Farklı amaçlar doğrultusunda seyahat yapmak için Rusya vize işlemleri adımlarını atmak gerekir. Vize başvurularının birçok aşaması vardır. Her aşamayı adım adım geçmek oldukça önemlidir. Aşamaların hızlı ve sorunsuz bir biçimde ilerleyebilmesi için süreç ile yakından ilgilenilmelidir. Rusya vize işlemleri yapılmadan önce Rusya’ya hangi amaç ile gideceğinin kararlaştırılması önemlidir.

Rusya Vizesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Rusya vizesi işlemleri sırasında istenilen her bilginin eksiksiz ve tam olarak verilmesi gerekir. Vize formunu doldururken amaç, giriş ve çıkış sayısı önceden belirlenmelidir. Form vize işlemini yapmak isteyen kişi tarafından imzalanmalıdır. Rusya’ya seyahat etmek için almak istenilen vize türlerinin hepsi için davetiye alınmalıdır. Davetiyeler Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanmış olmalıdır. Davetiye işlemleri uzun bir süreci kapsar. Bu nedenle Rusya vizesi işlemleri için yapılması gerekenlere önceden başlamak gerekir. Rusya’ya gidiş amacına ve seyahat süresine göre farklı vize türleri için farklı evraklar istenebilir. Belgeler eksiksiz ve en iyi biçimde hazırlanıp ilgili kişilere teslim edilir. Pasaport, seyahat sürecinden itibaren en az 6 ay geçerliliğini korumalıdır. Rusya vizesi işlemleri için en yakın konsolosluktan randevu alınmalıdır.

rusya bayrağı

Rusya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için gerekli bir takım evraklar vardır. Her evrak şahsen hazır hale getirilmelidir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport
  • Güncel 2 adet biometrik fotoğraf
  • Eksiksiz ve hatasız biçimde doldurularak imzalanmış vize başvuru formu
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Rusya’daki yetkili makamlar tarafından onaylanan davetiye

Başvuru sırasında gerekli evraklar kişiye göre değişim gösterebilir. İlgili makamlara giderek başvuru sırasında gerekli evraklar için detaylı bilgi alınabilir.

Rusya Vize Türleri

Seyahat süreci ve amacına göre farklı vize türleri bulunur. Her vize türü için başvuru yapmak gerekir. Turistik amaçlı geziler giriş ve çıkış olarak alınır. Seyahat sırasında 30 gün dolaşım hakkı vardır. Ticari iş ve fuar ziyaretlerinde ise vize süresi değişim gösterir. Ticari amaç ile vize alındığı zaman kullanım süresi 90 gündür. Tekrarlanan fuarlar için vize işlemleri tamamladıktan sonra dolaşım süresi en fazla 1 yıldır.

Eş, akraba ve aile ziyaretleri için ayrı vize türü bulunur. Rus halkı için aile en derin bağları simgeler. Aile vizesi alabilmek için ilgili makamlardan davetiye almak gerekir. Rusya’da yaşayan başvuru sahini yakınından ilgili makama bir beyan sunulmalıdır. Davetiyelerin süreci en az 45 gündür. Rusya’daki eğitim kurumlarında öğrenim görebilmek için öğrenci vizesi alınmalıdır. Öğrenci vizesi 90 günü kapsar ve ilgili makamlara giderek sürenin uzaması için başvuru yapma imkanı bulunur. Rusya’da bulunan herhangi bir kurumda çalışmak isteyen kişiler için vize imkanı vardır. Çalışma vizesinin süresi 90 gündür.

Akademik, kültürel ve sosyo-politik gelişim, spor etkinliklerinde görev almak için yapılacak ziyaret türü insani vizedir. İnsani vize 90 güne kadar veya 1 seneye kadar verilir. Rusya topraklarına inerek başka bir ülkeye seyahat etmek istenildiği zaman alınması gereken vize türü transit vizesidir. Rusya’ya gidiş veya dönüş vizesinin geçerlilik süresi ve ülkeye giriş tarihi gibi önemli unsurlar, Rusya transit vizesinin geçerlilik süresine göre belirlenir. Rusya havalimanında kalış süresi 24 saat ile sınırlıdır. Bu nedenle ayrı olarak transit vize almak gerekmez. Fakat havalimanında kalış süresi 24 saatten fazla olduğu zaman transit vizeye tekrardan ihtiyaç olur.

Rusya Vize İşlemleri İçin Ücretin Belirlenmesi

Vize başvuru işlemi için yapılması gereken Rusya vize işlemleri öncesinde ücret verilmelidir. Vize türlerine göre ücretlerde değişim gösterir. Ayrıca konsolosluk ve hizmet bedeli de vardır.