Slovakya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşların Slovakya vize randevu alımı ile birlikte Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekir. Umuma husus (bordo) pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak kaydı ile Slovakya vize randevu işlemleri için konsolosluk üzerinden başvuru yapabilmeleri mümkündür. İstanbul başkonsolosluğu ve Ankara büyükelçiliği olmak üzere Slovakya vizesi için iki ayrı adres üzerinden randevu alınabilir.

Slovakya Vize Randevu ve Başvuru

Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülke olarak Slovakya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahat izinlerini alabilmeleri için vize başvurularını tamamlamaları gerekir. Slovakya Schengen vizesi sahibi olan vatandaşlar seyahatlerine Slovakya’dan başlamak üzere 90 gün boyunca diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirler. Slovakya seyahatlerinin sıklık durumuna bağlı olarak verilecek olan oturum izni değişkenlik gösterebilir.

slovakya bayrağı

Slovakya Vize Randevu Alımı Dahi Yapılmasına Gerek Kalmadan Vizeden Muaf Olanlar

Hükümet tarafından belirlenmiş olan kurallar kapsamında Slovakya konsolosluğuna giderek başvuru yapmaları gereken Türk vatandaşları bordo pasaporta sahip olanlardır. Slovakya vizesinden muaf olan kişiler hizmet pasaportu, diplomatik pasaport, hususi pasaporta sahip olanlardır. Bu pasaportlardan birine sahip olan kişilerin pasaportları için seyahat sonrasında 6 ay daha geçerlilik süresinin olması aranan şartlardan bir tanesidir. Vize muafiyeti olan vatandaşlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile muaf sayılırlar.

Başvuru ve Slovakya Vize Randevu İşlemleri

Slovakya ülkesine 90 günden kısa süre ile seyahat edecek olan kişilerin vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş turizm ve seyahat acentelerine yapmaları gerekir. 90 günden fazla sürecek olan seyahatler oturma iznine tabi tutulduğu için konsolosluk üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Slovakya ülkesi tarafından verilen vize türleri;

  • Ticari vize
  • Turistik vize
  • Transit vize
  • Aile ziyareti olmak üzere kategorilere ayrılmıştır.

Randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçerek verilen tarih ve saatte evraklar hazırlanarak orada olunmalıdır. Turizm ve seyahat acenteleri üzerinden de aynı işlem gerçekleştirilir.

Slovakya Vize Randevu İşlemi Sonrası Biyometri İşlemleri

2014 yılından beri Türkiye’de uygulanmaya başlanan Vize Bilgi Sistemi dahilinde, vize başvurusu yapan kişilerin biyometri işlemlerini de tamamlamaları gerekir. Başvuru sahibinin parmak izinin okutulmasına dayalı olan bu işlem Slovakya vize başvurusu esnasında yapılır. Parmaklarda herhangi bir hasar ya da kına gibi maddeler olmamasına özen gösterilmelidir.

Dilerseniz Slovakya vize randevu alımını sizin için biz gerçekleştirebiliriz.