.

Kısa süreli Portekiz vize türleri;

 • Turizm amaçlı vize
 • Aile ziyareti amaçlı vize
 • Transit amaçlı vize
 • Arkadaş ziyareti amaçlı vize
 • Akraba ziyareti amaçlı vize
 • Kısa süreli eğitim amaçlı vize

Kısa süreli olarak kalmak istenilen Portekiz dışında süre olduğu müddetçe Schengen Bölgesi üye devletlerine de seyahat etmek mümkündür. Bunun için Portekiz’de daha uzun süreli kalmak gerekebilir.

portekiz bayrağı

Uzun Süreli Portekiz Vizesi

Uzun süreli olarak kalmak istenilen ve 90 günden daha fazla süre zaman geçirilecek olan Portekiz’e gitmek için uzun süreli vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Uzun süreli vize türleri;

 • Eğitim amaçlı ulusal vize
 • AB gönüllü hizmet için ulusal vize
 • Aile birleşimi için vize
 • Çalışma izin vizesi

Bu vize türlerine başvurarak 90 günden daha uzun süreli vize alabilmek mümkün oluyor. Eğitim ile ilgili almak istenilen vize için üniversiteden almak gereken belgeler onaylı olarak sunulmalıdır.

Portekiz Vize Alımı Nereden Yapılır?

Portekiz vize başvuru işlemi yapmak için öncelikle Türkiye sınırlarında bulunan Portekiz Büyükelçiliği’nden güncel evrak listesi ve bilgileri alınabilir. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmetimizden yararlanarak daha hızlı sürede ve doğru şekilde başvuru evrakları tamamlanabilir. Türkiye’de yaşanılan ile göre başvuru yapılması gereken iller belirlenmiştir. Schengen vize başvurusu Ankara Portekiz Büyükelçiliği’nden, İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan yapılabilir. 15 Mart 2011 yılındaki anlaşmaya göre vize almak isteyen Türk vatandaşları İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu’ndan başvuru yapabilecek.

Portekiz’e Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz’e vize almak adına Schengen üyesi olan ülkeler için biyometrik veri taraması yapılması zorunludur. Parmak izi ve biyometrik yüz tarama bu veri tarama kayıtlarında bulunuyor. Parmak izi verisi sunmak için Portekiz Büyükelçiliği ile iletişime geçerek randevu almak gerekir. Schengen vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve seyahat tarihine yetişmesi isteniyorsa 1 ay önceden seyahat planı yapılmalıdır. Daha erken yapmak halinde yaşanacak aksilikler nedeniyle seyahat planı ertelenmek durumunda kalınabilir.

Portekiz İçin Vize Başvurusu İçin Form

Portekiz için vize başvurusunda bulunmak adına yapılması gereken, başvuru formunu gerçek bilgiler ile eksiksiz olarak doldurmaktır. Okunaklı olarak İngilizce yazılması gereken başvuru formunuzda ıslak imza olması zorunludur. Aynı zamanda başvuru formunda yer alan bilgileri ispatlamak ve belgeleri başvuru evraklarının arasına koymak gerekir.

Portekiz Vize Onay Süresi

Portekiz vize başvurularını yapmak için başvuru formunu doldurduktan sonra Portekiz Büyükelçiliği’nden randevu almak gerekir. Randevu zamanına kadar ise tüm evrakları tamamlamak gerekir. 15 günlük sürede eksik olmaması halinde onaylanan vize başvuruları, eksik olması halinde ek süre verilerek tamamlanması istenebilir. Portekiz Büyükelçiliği kararıyla reddedilebilir. Evrak eksikliği ya da geçerli olmayan evraklar nedeni ile reddedilme gerçekleşebilir. Özellikle çoğu ret sebepleri arasında bulunan pasaport süresinin geçerliliğini kaybetmiş olması, sayfalarında yırtılma ya da son iki sayfasının boş olmaması gibi nedenler vardır. Bu gibi durumları yaşamamak adına vize danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Karışık gibi görünen işlemler nedeni ile vizenin olumsuz sonuçlanmaması adına güncel evrak listesini talep etmek gerekir.

