Slovakya vize adımları, Slovakya’ya seyahat edebilmek için gerçekleştirmesi gereken bir dizi işlemi kapsar. Gri, yeşil veya siyah pasaporta sahip vatandaşların kısa süreli seyahatlerinde vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Ancak umuma mahsus yani bordo pasaporta sahip olunduğunda kısa süreli seyahatler içinde vize başvurusunda bulunmak şarttır.

Slovakya Vizesi

Slovakya vizesi almak istenildiğinde unutulmaması gereken birkaç detay vardır. İlk olarak Slovakya’nın Schengen bölgesi kapsamında yer aldığı bilinmelidir. Dolayısıyla gerçekleştirilecek vize başvurusu Schengen vize başvuruları ile büyük ölçüde aynı olacaktır. Ayrıca çok girişli Schengen vizesine başvurma halinde diğer Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı da elde edilmiş olacaktır.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Bir ülkenin vizesine başvurabilmek için vize uyum koşullarını yerine getirmek gerekir. Slovakya vizesi içinde bir dizi yerine getirilmesi gereken kural vardır. İlk olarak seyahat amacı belirlenmelidir. Seyahat amacına uygun vize türüne başvurmak şarttır. Vize türü belirlendikten sonra başvuru evrakları eksiksiz ve tam olacak şekilde toplanmalı ve başvuru gününde Slovakya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Başvuru evraklarında herhangi bir belgenin eksik ya da yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesine neden olur. Bu sebeple başvuru evraklarını toplarken son derece özen göstermeli, başvurulan vize türü için istenen tüm belgelerin toplandığına emin olunmalıdır.

Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Kısa süreli seyahatlerde seyahat amacına göre başvurulması gereken vize türü farklılık gösterir. Dolayısıyla vize başvurusunda istenilen evraklar da farklılık gösterecektir. Ancak vize türü fark etmeksizin istenilen standart evraklar vardır. Söz konusu evraklar hangi vize türüne başvurulacaksa başvurulsun karşılanması gerekir.

Standart Slovakya vize evrakları şöyledir;

  • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
  • Son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Slovakya konsolosluğunun belirlediği ebatlarda iki adet biyometrik fotoğraf
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Vize talep dilekçesi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Konaklama ve uçuş rezervasyonları

Yukarıda belirtilen başvuru evrakları ve başvurulan vize türü için gerekli diğer evrakları başvuru gününe kadar tamamlamalı ve başvuru gününde Slovakya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Slovakya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Slovakya, Schengen kapsamında yer alan bir ülkedir. Bu nedenle herhangi bir Schengen vizesi varsa Slovakya için farklı bir vize almaya gerek yoktur. Başvuru evrakları arasında istenilen seyahat sağlık sigortası, Slovakya’ya seyahat edilecek tarih aralığı ile uyumlu olmalıdır.

Slovakya vize işlemleri maksimum 10 iş günü içinde sonuçlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Slovakya seyahatinin aksamaması adına en az 15 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulması gerekliliğidir.

Slovakya Vize Alımı İçin Başvuru Formu

Vize başvuru formu hemen hemen tüm vize türlerinde karşılanması gereken bir evraktır. Ayrıca çoğu ülkenin konsolosluğu vize başvuru formunu başvuru evrakları arasında göstermektedir. Vize başvuru formuna Slovakya konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir. Başvuru formuna ulaşıldığında tüm bölümler eksiksiz doldurulmalı, hiçbir kısmı atlanmamalıdır. Ayrıca vize başvuru formunun hangi dilde doldurulması gerektiği mutlaka öğrenilmelidir.

Slovakya konsolosluğu vize başvuru formunun online ya da elle doldurulmasına izin vermektedir. Bu nedenle ister online isterse de mavi tükenmez kalem ile vize başvuru formu doldurulabilir. Vize başvuru formuna girilen bilgilerin pasaport ile uyumlu olmasına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, pasaportta yazan bilgi ile şuan ki kişisel bilgilerin farklı olduğunu düşünelim. Bu durumda vize başvuru formuna pasaportta yazan bilgi girilmelidir. Aksi halde Slovakya konsolosluğu yanlış bilgi verildiğinden Slovakya vize başvurusunu reddedebilir.