Slovakya’ya yapılacak seyahatlerde Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olan kişiler Slovakya vize başvurusu yapmalıdır. Burada alınacak olan vize Schengen vizesidir. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan kişiler ise yapacakları seyahat süresi 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

Slovakya Vize Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Belgeler

Ülkeye yapılacak seyahatlerin amacı belirlendikten sonra uygun olan vize türü için Slovakya vize başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemlerin tamamlanabilmesi için seyahat edecek kişilerden bazı belgeler istenir.

Bu belgeler genel olarak şunlardır;

  • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat bitiş süresinden sonra en az 1 yıl daha geçerliliğe sahip olmalıdır)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vize başvuru formu
  • Seyahat bilgilerini beyan eden belgeler (Konaklama ve ulaşım bilgileri)
  • Nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü (Son 3 aylık dönemi kapsayan)
  • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)

Vize türlerine göre belgeler farklılık gösterebilir. Başvuru sırasında ekstra belgeler de istenilebilir.

slovakya bayrağı

Vize Türleri

Vize başvurusu için seyahatin amacına uygun olan bir vize türü seçilmelidir. Slovakya seyahatleri için alınabilecek vize türleri turistik, ticari, ziyaret, öğrenci, şoför, kültürel ve sportif faaliyet vizeleridir.

Slovakya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovakya‘ya yapılacak seyahatlerde vize türüne göre istenilen tüm belgeler tamamlandıktan sonra Ankara Slovakya Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Slovakya Büyükelçiliği’ne başvurular yapılır. Vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması önem taşır. Ülkeye yapılacak seyahatte alınacak vizenin Schengen vizesi olmasından dolayı biyometrik işlemler (parmak izi taraması) için randevu alınmalıdır. Son beş yıl içinde Schengen vizesi alınmış ise bu işlemin yapılmasına gerek yoktur.

Slovakya Vize Başvurusu Sonrasında Sonuç Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vize başvurusu ile tüm belgeler teslim edildikten sonra 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Başvuru Ücreti

Yapılacak seyahatlerde vize başvuru ücreti olarak 12 yaşından büyükler için 100 Euro ödenir. 0-12 yaş arası çocuklardan ise 20 Euro başvuru ücreti alınır.

Vize Reddi

Yapılan Slovakya vize başvuru işlemi ile vize reddi alınabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında red tebliğini izleyen 15 gün içerisinde redde itiraz hakkı vardır.