İçindekiler

Slovakya vizesi adımları, Slovakya’ya seyahat edebilmek için gerçekleştirmesi gereken bir dizi işlemi kapsar. Gri, yeşil veya siyah pasaporta sahip vatandaşların kısa süreli seyahatlerinde vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Ancak umuma mahsus yani bordo pasaporta sahip olunduğunda kısa süreli seyahatler içinde vize başvurusunda bulunmak şarttır.

Slovakya Vizesi

Slovakya vizesi almak istenildiğinde unutulmaması gereken birkaç detay vardır. İlk olarak Slovakya’nın Schengen bölgesi kapsamında yer aldığı bilinmelidir. Dolayısıyla gerçekleştirilecek vize başvurusu Schengen vize başvuruları ile büyük ölçüde aynı olacaktır. Ayrıca çok girişli Schengen vizesine başvurma halinde diğer Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı da elde edilmiş olacaktır.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Bir ülkenin vizesine başvurabilmek için vize uyum koşullarını yerine getirmek gerekir. Slovakya vizesi içinde bir dizi yerine getirilmesi gereken kural vardır. İlk olarak seyahat amacı belirlenmelidir. Seyahat amacına uygun vize türüne başvurmak şarttır. Vize türü belirlendikten sonra başvuru evrakları eksiksiz ve tam olacak şekilde toplanmalı ve başvuru gününde Slovakya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Başvuru evraklarında herhangi bir belgenin eksik ya da yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesine neden olur. Bu sebeple başvuru evraklarını toplarken son derece özen göstermeli, başvurulan vize türü için istenen tüm belgelerin toplandığına emin olunmalıdır.

Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Kısa süreli seyahatlerde seyahat amacına göre başvurulması gereken vize türü farklılık gösterir. Dolayısıyla vize başvurusunda istenilen evraklar da farklılık gösterecektir. Ancak vize türü fark etmeksizin istenilen standart evraklar vardır. Söz konusu evraklar hangi vize türüne başvurulacaksa başvurulsun karşılanması gerekir.

Standart Slovakya vize evrakları şöyledir;

 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
 • Son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Slovakya konsolosluğunun belirlediği ebatlarda iki adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama ve uçuş rezervasyonları

Yukarıda belirtilen başvuru evrakları ve başvurulan vize türü için gerekli diğer evrakları başvuru gününe kadar tamamlamalı ve başvuru gününde Slovakya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Slovakya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Slovakya, Schengen kapsamında yer alan bir ülkedir. Bu nedenle herhangi bir Schengen vizesi varsa Slovakya için farklı bir vize almaya gerek yoktur. Başvuru evrakları arasında istenilen seyahat sağlık sigortası, Slovakya’ya seyahat edilecek tarih aralığı ile uyumlu olmalıdır.

Slovakya vize işlemleri maksimum 10 iş günü içinde sonuçlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Slovakya seyahatinin aksamaması adına en az 15 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulması gerekliliğidir.

Slovakya Vize Alımı İçin Başvuru Formu

Vize başvuru formu hemen hemen tüm vize türlerinde karşılanması gereken bir evraktır. Ayrıca çoğu ülkenin konsolosluğu vize başvuru formunu başvuru evrakları arasında göstermektedir. Vize başvuru formuna Slovakya konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir. Başvuru formuna ulaşıldığında tüm bölümler eksiksiz doldurulmalı, hiçbir kısmı atlanmamalıdır. Ayrıca vize başvuru formunun hangi dilde doldurulması gerektiği mutlaka öğrenilmelidir.

Slovakya konsolosluğu vize başvuru formunun online ya da elle doldurulmasına izin vermektedir. Bu nedenle ister online isterse de mavi tükenmez kalem ile vize başvuru formu doldurulabilir. Vize başvuru formuna girilen bilgilerin pasaport ile uyumlu olmasına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, pasaportta yazan bilgi ile şuan ki kişisel bilgilerin farklı olduğunu düşünelim. Bu durumda vize başvuru formuna pasaportta yazan bilgi girilmelidir. Aksi halde Slovakya konsolosluğu yanlış bilgi verildiğinden Slovakya vize başvurusunu reddedebilir.

Slovakya’ya yapılacak seyahatlerde Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olan kişiler Slovakya vize başvurusu yapmalıdır. Burada alınacak olan vize Schengen vizesidir. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan kişiler ise yapacakları seyahat süresi 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

Slovakya Vizesi Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Belgeler

Ülkeye yapılacak seyahatlerin amacı belirlendikten sonra uygun olan vize türü için Slovakya vize başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemlerin tamamlanabilmesi için seyahat edecek kişilerden bazı belgeler istenir.

Bu belgeler genel olarak şunlardır;

 • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat bitiş süresinden sonra en az 1 yıl daha geçerliliğe sahip olmalıdır)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat bilgilerini beyan eden belgeler (Konaklama ve ulaşım bilgileri)
 • Nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aylık dönemi kapsayan)
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)

Vize türlerine göre belgeler farklılık gösterebilir. Başvuru sırasında ekstra belgeler de istenilebilir.

Vize Türleri

Vize başvurusu için seyahatin amacına uygun olan bir vize türü seçilmelidir. Slovakya seyahatleri için alınabilecek vize türleri turistik, ticari, ziyaret, öğrenci, şoför, kültürel ve sportif faaliyet vizeleridir.

Slovakya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovakya‘ya yapılacak seyahatlerde vize türüne göre istenilen tüm belgeler tamamlandıktan sonra Ankara Slovakya Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Slovakya Büyükelçiliği’ne başvurular yapılır. Vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması önem taşır. Ülkeye yapılacak seyahatte alınacak vizenin Schengen vizesi olmasından dolayı biyometrik işlemler (parmak izi taraması) için randevu alınmalıdır. Son beş yıl içinde Schengen vizesi alınmış ise bu işlemin yapılmasına gerek yoktur.

Slovakya Vizesi Başvurusu Sonrasında Sonuç Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vize başvurusu ile tüm belgeler teslim edildikten sonra 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Başvuru Ücreti

Yapılacak seyahatlerde vize başvuru ücreti olarak 12 yaşından büyükler için 100 Euro ödenir. 0-12 yaş arası çocuklardan ise 20 Euro başvuru ücreti alınır.

Vize Reddi

Yapılan Slovakya vize başvuru işlemi ile vize reddi alınabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında red tebliğini izleyen 15 gün içerisinde redde itiraz hakkı vardır.

Slovakya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşların Slovakya vize randevu alımı ile birlikte Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekir. Umuma husus (bordo) pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak kaydı ile Slovakya vize randevu işlemleri için konsolosluk üzerinden başvuru yapabilmeleri mümkündür. İstanbul başkonsolosluğu ve Ankara büyükelçiliği olmak üzere Slovakya vizesi için iki ayrı adres üzerinden randevu alınabilir.

Slovakya Vize Randevu ve Başvuru

Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülke olarak Slovakya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahat izinlerini alabilmeleri için vize başvurularını tamamlamaları gerekir. Slovakya Schengen vizesi sahibi olan vatandaşlar seyahatlerine Slovakya’dan başlamak üzere 90 gün boyunca diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirler. Slovakya seyahatlerinin sıklık durumuna bağlı olarak verilecek olan oturum izni değişkenlik gösterebilir.

Slovakya Vizesi Randevu Alımı Dahi Yapılmasına Gerek Kalmadan Vizeden Muaf Olanlar

Hükümet tarafından belirlenmiş olan kurallar kapsamında Slovakya konsolosluğuna giderek başvuru yapmaları gereken Türk vatandaşları bordo pasaporta sahip olanlardır. Slovakya vizesinden muaf olan kişiler hizmet pasaportu, diplomatik pasaport, hususi pasaporta sahip olanlardır. Bu pasaportlardan birine sahip olan kişilerin pasaportları için seyahat sonrasında 6 ay daha geçerlilik süresinin olması aranan şartlardan bir tanesidir. Vize muafiyeti olan vatandaşlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile muaf sayılırlar.

Başvuru ve Slovakya Vize Randevu İşlemleri

Slovakya ülkesine 90 günden kısa süre ile seyahat edecek olan kişilerin vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş turizm ve seyahat acentelerine yapmaları gerekir. 90 günden fazla sürecek olan seyahatler oturma iznine tabi tutulduğu için konsolosluk üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Slovakya ülkesi tarafından verilen vize türleri;

 • Ticari vize
 • Turistik vize
 • Transit vize
 • Aile ziyareti olmak üzere kategorilere ayrılmıştır.

Randevu işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçerek verilen tarih ve saatte evraklar hazırlanarak orada olunmalıdır. Turizm ve seyahat acenteleri üzerinden de aynı işlem gerçekleştirilir.

Slovakya Vizesi Randevu İşlemi Sonrası Biyometri İşlemleri

2014 yılından beri Türkiye’de uygulanmaya başlanan Vize Bilgi Sistemi dahilinde, vize başvurusu yapan kişilerin biyometri işlemlerini de tamamlamaları gerekir. Başvuru sahibinin parmak izinin okutulmasına dayalı olan bu işlem Slovakya vize başvurusu esnasında yapılır. Parmaklarda herhangi bir hasar ya da kına gibi maddeler olmamasına özen gösterilmelidir.

Dilerseniz Slovakya vize randevu alımını sizin için biz gerçekleştirebiliriz.

Slovakya vize işlemleri başlatılabilmesi için önce vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Seyahat amacına göre 3 tane vize çeşidi vardır. Bunlar turistik vize, ticari vize ve aile ziyareti vizesidir. Vizeyi alabilmek için istenen evrakların Slovakya vize işlemleri dahilinde eksiksiz olacak şekilde tamamlanması zorunludur.

1.Turistik Vize: Bu vizeyi alabilmek için istenen bazı belgeler vardır. Bunlardan biri pasaporttur. 10 yıldan eski olmamalıdır. 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. Seyahat dönüşü sonrasında en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Diğerleri; biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileridir. Mesleki evraklar: Banka hesap bilgileri, maaş bordrosudur.

Çalışanlar için istenen belgeler; maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, SGK’dan alınmış olan işe giriş bildirge belgesi, işyerinden alınmış izin yazısı, şirket evrakları şeklindedir.

Şirket sahipleri için; SGK hizmet dökümü, şirket evrakları, gelir belgesi, vize talep dilekçesi istenmektedir.

2.Ticari Vize: Gerekli evrakların tamamlanması zorunludur. Evraklar şu şekildedir: 10 yıldan eski olmayan bir pasaport, vize başvuru formu, 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, finansal belgeler ve davetiyedir. Şirket sahipleri için; SGK hizmet dökümü, şirket evrakları, gelir belgesi, vize talep dilekçesi istenmektedir.

3.Aile Ziyareti Vizesi: 10 yıldan eski olmayan pasaport, vize başvuru formu, 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri, ekonomik durumu gösteren belge, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, davetiye, 18 yaş altı başvuru sahipleri için muvafakatname istenmektedir.

İşverenler için ise SGK hizmet dökümü, vize talep dilekçesi, gelir belgesi, şirket evrakları talep edilmektedir.

Slovakya Vizesi İşlemleri İçin Vize Ücretleri

Vize ücretleri 07.02.2021 tarihine göre esas alınarak hazırlanmıştır.

 • 0-12 yaş için konsolosluk ücreti 16 €
 • 12 yaş üzeri için konsolosluk ücreti 96 €
 • Euroasia hizmeti ücreti 30 €
 • Sağlık sigortası ücretleri; 0-10 gün için 10 €, 10-30 gün için 19 €, 3 ay için 39 €, 6 ay için 59 € 1 yıl için ise 79 € şeklindedir.

Tüm Slovakya vize işlemleri için bizden destek alabilir ve adınıza doğru şekilde vize işlemleri yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Slovakya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gereği Türk vatandaşlarının Slovakya’ya gidebilmeleri için vize alma zorunluluğu bulunur. Slovakya vize evrakları kapsamında istenen belgelerin konsolosluk ya da yetkilendirilmiş olan turizm ve seyahat acentelerine teslim edilmesi gerekir. Kısa süreli Slovakya seyahati kapsamında alınacak olan vize, gidiş amacı doğrultusunda talep edilir.

Vize Başvurusu ve Slovakya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Slovakya konsolosluğu üzerinden sınırlı kontenjan dahilinde yapılacak olan vize başvuruları seyahat tarihinden 1 ay önce yapılmalıdır. Slovakya vizesi için gerekli belgeler vize başvurusu esnasında hazır bulundurulmalıdır. Yeşil, gri ya da siyah pasaportu olan Türk vatandaşları vizeden muaf sayılırken, bordo pasaportu olan vatandaşların vize alma zorunluluğu bulunur. Slovakya vize başvuruları Ankara’daki büyükelçilik üzerinden ya da İstanbul’daki başkonsolosluk üzerinden yapılabilir.

Slovakya Vizesi için Gerekli Evraklar

Slovakya’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurularında hazırlayacakları vize evrakları seyahat amaçları doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Slovakya vizesi için gerekli evraklar doğrultusunda konsolosluğun bazı durumlarda ek belge talep edebilme hakkı vardır.

Turistik vize için başvuruda bulunacak olan vatandaşların konsolosluğa götürmesi gereken Slovakya vize evrakları arasında;

 • Pasaport
 • Kaşeli ve imzalı orjinal banka hesap dökümü
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik ölçülerde çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Uçuş ile konaklama rezervasyonları bulunmalıdır.

Slovakya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slovakya vize başvurusu yapmadan önce başvuru sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

 • Vize uyum koşullarının yerine getirilmesi
 • Slovakya seyahati sonrasında pasaportun en az 3 ay daha geçerli olması
 • Slovakya seyahatinden en az 15 gün önce başvuru işlemlerinin tamamlanması
 • Seyahat sağlık sigortasının yaptırılması
 • Schengen vizesinin alınması şeklindedir.

Slovakya Vizesi Ücreti

Slovakya’ya gidebilmek için alınacak vizenin işlem ücretleri başvuru sahibi tarafından ödenir. Konsolosluk harcı 60 Euro olarak belirlenmiş olup, 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için bu ücret 35 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemi akredite edilmiş olan turizm ve seyahat acentesi üzerinden gerçekleştirilirse, firma aracılık hizmetleri de alınır. Slovakya vize ücretleri vize başvurularının incelenmesi doğrultusunda verilir. Vizenin verilmemesi gibi durumlarda verilen ücret kişiye iade edilmez.

Slovakya vizesi için gerekli evraklar listesini doğru şekilde hazırlama konusunda vize danışmanlık hizmetimizden faydalanmak isterseniz bizlere telefon numaralarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara