Slovakya vize işlemleri başlatılabilmesi için önce vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Seyahat amacına göre 3 tane vize çeşidi vardır. Bunlar turistik vize, ticari vize ve aile ziyareti vizesidir. Vizeyi alabilmek için istenen evrakların Slovakya vize işlemleri dahilinde eksiksiz olacak şekilde tamamlanması zorunludur.

1.Turistik Vize: Bu vizeyi alabilmek için istenen bazı belgeler vardır. Bunlardan biri pasaporttur. 10 yıldan eski olmamalıdır. 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. Seyahat dönüşü sonrasında en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Diğerleri; biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileridir. Mesleki evraklar: Banka hesap bilgileri, maaş bordrosudur.

Çalışanlar için istenen belgeler; maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, SGK’dan alınmış olan işe giriş bildirge belgesi, işyerinden alınmış izin yazısı, şirket evrakları şeklindedir.

Şirket sahipleri için; SGK hizmet dökümü, şirket evrakları, gelir belgesi, vize talep dilekçesi istenmektedir.

2.Ticari Vize: Gerekli evrakların tamamlanması zorunludur. Evraklar şu şekildedir: 10 yıldan eski olmayan bir pasaport, vize başvuru formu, 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, finansal belgeler ve davetiyedir. Şirket sahipleri için; SGK hizmet dökümü, şirket evrakları, gelir belgesi, vize talep dilekçesi istenmektedir.

3.Aile Ziyareti Vizesi: 10 yıldan eski olmayan pasaport, vize başvuru formu, 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri, ekonomik durumu gösteren belge, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, davetiye, 18 yaş altı başvuru sahipleri için muvafakatname istenmektedir.

İşverenler için ise SGK hizmet dökümü, vize talep dilekçesi, gelir belgesi, şirket evrakları talep edilmektedir.

slovakya bayrağı

Slovakya Vize İşlemleri İçin Vize Ücretleri

Vize ücretleri 07.02.2021 tarihine göre esas alınarak hazırlanmıştır.

  • 0-12 yaş için konsolosluk ücreti 16 €
  • 12 yaş üzeri için konsolosluk ücreti 96 €
  • Euroasia hizmeti ücreti 30 €
  • Sağlık sigortası ücretleri; 0-10 gün için 10 €, 10-30 gün için 19 €, 3 ay için 39 €, 6 ay için 59 € 1 yıl için ise 79 € şeklindedir.

Tüm Slovakya vize işlemleri için bizden destek alabilir ve adınıza doğru şekilde vize işlemleri yapılmasını sağlayabilirsiniz.