Portekiz Vize Ücretleri

Portekiz vizesi almak için evrakları tamamlarken muhakkak başvuru ücretini yatırmak ve dekontunu evrakların arasına iliştirmek gerekir. 90 günden uzun sürede vize başvurusu yapabilmek için 6 yaş altı çocuklara vize ücreti ödemeye gerek yoktur. 18 yaş altı çocuklara vize ücreti alınmaması için Avrupa vatandaşı olmak gerekir. Güncel vize ücretlerini öğrenmek için Portekiz Büyükelçilik ile iletişime geçmek gerekir. Harç ücretleri kısa süreli ve uzun süreli vize başvuruları için değişebilir. Bunun yanı sıra Büyükelçilik nezdinde talep edilecek ek hizmetler karşılığında bir bedel ödemek gerekebilir. Bu bedeli ise Büyükelçilik bünyesine nakit olarak ödemek gereklidir.

Portekiz Vizesi Başvurusu

Avrupa kıtasında bulunan Portekiz Cumhuriyeti’ne bordo ya da umuma mahsus pasaportu bulunan kişilerin seyahat edebilmesi için Portekiz vize başvurusu ile vize sahibi olmaları gerekir. İster uzun süreli isterse kısa süreli olsun vize almadan Portekiz’e gitmeye imkan yoktur. Bordo dışında gri, siyah veya yeşil pasaportu olanların 90 gün süreyle vizesiz giriş hakkı vardır. Portekiz’e ancak vize ile gitmek isteyenlerin Portekiz vize başvurusu yapmaları ve vizenin kendilerine verilmesi sonrasında seyahat gerçekleştirmeleri gerekir.

Portekiz Vizesi Başvuru İşlemleri Nelerdir?

Portekiz vizesine ihtiyaç duyanlar Portekiz vize başvuru işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu sayede yapılacak işlemleri eksik olmadan yerine getirerek zamanında vizelerini alabilirler.

Portekiz vizesi için yapılması gereken başvuru işlemleri şunlardır;

 • Portekiz vize türünün belirlenmesi
 • Vize başvuru formunun doldurulması
 • Portekiz Konsolosluğu üzerinden randevunun alınması
 • Vize türüne uygun evrakların hazırlanması
 • Vize türü için talep edilen ücretin ödenmesi
 • Parmak izi gibi biyometrik bilgilerin verilmesi
 • Vize randevusuna hazırlanan vize evraklarıyla birlikte katılma ve evrakları teslim etme

Evraklarını teslim eden kişilerin bu aşamadan sonra yapmaları gereken Portekiz Konsolosluğu’nun yaptıkları başvuruyu incelemeye alarak sonuçlandırmasını beklemektir. Bu sayede seyahatin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği öğrenilebilir.

Portekiz Vizesi Başvuru Sahiplerinden İstenen Evraklar

Portekiz vizesi başvuru sahiplerinden evrak teslim etmeleri istenir. Bu evraklar kişilerin kimlik, eğitim, iş, seyahat veya vize türü için gerekli olan bilgileri içeren evraklardır. Güncel olması öngörülen bu evrakların doğru olması vizenin verilmesini kolaylaştırır.

Portekiz vizesinin verilmesi için başvuru sahiplerinden istenen belgeler şunlardır;

 • İngilizce, Macarca ya da Türkçe doldurulmuş vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahat için gerekli belgeleri (uçak rezervasyonu vs.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Finansal durumu gösteren belgeler (maaş bordrosu, banka hesap özeti, ruhsatlar ve tapular)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama rezervasyon bilgileri

Vize evraklarını hazırlarken kişilerin vize türüne ve kişisel durumlarına göre gerekli olan evraklarla Portekiz vizesi başvuru işlemini yapmaları gerekir. Örneğin çalışan kişiler SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu ve iş yeri izni gibi belgeleri sunmalıdır.

