Schengen vizesi nedir sorusu yurt dışına seyahat planı gerçekleştirecek olan birçok kişinin sormuş olduğu sorulardan biridir. AB üye ülkeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerine gitmek için alınan vize Schengen vizesi olarak ifade etmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen Schengen bölgesine sahip olmayan ülkeler de yer almaktadır.

İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs AB üye ülkeler arasında olmasına rağmen Schengen bölgesi bulunmayan ülkeler arasında yer almaktadır. Schengen ülkelerinden herhangi birine seyahat etmek isteyenlerin gerekli izinleri almalarının ardından vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi nedir sorusu kadar, vizenin nasıl alındığı da en çok merak edilen sorulardan biridir. Schengen vizesi almak isteyenler için Tek Tip, Sınırlı Bölge Geçerliliği Olan ve Ulusal vize olmak üzere 3 vize türü bulunmaktadır. Kişilerin seyahat amaçları ve türlerine göre vize alma şartları da değişmektedir.

Tek Tip Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye olan ülkelerden birine 6 aylık sürede 90 gün süre ile vize kullanmak isteyen kişinin istediği bölgede konaklama ve istediği bölgeden geçebilme hakkına denilmektedir. Bu vize türü de kendi içerisinde A kategorisi ve C kategorisi şeklinde kategorilere ayrılmakta C kategorisi ise tek giriş vize, çift giriş vize ve çoklu giriş vize olarak adlandırılmaktadır.

A kategorisi Schengen ülkesine giriş yapmadan Schengen ülkesindeki havaalanından dış hatlar uçuşunun yapılmasına izin veren bir transit vizedir. C kategorisi ise Schengen vizesi alan kişinin vize süresi boyunca Schengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede kısa süreli ikamet etmeyi sağlayan vize türüdür.

Sınır Bölge Geçerliliği Olan vizeler, alınan vizenin sadece Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat etme imkanı tanıyan vize türüdür. Ulusal Vize ise alınan vize ile Schengen ülkelerinden herhangi birine okumak ve çalışmak gibi kalıcı olarak orada yaşamak isteyenlerin almış olmuş vize türüdür.

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vize başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak gitmek istedikleri Schengen ülkesinin vize talebinin olup olmadığının araştırılması gerekir. Schengen vize ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesinin ardından Schengen vize başvuru formunun dikkatli bir şekilde okunarak doldurulması gerekir.

Schengen Vizesine Nereden Başvurulur?

Schengen vize bürokrasisinin her Schengen ülkesi için geçerli olması sebebiyle alınacak olan Schengen vizesi ile bütün Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir. Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin gitmek istediği ülkeye vize danışmanlık işlemlerini nereden yapacağını ve hangi konsolosluğa başvurması gerektiğini araştırması gerekmektedir.

Vize almak için başvuruda bulunacak olan kişinin tek bir Schengen ülkesine seyahat etmek istemesi durumunda başvurusunu o ülkenin konsolosluğuna yapması gerekir. Başvuruda bulunacak olan kişinin iki ya da daha fazla Schengen ülkesine gitmek istemesi durumunda asıl varış yeri ve daha çok nerede ikamet edilecekse o ülkenin konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir.

Asıl varış yerinin belli olmadığı durumlarda ve rastgele bir Schengen ülkesine ziyaret yapılacağı zaman uçuş seyahat programına göre girilecek olan ilk ülkenin konsolosluğuna vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin planlamış oldukları kalkışlarından en az altı hafta önce vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Yapılacak vize başvurusunun süresi genelde 72 saatte tamamlansa da bazı durumlarda bu süre 14 gün ile 45 günü bulabilmektedir. Seyahat planlamasında aksaklık yaşanmasını istemeyenlerin başvuru işlemlerini erkenden yapmaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır?

Schengen vize süresini uzatmak isteyenlerin bulundukları Schengen ülkesinin konsolosluklarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Vizenin uzatılması için toplam konaklama süresinin 90 günün üzerinde olmaması gerekir. Aksi durumlarda vize süresi uzatma başvurusu iptal edilecektir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi nedir sorusu kadar vize için gerekli olan evraklar da seyahat planlaması yapan çoğu kişinin araştırdığı konulardan biridir. Kişiler bu seyahatleri turistik seyahat, eğim, iş, aile ziyareti, sağlık gibi durumlarla gerçekleştirebilmektedirler. Schengen vizesi için istenen belgeler seyahat edilecek Schengen ülkesi ve hangi amaçla gidileceğine bağlı olarak değişmektedir.

Her ne kadar şartlar ülkeden ülkeye değişse de genel itibari ile AB üye ülkelerin talep ettiği evraklar;

 • En az 6 ay önce 35×45 mm boyutlarında çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Başvuru formu,
 • Pasaport,
 • Kalınacak olan otelin ve uçak biletinin rezervasyonu,
 • Yurt dışı seyahat sigortası,
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin banka hesap bilgileri,
 • İkametgah,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Pasaport fotokopisi,

Çalışan kişilerden Schengen vize başvurusu için istenen evraklar;

 • İşe giriş bildirgesi,
 • İş veren mektubu,
 • 4A hizmet dökümü,
 • Maaş bordrosu,
 • Faaliyet belgesi,
 • İmza sirküleri,
 • Vergi levhası,

Çalışan kişilerin dışında çalışmayan kişiler de vize sponsoru buldukları takdirde vize başvurusunda bulunabileceklerdir. Vize sponsorunun eş ya da ebeveyn olmaması fark etmemektedir. Vize başvurusunda bulunacak olanların vize sponsoru şartlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vizesi nedir sorusunun yanında Schengen vize fiyatı da merak edilmektedir. Avrupa Birliği ve AET vatandaşlarının eş ve çocukları vize ücretinden muaf olmaktadır. Eğitim için vize almak isteyenlerin eğitim süresinin 90 günün altında ve haftada en az 20 saat olacak şekilde planlamaları gerekmektedir. Turistik amaçlı seyahatlerde 2021 yılı vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir.