Türkiye’den Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Rusya seyahatine çıkmak için öncelikle Rusya vize randevu oluşturmak zorundadırlar. Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre oluşturulan evrak listesinin 2021 yılına göre güncellenmiş liste olması önemlidir. Aynı zamanda evrakların eksiksiz olması seyahat planının aksamaması için gereklidir. Seyahat tarihinizde aksaklık oluşmaması için vize başvuru randevusunu erken almak oldukça önemlidir. Rusya vizesi almak için mutlaka Rusya vize randevusu alınmalıdır. Vize başvuruları randevu olmadan değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Rusya Vize Randevusu Sonrasında Vize İşlemleri

Yapılacak seyahatin türü Rusya vize randevusu almadan önce ilgili kuruma belirtmelidir. Ardından vize başvurusu yapmak için randevu gününde Konsoloslukta bulunmak gerekir. İlk kez bu ülkeden vize almak isteniyorsa Konsoloslukta şahsen bulunulmalıdır. Vize işlemleri elbette vize işlemlerini yürüten aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilir ve evraklar hazırlanabilir. 2021 yılını içeren güncel evrak listesine göre evrakları hazırlamak yararlı olacaktır. Böylelikle seyahat planında aksaklıklar yaşanmamış olur. Rusya vize başvurusu yapacak olan kişiler tek girişli, iki girişli ya da çok girişli olarak farklı vize taleplerinde bulunabilirler. Ortalama olarak 15 gün öncesinden Rusya vizesi için randevu oluşturulmalıdır.

rusya bayrağı

Rusya Vize Randevu Alma Adımı İle Birlikte Vize Ücreti Ödeme

Rusya’ya yapılması planlanan seyahatlerde Rusya Hükümeti kişilerden vize talep etmektedir. Rusya vize randevu alma işlemi çok zor bir işlem olmamaktadır. Konsolosluklardan şahsen başvuruyla ya da aracı kurumlar aracılığıyla randevu alınabilir. Elbette vize için bir takım evrakların hazırlanmasının yanında vize harcının da ilgili kuruma yatması gereklidir. Vize ücretleri her yıl ülkenin Konsolosluğu tarafından güncellenmektedir. Bu ücret vizenin türüne, kategorisine ve vatandaşlık türüne göre farklılık gösterebilir. Rusya ülkesinin vize ücretleri nakit olarak verilebildiği gibi ilgili kuruma kredi kartıyla da ödenebilir. Fakat vize reddi olması halinde ödenen tutar geri iade edilememektedir. Dolayısıyla evrakların eksiksiz ve doğru bilgiler içeriyor olması oldukça önemlidir.

Rusya Vize Randevu Alma İşlemi Sonrasında Gerekli Olan Evraklar

Rusya vizesi için güncel evrak listesi hazırlanmalıdır. Güncel evrak listesine göre kişinin kendi kişisel bilgilerini içeren evrakların hazırlanması vize başvurusunun onaylanma sürecini kısaltacaktır. Evraklarda sıkıntı yaşanmaması halinde vize olumlu sonuçlanırken, seyahat tarihinde aksamalar yaşanmayacaktır.

Vize için gerekli evraklar şu şekildedir:

  • Pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Rusya vizesi başvuru formu
  • Rusya vizesi için davetiye
  • Voucher belgesi

Bu evraklar tam ve doğru bilgilerle hazırlanırsa Rusya vizesi olumlu sonuçlanacaktır. Aracı kurumlar aracılığıyla vize işlemleri yaptırılıp kısa zamanda Rusya vizesine sahip olunabilir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya’ya yapılacak olan seyahat için ne kadar erken vize başvurusu yapılır ve evraklar hazırlanırsa vize onay süreci de o kadar erken olacaktır. Bu nedenle seyahat tarihinden ortalama bir ay öncesi Rusya vize randevu alımı sağlıklı olacaktır. Konsolosluklarda yaşanması muhtemel yoğunluklar, resmi tatil günlerini düşünmezsek 4 ile 7 gün içinde vize sonuçlanacaktır.