Portekiz Vizesi Başvurusu İçin Form Doldurulması

Vize işlemlerinin olmazsa olması vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Portekiz vizesi almak isteyenlerinde mutlaka uygun olan başvuru formunu doldurmaları gerekir. Portekiz vize için başvuru formu Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilir. Hangi dille form doldurulursa doldurulsun mutlaka doğru bilgilerin formda yer almasına özen gösterilmelidir. Bu sayede başvuru formu kaynaklı iptal olaylarıyla karşılaşılmaz. Formun mutlaka çıktı alınarak doldurulması gerekir.

Vize başvurusu için form dolduracak olan kişiler 37 bölümden oluşan sorulara doğru cevap vermek zorundadır. Soruların cevaplanmasının ardından mutlaka forma imza atılmalıdır. Başvurunun vize merkezleri aracılığıyla yapılması durumunda ise başvuru sahibi adına vekaleten formun doldurulması mümkündür.

Portekiz Vizesi Çeşitleri

Turistik, ticari veya eğitim amaçlarıyla Portekiz’e gitmek isteyen kişilerin seyahatlerine uygun olan vizeyi alabilmeleri gerekir. Bu vizeye sahip olmaları durumunda sınırdan geçerek ülkeye giriş yapabilirler. Portekiz vize çeşitleri ise şunlardır; gemici vizesi, ticari vize, turistik vize, eğitim vizesi, aile ziyareti vizesi, etkinlik vizesi, altın vize, çalışma ve oturma vizesidir. Çalışma ve oturma vizesi dışındaki vize C tipi veya kısa süreli vizelerdir. Ayrıca bu vizeler Schengen vize prosedürleriyle verilen vizelerdir.

Portekiz Vizesi Ücretleri

Portekiz vizeleri için ücretler 2021 yılı itibariyle güncellenmiştir. Kısa süreli vizeler için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro iken bir seneden fazla konaklama için vizeler 90 Euro’dur. Ayrıca vize için aracı kurumlardan yararlanılması durumunda 25 Euro servis sağlayıcı hizmet ücretinin ödenmesi gerekir. 80 Euro ve 90 Euro vize ücretleri 12 yaşın üzerindeki kişiler için geçerli iken 6 ile 12 yaş aralığı için 40 Euro ödeme yapılır. Ayrıca 6 yaşından küçüklerden vize ücreti talep edilmez. Portekiz vize başvuru adımlarının eksiksiz bir şekilde atılmasını istiyorsanız biz Dijital Vize olarak tüm adımları sizin adınıza tecrübemizle atabiliriz.

Portekiz Vizesi Randevu

Portekiz’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alım işlemleri için Portekiz konsolosluğuna Portekiz vize randevu işlemiyle başvuru yapmaları gerekir. Türk vatandaşlarının hizmet, hususi ya da diplomatik pasaportu varsa 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vize alımından muaf tutulmalarına karar verilmiştir. Bordo pasaportu olan vatandaşların ise vize alma zorunlulukları vardır. Vize randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçilmesi gerekir.

Portekiz Vizesi Randevusu İle Başvuru

Portekiz’e seyahat edebilmek için vize alımı yapacak olan vatandaşların konsolosluğa seyahat planlarını ve ülkeye hangi amaçla gittiklerini açıklayıcı bir şekilde belirtmeleri gerekir. Portekiz vize randevusu esnasında başvuru sahiplerinin iletmeleri gereken belgelerden biri de seyahat amacını anlatan belgedir. Vize başvuru işlemi esnasında başvuru sahibinin vereceği tüm belgeler, seyahat planını anlatan belgeyi desteklemelidir.

Portekiz Vizesi Randevu Süreci

Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olarak Portekiz için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Schengen vizesi almaları gerekir. Portekiz vizesi randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçilerek olabilecek en erken tarihe randevu talep edilmelidir. 90 günden az sürecek seyahatler için vize başvuru işlemi yapılırken, 90 günden fazla sürecek seyahatler için ise oturma izni alınmalıdır.

