Slovakya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gereği Türk vatandaşlarının Slovakya’ya gidebilmeleri için vize alma zorunluluğu bulunur. Slovakya vize evrakları kapsamında istenen belgelerin konsolosluk ya da yetkilendirilmiş olan turizm ve seyahat acentelerine teslim edilmesi gerekir. Kısa süreli Slovakya seyahati kapsamında alınacak olan vize, gidiş amacı doğrultusunda talep edilir.

Vize Başvurusu ve Slovakya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Slovakya konsolosluğu üzerinden sınırlı kontenjan dahilinde yapılacak olan vize başvuruları seyahat tarihinden 1 ay önce yapılmalıdır. Slovakya vizesi için gerekli belgeler vize başvurusu esnasında hazır bulundurulmalıdır. Yeşil, gri ya da siyah pasaportu olan Türk vatandaşları vizeden muaf sayılırken, bordo pasaportu olan vatandaşların vize alma zorunluluğu bulunur. Slovakya vize başvuruları Ankara’daki büyükelçilik üzerinden ya da İstanbul’daki başkonsolosluk üzerinden yapılabilir.

slovakya bayrağı

Slovakya Vizesi için Gerekli Evraklar

Slovakya’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurularında hazırlayacakları vize evrakları seyahat amaçları doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Slovakya vizesi için gerekli evraklar doğrultusunda konsolosluğun bazı durumlarda ek belge talep edebilme hakkı vardır.

Turistik vize için başvuruda bulunacak olan vatandaşların konsolosluğa götürmesi gereken Slovakya vize evrakları arasında;

 • Pasaport
 • Kaşeli ve imzalı orjinal banka hesap dökümü
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik ölçülerde çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Uçuş ile konaklama rezervasyonları bulunmalıdır.

Slovakya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slovakya vize başvurusu yapmadan önce başvuru sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

 • Vize uyum koşullarının yerine getirilmesi
 • Slovakya seyahati sonrasında pasaportun en az 3 ay daha geçerli olması
 • Slovakya seyahatinden en az 15 gün önce başvuru işlemlerinin tamamlanması
 • Seyahat sağlık sigortasının yaptırılması
 • Schengen vizesinin alınması şeklindedir.
Slovakya Vize Ücreti

Slovakya’ya gidebilmek için alınacak vizenin işlem ücretleri başvuru sahibi tarafından ödenir. Konsolosluk harcı 60 Euro olarak belirlenmiş olup, 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için bu ücret 35 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemi akredite edilmiş olan turizm ve seyahat acentesi üzerinden gerçekleştirilirse, firma aracılık hizmetleri de alınır. Slovakya vize ücretleri vize başvurularının incelenmesi doğrultusunda verilir. Vizenin verilmemesi gibi durumlarda verilen ücret kişiye iade edilmez.

Slovakya vizesi için gerekli evraklar listesini doğru şekilde hazırlama konusunda vize danışmanlık hizmetimizden faydalanmak isterseniz bizlere telefon numaralarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.