Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği ülkelerinin neredeyse tamamında seyahat edebilmeyi sağlayan Schengen vizesi, en çok tercih edilen vize türleri arasında yer alır.

İşte Schengen Vize Nasıl Alınır? Sorusuna Ayrıntılı Açıklama

Avrupa’ya seyahat edecek olan kişilerin Schengen vizesi nasıl alınır gibi soruların cevabını aradığı bilinir. Schengen vize nasıl alınır ve nasıl kullanılır sorularının yanıtı yetkili kurumlar tarafından verilmiştir. 2020 yılının Şubat ayı itibari ile elektronik başvuru üzerinden Schengen vizesi alabilmek mümkün olur. Bizzat giderek başvuru yapmak isteyenler ise, büyükelçilik ya da yetkili turizm acentesi üzerinden vize alımı sağlayabilir. Vize alındıktan sonra birlik içerisinde yer alan ülkelerde vize süresi boyunca rahatlıkla seyahat edebilmek mümkün olur.

Schengen Vize Başvurusu

Avrupa ülkelerinde vize süresi boyunca sınırsız seyahat hakkı için Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. Schengen vize başvuru formu doldurularak başvuru işlemlerine başlanabilir. Schengen vizesi başvuru işlemlerinde başvuru sahibinden bazı evraklar istenir. Bu evrakların da başvuru sahibinin yanında hazır olması gerekir. Schengen vize başvuruları yetkili kurum tarafından incelendikten sonra başvuru sahibine bilgi verilir.

Schengen Vizesi Süresi

Schengen vizesi verilen kişilerin belirli bir süre içerisinde seyahat etme imkanları bulunur. Schengen vizesi süresi kapsamında seyahatin tamamlanmış olması gerekir. Schengen vize süreleri birlik ülkelerinin ortak kararı ile belirlenmiştir. Schengen vizesi süreleri toplamda 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile seyahat yapılmasına olanak tanır. Schengen vizesi geçerlilik süresi ise toplamda 6 aydır.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar

Schengen vizesine başvuru yapılırken seyahat tarihinden 1 ay önce başvuru işlemlerinin tamamlanmasına özen gösterilmelidir. Schengen vizesi kaç günde çıkar gibi sorular başvuru sahibinin vize başvuru sürecinin önemli bir parçasıdır. Schengen vizesi kaç güne çıkar sorusuna yanıt arayanlar için;

  • Vize türüne
  • Seyahat tarihine
  • Konsolosluğun çalışma zamanlarına
  • Resmi tatillere bağlı olarak 8 ile 25 gün arasında çıkmaktadır.

Schengen vizesi ne kadar sürede çıkar gibi sorular, başvuru sahiplerinin yanıtlarını öğrenmeleri gereken sorulardır.

Schengen Vize Fotoğraf Ölçüleri

Schengen vizesine başvuru yapılırken verilen evraklar dahilinde başvuru sahibinin fotoğrafını da teslim etmesi gerekir. Schengen vize fotoğraf ölçüleri kapsamında yetkili kurum tarafından istenen ölçüde teslim yapılmalıdır. Schengen vizesi fotoğraf ölçüleri 35 mm genişlikte ve 45 mm yükseklikte olmalıdır. 600 dpi çözünürlükte olması gereken vize başvuru fotoğrafı, saçın tepe kısmına kadar çekilmelidir. Schengen vize fotoğraf ölçüsü dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Uyumlu olmayan fotoğraflar yetkili kurum tarafından kabul edilmez.

Schengen Vizesi Hangi Ülkeleri Kapsar?

Schengen vizeleri kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Her vize türünün Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında geçerli olduğu görülebilir. Schengen vizesi hangi ülkeleri kapsar sorusuna yanıt arayanlar için; Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Belçika, Avusturya, Estonya, Finlandiya, İzlanda, Yunanistan, Macaristan, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsviçre, İsveç, Slovakya, Litvanya, Letonya, İtalya, Malta gibi daha pek çok ülke içerisinde geçerlidir.

Schengen vizesi ülkeleri arasında 90 günü aşmamak kaydı ile seyahat edilebilir. Schengen vize ülkeleri Avrupanın bütün ülkelerini kapsamaz. Birleşik Krallık, İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Kıbrıs ve Hırvatistan gibi ülkeler Schengen vizesine tabi değildir. Bu ülkelere seyahat edecek olan kişilerin ayrıca vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Schengen vizesi ile diğer Avrupa ülkeleri arasında seyahat edebilmek mümkün olur. Schengen vizesi;

  • Tek giriş vize
  • Çift giriş vize
  • Çoklu giriş vize
  • Sınırlı bölge geçerliliği olan vize
  • Ulusal vize olarak kategorilere ayrılmıştır.

Sizce bu içerik Schengen vizesi nasıl alınır? Sorusuna yanıt niteliğinde mi? Eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.