Avrupa ülkelerine yapılacak seyahatler öncesinde karşımıza çıkan “Schengen vize nedir?” sorusunun cevabı araştırıldığında Lüxemburg’un Fransa ve Almanya ile sınırlarının kesiştiği noktada bulunan Schengen Kasabasında yapılan bir anlaşma karşımıza çıkar. Schengen Anlaşması adı verilen bu anlaşma ile beş ülke vatandaşlarının bu ülkeler içinde serbest dolaşım hakkı kazanacağı kabul edilmiştir. Zamanla bu ülkelerin sayısı yükselmiştir. Schengen Bölgesine katılan ülke sayısı çoğaldıkça bölge genişlemiştir. Bugün bölge dahilinde 26 ülke bulunur.

Schengen Vize Danışmanlık

Bu bölgeye yapılacak seyahatler için Schengen vizesi danışmanlık hizmeti alındığında alınacak bilgiler 26 ülkenin geneli için geçerli olacaktır. Zira bu ülkelerden herhangi birine gitmek isteyen kişiler tek bir vize alarak diğer ülkelere de geçiş yapabilirler.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin büyük çoğunluğu Schengen Bölgesi içinde bulunur. Avrupa Birliği üyeleri dışında Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn’da bölgeye dahil olan ülkelerdir. Tam bir liste ile Schengen vizesi ülkeleri sayılacak olursa, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan bu listede yer alacaktır.

Schengen Bölge ülkelerine yapılacak seyahatler için tüm bölge tek bir ülke gibi değerlendirilir. Bölgedeki ülkelerden birine gitmek için Schengen vize başvurusu yapılır. Ancak öncelikle ülke vatandaşlarının Schengen vizesine başvurusunda bulunma mecburiyeti olup olmadığı öğrenilmelidir. Çünkü bölge ülkeleri ile vize muafiyeti anlaşması yapan birçok ülke vardır. Türkiye vatandaşlarının vize muafiyeti yoktur.

Başvuru için bölge ülkelerinden herhangi birisinin büyükelçilik veya konsolosluklarından alınacak başvuru formu doldurulur. Formlar bu kurumların web sitelerinden de indirilebilir. Başvuru türüne göre gerekli olan ek belgeler de hazırlanır ve bir dosya ile başvuru yapılır.

Ön incelemelerden sonra bir mülakat gerekebilir. Başvurunun kabulü halinde alınacak vize ile belirli şartlar dahilinde bölgedeki tüm ülkelere giriş çıkış yapmak mümkün olur. Vize başvuru hazırlıkları ve sürecin takibi için danışmanlık hizmeti alınabilir. Profesyonel vize danışmanlık hizmeti alınması biraz meşakkatli sayılabilecek bu süreci kolaylaştıracaktır.

Schengen Vize Ücreti

Schengen vizesi almak isteyen kişiler konsolosluk harcı olarak da anılan bir Schengen vize ücreti ödemek durumundadır. Birçok ülkeye vize ve ücret muafiyeti getirilmiştir. Dünya genelinde 100 civarındaki ülke vatandaşlarının ücret ödeme zorunluluğu bulunur. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Schengen vizesi ücreti için Türkiye vatandaşlarının muafiyeti söz konusu olmadığı için Schengen vize ücretleri hakkında sıklıkla araştırmalar yapılır. Vize başvurusu sırasında bu ücretin ödenmesi gerekeceğinden miktarının öğrenilerek hazırlıklı olunması gerekir.

Schengen vizesi ne kadar sorusunun cevabı her yıl değişebilir. Çünkü Fransa’nın Strazburg şehrinde belirli zamanlarda düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu vize ücretlerini zaman zaman günceller. Schengen vize ne kadar sorusunun güncel cevabı bulunduktan sonra ödeme yapılabilir.

Schengen vize fiyatları güncellemesi son olarak 2020 Şubat Ayında yapılmıştır. Daha önce 60 Euro olan bedel, 2 Şubat 2020 tarihinden itibaren 80 Euro olarak ödenir. Schengen danışmanlık hizmeti alınması halinde danışmanlık firmamız güncel Schengen vizesi fiyat bilgilerini tarafınıza sunacaktır.

Vize başvurusunun reddedilmesi halinde ya da yapılan başvurudan vazgeçildiğinde vize ücretinin başvurucuya iadesi yapılmaz. Schengen vize ücreti haricinde başvuru evrakları için birtakım masraflar da yapılabilir.