Türkiye’den Rusya’ya gitmek isteyenler ülkeye yapılacak seyahatlerde Rusya vize alımı yapılması gerekip gerekmediğini merak etmektedirler. Rusya Türk vatandaşlarını vizeye tabi tutmaktadır. Bu nedenle gezi planı yapanların Rusya vize başvurusunda bulunduktan sonra vize alabilirlerse ülkeye gitmeleri mümkündür. Ancak ülke diplomatik amaçlarla yapılan seyahatlerde diplomatik pasaportu bulunan kişilere 90 güne kadar vize muafiyeti uygular.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

İş, tatil veya eğitim gibi amaçlarla Rusya vizesi almak zorunda olan kişiler vizelerini Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aracılığıyla alabilirler. Bu temsilcilikler Rusya’nın Antalya, Trabzon ve İstanbul başkonsoloslukları ile Rusya Ankara Büyükelçiliği’dir. Bunların yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan fahri konsolosluklar, vize merkezleri ve seyahat acenteleri de başvuru için tercih edilebilecek yerler arasındadır. Ancak başvuruda bulunmadan önce kişilerin yetkili olan kurumlara başvurup başvurmadıklarını anlamaları gerekir.

Bulunduğu şehre yakın konumdaki temsilciliğe vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle randevu almak zorundadır. Bu randevu sayesinde kendilerine ayrılan sürede işlemlerini eksiksiz bir şekilde yapabilirler. Evrakların teslimi veya vize ücretinin ödemesini yapabilirler. Başvuru için büyükelçilik tercih edildiğinde ise resmi web sitesi üzerinden randevu alınarak verilen tarihte büyükelçilikte hazır bulunularak başvuru yapılır.

Vize Rusya İçin Başvuru Koşulları Nelerdir?

İnsanların vize Rusya için başvuru işlemlerine başlaması ve başvuruların olumlu sonuç alabilmesi için başvuru koşullarını yerine getirmeleri gerekir.

Vizenin alınabilmesi için sağlanması gereken başvuru koşulları şunlardır;

 • Başvuru yapacak kişilerin pasaport sahibi olmaları gerekir. Ayrıca bu pasaportun en fazla 10 yıl önce alınmış olması zorunluluğu vardır.
 • Rusya seyahati için gerekli maddi gelirin olması ve bunun banka hesap özeti veya maaş bordrosuyla kanıtlanabilecek olması gereklidir.
 • Vize Rusya başvurusunun kabul edilmesi için başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulabilmesi gerekir.
 • Rusya’ya gidiş için engel bir durumun olmaması gerekir.
 • Seyahat için kullanılacak pasaportta herhangi bir yırtık veya hasar bulunmamalıdır.
 • Vize türüne uygun olan vize belgelerinin birbiriyle tutarlı olacak şekilde hazırlanmış olması gerekir.
 • Alınacak vize türüne göre davet mektubu hazırlanmalıdır.

Bu koşulları sağlayan kişilerin başvurularını tamamlayabilmeleri için Rusya Konsolosluğu’ndan randevu almaları lazımdır. Bu sayede işlemler başlatılabilir.

rusya bayrağı

Rusya İçin Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vize muafiyeti olmayan kişilerin Rusya’ya gidebilmeleri için yapacakları seyahate uygun olarak alınma zorunluluğu getirilen vizeye sahip olmaları gerekir. Bunun için başvurular vize türüne bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Rusya için vize çeşitleri şöyledir;

 • Rusya çalışma vizesi
 • Rusya hümaniter vize
 • Rusya turistik vize
 • Rusya teknik vize
 • Rusya öğrenci vizesi
 • Rusya ticari vize
 • Rusya özel ziyaretçi vizesi
 • Rusya transit vizesi

Bu vizeler 1 girişli, 2 girişli veya çok girişli olarak talep edilebilir. Bu sayede giriş sayısına bağlı olarak vize geçerlilik süresi boyunca ülkeye giriş çıkış yapılabilir. Bu vizeleri alabilen kişiler Rusya’da kalma sürelerinin 7 günden fazla olması durumunda Rusya makamlarına kayıt yaptırmak zorundadır. Bu kayıt ülkeye giriş sonrası yaptırılmaktadır.

Rusya Vizesi Almak İçin Başvuru Evrakları Nasıl Olmalıdır?

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerden ülke temsilcilikleri Rusya vizesi için gerekli evraklar listesini talep ederler. Bu evrakların talep edilme amacı başvuruda bulunan kişinin ülkeye giriş için maddi ve kişisel durumunun uygun olup olmadığının anlaşılmasıdır.

