İçindekiler

Schengen Vizesi fiyat 2023 ne kadar? Avrupa’ya seyahat etmek isteyenler, Schengen vizesinin nasıl ve nereden alındığını, ücretinin ne kadar olduğunu sık sık sormaktadır. Eğer ticari ya da turistik bir amaçla gidiliyorsa 80 euro ücret vardır. Ayrıca başvuru merkezi ücreti ise 60 euro’dur.

6 ile 12 yaş arası 40 euro iken 0-6 yaş arası ücretsizdir. Avrupa Birliği ile Vize Kolaylaştırma Anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşları ise 35 euro ödemektedir. Fiyat herkes için sabit olup vize konsolosluklardan ya da aracı acentelerden çıkarılabilmektedir. Bu vize ile gidebileceğiniz Avrupa ülkelerinin sayısı oldukça geniştir;

 1. Belçika
 2. Avusturya
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Danimarka
 5. Estonya
 6. Finlandiya
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Yunanistan
 10. Macaristan
 11. İzlanda
 12. İtalya
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Hollanda
 18. Norveç
 19. Polonya
 20. Portekiz
 21. Slovakya
 22. Slovenya
 23. İspanya
 24. İsveç
 25. İsviçre
 26. Lihtenştayn

Buradan da görebileceğiniz üzere Schengen vizesi için gidebileceğini ülkeler oldukça geniştir. Dolayısıyla planınızı geniş bir kategoride yapmanız mümkündür.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Alınamaz?

Schengen vizesi, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bir bölgedir. Ancak bu durum, her Avrupa Birliği üyesi ülkenin Schengen bölgesinde olduğuna işaret etmez. Bazı ülkeler bunların dışında yer almaktadır;

 1. İrlanda
 2. Birleşik Krallık
 3. Romanya
 4. Bulgaristan
 5. Hırvatistan
 6. Kıbrıs

Schengen vizesi ülkeleri vize serbestisine sahiptir. Bu nedenle yalnızca kimlikleri ve pasaportları içerisinde bölgede ziyaret edilebilir.  Buna e olarak havalimanı uçak değiştirmek için transit vizesine ihtiyaç duyan ülkeler de vardır. Bu kapsamda transit vizesine tabi ülkeler arasında,

 1. Sri Lanka,
 2. Somali,
 3. Pakistan,
 4. Nijerya,
 5. Irak,
 6. İran,
 7. Gana,
 8. Etiyopya,
 9. Eritre,
 10. Bangladeş,
 11. Afganistan vardır.

Schengen vizesi fiyat 2023 hakkında bilinmesi gereken bir detay, bu bölgeye girmek için AB/AEA vatandaşının aile üyesi olmanız durumunda vizeye gereksiniminiz olmayacağı gibi bir halin olmadığıdır. Bu durum yalnızca vize prosedürlerinin azalıp daha da hızlı bir şekilde yapılabileceğini gösterir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Ülke değişikliği yapmak isteyen kişiler, vizelerin nasıl alınacağını sık sık düşünmektedir. Schengen vizesi nasıl alınır da daha önce almayan kişiler tarafından soru işareti ile karşılanır. Şubat 2023 tarihi ile birlikte, üye ülkelere elektronik müracaat yapılabilmektedir. Vize başvurusu içi kişiler ilk olarak ilgili belgeleri temin etmeli, ardından da internet aracılığıyla e-randevu almalıdır.

Örnek olarak Hollanda’ya gitmek isterseniz, kurumun sitesinden randevu almanız, vize evraklarını tamamlamanız, müracaat etmeniz gerekir. Vizeyi başarılı bir şekilde aldıktan sonra izin süresi çerçevesinde gezmeniz mümkündür.

Ancak bazı unutulmaması gereken noktalar da vardır. İlk giriş, vize alınan ülkeden alınmalıdır. Lakin sonrasında diğer ülkelere gitmeniz de mümkündür.

Schengen Vizesi İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Schengen vizesi almak istiyorsanız, ilk olarak hangi evrakların hazırlanması gerektiği bilinmelidir. Bunların eksik olması başvurunun uzamasına neden olur. Her ne kadar her ülke farklı evraklar istese de ana hatları ile bunlar şu şekildedir;

 1. Nüfuz cüzdanı
 2. Pasaport fotokopisi
 3. İkametgah belgesi
 4. Banka hesap bilgileri
 5. Yurt dışı seyahat sigortası
 6. Otel rezervasyonu
 7. Uçak bileti rezervasyonu
 8. Pasaport
 9. Fotoğraf
 10. Başvuru formu

Ancak çalışan kişiler için gerekli Schengen vizesi evrakları farklılık göstermektedir.  Yukarıda bulunanlara ilave olarak,

 1. Vergi levhası,
 2. İmza sirküleri,
 3. Faaliyet belgesi,
 4. Maaş bordrosu,
 5. 4A hizmet dökümü,
 6. İşe giriş bildirgesi,
 7. İşveren mektubu,

Şeklindedir. Bunun yanı sıra her ülkenin Schengen için koşulları da farklılık gösterebilir. Bu nedenle hangi ülkeye gidecekseniz, buna göre işlem yapmanız gerekir.

