Rusya vize başvurusu için istenen bazı belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgelerin tam bir şekilde doldurulması ve bilgilerin tamamen doğru olması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvuru Türleri

Rusya vize başvuru adımı için çeşitli türler vardır. Bu türler şu şekildedir:

1.Turistik vize: Rusya vize başvurusu yaparken turistik amaçlı gidecek olan kişilere verilen vize türüdür.

Öncelikle Voucher yani otelde kalınacağını belirten tarihli belge, davetiye gereklidir. Bunların yanında uçak ile otel rezervasyonu (Gidiş dönüşlü olacak şekilde olmalıdır), yüz belirgin şekilde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz olacak şekilde biyometrik fotoğraf, pasaport (Geçerlilik tarihi en az 6 ay daha olan, 2 adet boş sayfası olan), online Rusya vizesi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

2.Özel Vize: İstenen belgeler eşler için; Rus vatandaşının Rusya Federasyonu kimliği, pasaport, evlilik cüzdanı, 2 adet biyometrik fotoğraf, online başvuru formu çıktısı.

Çocuklar için; kimlik, pasaport, form A belgesi, anne babadan biri yoksa muvafakatname, 2 adet biyometrik fotoğraf, online başvuru formu çıktısı gerekmektedir.

Pasaportun 6 ay daha geçerliliği olmak zorundadır.

3.Çalışma Vizesi: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilmiş olan bir davetiye mektubu, 6 aylık geçerlilik süresi olan ve 2 tane de boş sayfaya sahip olan pasaport, başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır) renkli fotoğraf, sağlık sigortası (Zorunlu değildir) ve imzalı HİV tahlili gerekmektedir.

4.Öğrenci Vizesi: Rusya’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için verilen vizedir. Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilmiş davetiye, en az 6 ay geçerlilik süresi olan ve 2 adet de boş sayfalı olan pasaport, başvuru formu (imzalı), renkli fotoğraf, HIV raporu (imzalı ve kaşeli) istenmektedir.

5.Ticari Vize: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilecek bir davetiye, en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaport, başvuru formu (Eksiksiz ve doğru bilgiler olmak zorundadır), renkli fotoğraf ve zorunlu olmayan ama tavsiye edilen sağlık raporu istenmektedir.

6.İnsani Vize: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilecek bir davetiye mektubu, davetli olarak gidecek olan kişiye ait davet organizasyonu orijinal başvurusu, en az 6 ay geçerli olan, 2 adet boş sayfaya sahip pasaport, renkli fotoğraf, zorunlu olmayan ama tavsiye edilen sağlık raporu gerekmektedir.

rusya bayrağı

Rusya Vizesi Başvuru Ücretleri

Rusya vizesi başvuru ücretleri 2020 Mart itibari ile yenilenmiştir.

Bu ücretler şu şekildedir:

  • Tek girişli ve 57 iş günü işlem süreli olan turistik vize ücretleri; Konsolosluk için olan ücret 80 USD, hizmet bedeli ücreti ise 35 USD.
  • Tek girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli olan turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 160 USD, hizmet bedeli ücreti ise 35 USD.
  • Çok girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 128 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.
  • Çok girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 256 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.
  • Tek girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 80 USD, hizmet bedeli 35 USD.
  • Tek girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 160 USD, hizmet bedeli: 35 USD.
  • Çok girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 240 USD, hizmet bedeli 35 USD.
  • Çok girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 480 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.

Rusya vize başvurusu konusunda uzman desteği alarak, adınıza doğru şekilde Rusya vize başvuru işleminin yapılması için vize danışmanlık şirketimizle iletişime geçebilirsiniz.