Rusya vizesi almak için gerekli görülen başvuru evrakları ve başvuru evraklarının özellikleri şöyledir;

 • Başvuru formu: İtalyanca, Rusya, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birine göre doldurulmalıdır. Formda hatalı ya da yanlış bilgi yer almamalıdır. Ayrıca form vizeyi talep eden kişinin imzasını taşımalıdır.
 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. Ayrıca Rusya vizesi için kullanılabilecek boş sayfaları bulunmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: TC kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sigorta opsiyonel olup zorunluluğu yoktur.
 • Ev hanımı, işsiz olanlar ya da öğrenciler için sponsorluk dilekçesi
 • Banka hesap özeti: Hesap özetinin son 3 ayı içermesi ve banka kaşesinin bulunması gereklidir.
 • Davetiye: Rusya’ya davet icabı gidenlerin teslim etme zorunluluğu vardır.

Standart olan bu belgelerin dışında çalışma vizesi alacakların çalışma durumunu gösteren belgeleri, öğrenci vizesi alacaklarınsa öğrencilik durumlarını gösteren belgeleri sunmaları gerekir. Buna ek olarak tüm belgelerin yeni hazırlanmış ve başvuruda bulunan kişi için geçerli bilgileri içermesi gerekmektedir.

Rusya Vize Almak Adına Sponsor Dilekçesi Zorunlu Mudur?

Sponsor dilekçesi Rusya’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin ülkedeki masraflarının bir başkası tarafından karşılanması durumunda teslim etmeleri gereken bir dilekçedir. Bu dilekçe sayesinde konsolosluk makamı başvuru sahibinin maddi durumunun yetersiz olup olmamasıyla ilgilenmez. Ancak sponsorluk dilekçesi Rusya vize almak için her durumda sunulabilecek bir dilekçe değildir. Bu dilekçenin vize evraklarıyla birlikte sunulabilmesi için başvuru sahiplerinin işsiz veya öğrenci olmaları gerekir. Bu kişilerin maddi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılaması mümkün olmadığı için sponsorluk dilekçesi ülkeye girişlerini sağlar. Ayrıca çalışanlarında bu dilekçeyle Rusya’ya gitmesi mümkündür.

Rusya’ya Vize Almak İçin Ödenecek Ücretler Ne Kadardır?

Vize başvurularının tamamlanması veya işleme alınabilmesi için Rusya’ya vize almak isteyenlerin vize ücretlerini ödemesi zorunludur. Ödemenin yapıldığı makbuz veya dekont gibi belgelerle kanıtlanabilir. Vize ücretleri ise alınması gereken vize türüne, vatandaşlığa, vize giriş süresine, vize süresine, başvuru yapılan vize merkezine ve işlem süresine göre belirlenir. Bu ücretler her sene belirli dönemlerde artış gösterdiği için vize almak isteyenlerin başvuru öncesinde ücretleri öğrenerek hazırlık yapmaları gerekir.

Turistik vize almak isteyen kişiler tek girişli ve 10 iş gününde alabilecekleri Rusya turistik vizesi için 80 USD ücret öderler. Ticari vize almak isteyen kişiler tek girişli ve 3 iş gününde alabilecekleri Rusya ticari vizesi için 160 USD ödeme yaparlar. Bu nedenle başvuru sahiplerinin vize türüne ve işlem süresine karar vererek ücretlerini ödemeleri gerekir.

Rusya İçin Yapılan Vize Başvurularının Sonucu Kaç Günde Açıklanır?

Rusya için yapılan vize başvuruları cevabının kaç günde sonuçlanacağı seyahat planı yapan kişilerin dikkate alması gereken bir konudur. Çünkü planlanan seyahat zamanında sonuçlanmayan vize başvuruları, seyahatin iptaline ve seyahatin ertelenmesine neden olabilir.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi ise Rusya Büyükelçiliği veya yetkili konsolosluğun yoğunluğu, resmi tatiller ve işleme alınma süresine göre değişir. Bu süre ortalama olarak 4-15 iş günü olarak ifade edilse de uzun sürdüğü durumlar sıklıkla görülür. Başvuru cevap süresinin uzayacağı göz önüne alınarak Rusya vizesi başvurularına en az 1 ay önceden başlanması tavsiye edilir.

Rusya Yabancı Vatandaşlar İçin Vize Muafiyeti Uygular Mı?

Rusya’ya gitmek isteyenler vize işlemlerinin uzun süreceğinin farkında olarak vize muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ederler. Rusya Türk vatandaşları için sadece diplomatik pasaportlulara vize muafiyet hakkı verirken yabancı ülke vatandaşlarına şartlara uygun olmaları durumunda muafiyet sağlar.

Rusya yabancı vatandaşlara 14 gün, 90 gün ve 60 gün vizesiz ülkeye giriş muafiyeti sağlar. Rusya’ya girişte 14 gün muafiyeti olanlar Hong Kong, Çin ve Nauru ülke vatandaşlarıdır. Mauritus ve Güney Kore vatandaşları ise turizm amacıyla 60 gün vize muafiyeti hakkından yararlanabilirler. Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Abhazya vatandaşlarının ise 90 gün vize muafiyeti vardır. Güney Osetya ve Beyaz Rusya vatandaşlarının ise Rusya vize gerekliliği konusunda süresiz muafiyet hakkı bulunur.