Portekiz Vizesi Başvuru Süreci

Portekiz’e seyahat edecek olan kişilerin vize başvuru sürecinde dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Macaristan ile Portekiz devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre her iki konsolosluk da vize başvurularında tercih edilebilecek adreslerden birisidir. Konsolosluğun yanı sıra akredite edilmiş olan turizm ve seyahat acenteleri üzerinden de başvuru işlemi yapılabilir. Konsolosluk hafta içi 08:30 ile 18:00 saatleri arasında çalışır ve randevu bu saatler arasında verilir. Vize başvurusu inceleme ve sonuçlanma aşaması 15 günü bulur. Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerinden 1 ay önce başvurularını yapmaları gerekir.

Portekiz Vizesi Biyometri İşlemleri

Portekiz vizesi alımında uygulanacak biyometri işlemleri;

 • Hükümet ya da ülkelerin liderlerinin ve onlarla seyahat edecek olan kişilerin bu işlemden muaf tutulması
 • 12 yaşından küçük olan çocukların bu işlemden muaf tutulması
 • Biyometri işlemine tabi tutulacak olan kişinin ellerinde yara ya da kesik bulunmaması
 • Bu işlemi yaptırmaya fiziksel olarak elverişli olmayan kişilerin muaf tutulması şeklinde sınırlandırılmıştır.

Doğru aşamaları gerçekleştirerek Portekiz vize randevu alımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz Vizesi İşlemleri

Portekiz’e yapılacak olan seyahatlerde Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olan kişilerin Portekiz vize işlemleri ile birlikte vizeye başvurmaları gerekir. Bu nedenle Portekiz vize işlemleri için gerekli evraklar tamamlanarak vize başvurusu yapılmalıdır. Diğer pasaport türlerinden birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek olan seyahatleri için vizeden muaftır.

Vize Türleri

Gerekli Portekiz vize işlemleri ve aşamalarına başlanabilmesi için öncelikle vize türüne karar verilmelidir. Bunun için Portekiz’e yapılacak seyahatin nedeni belirlenerek uygun olan vize türü seçilir. Turistik, ziyaret, ticari, transit, eğitim, kültürel-sosyal, gemici ve altın (ülkede konut ya da işyeri almak isteyenlerin başvuracağı vize türü) Portekiz’in sunduğu vize türleridir.

Portekiz Vizesi İşlemleri İçin Gereken Belgeler

Yapılacak vize başvurusu için seyahat edecek kişilerden bazı belgeler istenir. Her vize türü için istenilen belgeler farklılık gösterebilir.

Genel olarak vize başvurusu sırasında istenilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport (Seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan)
 • Vize başvuru formu
 • Eski Schengen vizeleri (Son 3 yıl içine alınmış olan)
 • Dilekçe (Seyahat amacının açıkça anlatıldığı)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat bilgilerini içeren belgeler (Ulaşım ve konaklama belgeleri)
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aylık dönemi kapsayan, bankadan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Ayrıca hesabın aktif olması ve seyahat boyunca yapılacak harcamaları karşılayabilecek bakiyenin bulunması gereklidir. Bu bakiye 3 günlük seyahat için 2.000 TL olarak hesaplanır.)

Portekiz Vize İşlemleri İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Gereken tüm belgeler tamamlandıktan sonra Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. Yetkili vize başvuru merkezlerinden de başvuru yapılabilir.

Portekiz tarafından verilen vize Schengen vizesi olduğundan dolayı biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) yapılması için mutlaka randevu alınmalıdır. Eğer son 5 yıl içinde Schengen vizesi alınmış ise bu işlemin yapılmasına gerek yoktur.

Vize Ücretleri

Portekiz vize başvuru işlemleri sırasında ödenecek vize ücreti 105 Euro’dur. 6-12 yaş arası çocuklar için 65 Euro ve 0-6 yaş arası çocuklar için ise 40 Euro ödenir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Yapılan değerlendirmeler sonucunda belgelerin tam ve doğru olması sonucu Portekiz vize işlemleri 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Portekiz Vizesi Evrakları

Lizbon, Porto, Faro ve Braga gibi şehirlere sahip olan Portekiz’e seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının Portekiz vize evrakları temini yaparak vizeye sahip olmaları gerekir. Bu vizenin alınabilmesi için başvuru yapılan Portekiz temsilcilikleri vize işlemleri için vize evrakları talep ederler. Bu evrakların tam ve yanlış bilgi içermeden tesliminin gerçekleşmesi sonrasında vize alınması mümkün olabilir.