Schengen Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Schengen vizesi almak isteyenler, ne zaman başvuru işlemlerini yapması gerektiğini de sormaktadır. Ancak konsolosluk ve büyükelçiliklerin zaman dilimleri farklı olabilmektedir. Dolayısıyla kesin zaman dilimleri yer almamaktadır.

Ancak ana hatları ile planlanan kalkış gününden 6 hafta önce söz konusu vize için başvurulmalıdır. Vize işlemleri sıklıkla 72 saatten az sürer. Ancak bazı durumlarda 14 günden 45 güne kadar uzayabilir. Dolayısıyla bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Ayrıca bazı elçilikler istenen herhangi bir zamanda başvuru alırken, bazıları randevu ile çalışmaktadır. Eğer randevu şartsa, Schengen vizesi için tüm koşulları sağlasanız, evrakları da tamamlasanız bile işlemleriniz randevu almadığınız için yapılmayabilir.

İkamet Edilmeyen Ülke İçin Schengen Alınır Mı?

Schengen vizesi fiyat 2023 hakkında sıklıkla, ikamet edilmeyen bir ülke için alınıp alınmayacağı düşünülmektedir. Eğer bir ülkede ikametiniz yoksa, Schengen için yine de müracaat etmeniz mümkündür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir kural da vardır. Neden oradan başvurduğunuzu açıklayan bir gerekçeniz olmalıdır.

Kim başvuruyorsa, müracaat formu ve ekli belgeleri teslim ederken tespit edilen toplantıya bizatihi katılım göstermelidir. Bazı hallerin dışında kendisine eşlik edilmemesi de şarttır.

Schengen Vizesi Uzatılır Mı?

İnsanlar bazı durumlarda, gittiği ülkede kalma süresini uzatmak isteyebilir. Ancak bunun mümkün olup olmadığı her zaman bir soru işareti oluşturur. Eğer Schengen vizesi ile gitmişseniz; tıbbi, kişisel ya da mesleki gibi, güvenilir sebeplerin gerektirmesi halinde ilgili Schengen ülkesindeki kurumlara giderek, uzatma için müracaat etmeniz mümkündür.

Böylece probleminiz de çözülebilir. Ancak bilmeniz gereken bir nokta, vize uzatma süresinin 90 günü aşan konaklama ile sonuçlanamayacağıdır.

Schengen Vizesi Neleri Kapsar?

Schengen vizesi kısa zamanlı bir vizedir. Dolayısıyla alırken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu vize türüne farklı sebepler girmektedir. Aşağıdaki sebeplerden dolayı müracaat etmeniz mümkündür;

 1. İş gezileri
 2. Turizm ve tatil gezileri
 3. Arkadaş ve aile gezileri
 4. Spor ve kültürel etkinlikler
 5. Havalimanı transit ve gemi ile geçişler
 6. Resmi ziyaretler
 7. Tıbbi sebepler
 8. Araştırma amaçlı seyahatler
 9. Kısa süreli eğitim

Dolayısıyla Schengen vizesi oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Duruma göre tek yönlü, çift girişli ya da çok girişli halinde düzenlenebilir.

Schengen Vizesinin Olumlu Sonuçlanması İçin Ne Yapılmalı?

Schengen vizesi almak istiyorsanız, ilk olarak olumlu sonucun garanti olmadığı bilinmelidir. Dolayısıyla farklı sebeplerden dolayı kabul de edilmeyebilir. Bu nedenle tüm evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız tavsiye edilir.

Ayrıca vizeyi her zaman aynı ülkeden almak da tavsiye edilir. Örnek olarak daha önce İtalya’dan almışsanız, yine aynı ülkeye başvurmak hem size güvenerek tekrar vermelerine hem de bu sefer daha uzun süreli olmasına yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak aldığınız vize de iyi kullanılmalıdır. Bilindiği üzere Schengen vizesi aldıktan sonra, bu bölgeye dahil olan farklı ülkelere ziyaret edilebilir. Ancak vizenizi İtalya’ya almışsanız lakin ilk seyahati farklı bir ülkeye gerçekleştirmeniz yahut bu ülkeye sadece bir kere seyahat edip, diğer ülkelere birden fazla gitmişseniz bu durum kötüye kullanımı gösterir.

Dolayısıyla aynı ülkeye yapılan sonraki başvuru olumsuz sonuçlanabilir.