Portekiz Vizesi Belgeleri Nelerdir?

Ticari, turistik, ziyaret veya eğitim gibi amaçlarla Portekiz’e gitmesi gereken kişilerin hazırlamaları gereken Portekiz vize belgeleri talep edilen vizeye göre belirlenir. Ancak tüm Portekiz vizelerinde standart olan belgeler vardır.

Bu belgeler;

 • Pasaport: Pasaportun vize bitiminden sonraki 3 ay sonuna kadar geçerli olması gereklidir. Ayrıca pasaport en çok 10 yıl içinde alınmış olmalı ve kullanım için 2 boş sayfası yer almalıdır.
 • Vize fotokopileri: Son 3 yılda kullanılan ABD, Schengen ve İngiltere vizelerinin fotokopileri hazırlanmalıdır.
 • Portekiz vize başvuru formu: Form büyük harf kullanılarak İngilizce doldurulmalıdır. Doldurma esnasında yazım hatası yapılmamalı ve okunaklı bir yazı kullanılmalıdır. Ayrıca formda başvuruyu gerçekleştiren kişinin imzası yer almalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Portekiz’de geçerli olacak 30 bin euro teminatlı olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Nüfus cüzdanını ön ve arka yüzleri okunaklı şekilde fotokopi çekilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5×4,5 cm ebatlarında, beyaz fona sahip ve yüzün tamamı belli olmalıdır. İki adet olarak teslim edilmesi gereken fotoğraf ayrıca son 180 gün içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Hesap dökümünde 15 günlük seyahatler için minimum 5000 TL. olmalıdır. Ayrıca hesap dökümü 3 ayı (son) içermelidir.
 • Maaş bordrosu: Maaş bordrosu son 3 ayı içermeli ve maaş veren kurumun imzası ile kaşesi yer almalıdır.

Standart belgeler yanı sıra otel rezervasyon belgesi, mesleki durum belgeleri, öğrenci belgeleri, uçak rezervasyon belgeleri, sponsor dilekçesi ve davet mektubu gibi belgelerde vize türüne bağlı olarak evraklar arasına koyulmalıdır.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nereye Teslim Edilir?

Portekiz vizelerine ihtiyaç duyan kişilerin kendilerinden istenen belgeleri zamanında hazırlayarak randevu sırasında teslim etmeleri gerekir. Portekiz vizesi için gerekli evraklar Ankara’da bulunan Portekiz Büyükelçiliği’ne teslim edilir. Ancak büyükelçilik vize başvurularını zorunlu durumlar dışında vize başvuru merkezlerini kullanarak gerçekleştirdiği için evraklar vize başvuru merkezine verilir. Başvuru merkezi görevlilerinin başvuru kabul etmeleri sonrasında evrakları Ankara’ya göndererek büyükelçiliğe sunarlar. Büyükelçilikte yapılan inceleme sonrasında da onay veya ret verilir. Vize için tek karar yetkisi Ankara’da bulunan Portekiz Büyükelçiliği’ndedir.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Belgeler Ne Zaman Teslim Edilir?

Portekiz vizelerine başvuracak kişiler Portekiz vizesi için gerekli belgeler ne zaman teslim edilir sorusunu yanıtı merak ederler. İnceleme işlemleri ortalama 15 gün sürdüğü için evrak tesliminin de seyahatten en az 15 gün önce yapılması gerekir. Konsolosluklar yoğun olabileceği ve araya resmi tatillerin girebileceği göz önüne alınarak, en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapılması önerilir. Bu sayede seyahatten önce vize alınarak Portekiz’e gidiş sorunsuz gerçekleşebilir.

Portekiz Vizesi Evrakları İçin İncelenme ve Onay Süreci Kaç Gündür?

Portekiz vize evrakları teslim edildikten sonra konsoloslukların evrakları inceleme süresi 15 iş günü sürer. Genellikle bu sürenin bitiminde olumlu ya da olumsuz sonuç başvuru sahibine bildirilir.