Slovenya Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatlerde Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Slovenya vize başvurusu yapmaları gereklidir. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

Slovenya Vize Başvuru İşlemleri

Slovenya vize başvuru işlemleri için gerekli olan belgeler hazırlandıktan sonra Ankara Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne başvuru yapılır. İstanbul’da Slovenya’ya ait bir büyükelçilik bulunmadığından dolayı Ege ve Marmara bölgesinde ikamet eden kişilerin vize başvurusu için İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na başvuruda bulunması gerekir. İlgili makamlar tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Vize Türleri

Yapılacak seyahat için öncelikle alınacak vize türü belirlenmelidir. Turistik, ticari ve ziyaret vizeleri Slovenya tarafından verilen vize türleridir.

slovenya bayrağı

Slovenya Vize Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Yapılacak seyahatteki alınacak vize türüne göre başvuruda istenilen evraklar farklılık gösterebilir.

Ama genel olarak istenilen belgeler şunlardır;

  • Pasaport, (En az 6 ay daha geçerliliği olan, en az 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Vize başvuru formu, (Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması vize alırken kolaylık sağlayacaktır. Form doldurulurken mavi kalem kullanılmalıdır.)
  • Seyahat sağlık sigortası, (En az 30.000 Euro teminatlı)
  • Mali durumu kanıtlayan (taşınmaz tapusu ve araç ruhsatı gibi)belgeler,
  • Seyahat bilgilerini gösteren belgeler, (ulaşım ve konaklama bilgileri)

Banka hesap dökümüdür. (son 3 aylık döneme ait bankadan alınmış ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Seyahatin karşılanacağı kadar bakiyenin hesapta bulunması gerekir. Bu tutar 3 günlük seyahat için 2.000 TL’dir.)

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tamamlanan belgelerin eksiksiz olması vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 15 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanır. Herhangi bir sorun oluşmaması için planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize için Slovenya vize başvurusu yapılması gereklidir. Vize için yapılacak başvurular planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesinde yapılabilir. Bu süreden önce yapılacak olan başvurular kabul edilmez.

Slovenya Vize Başvuru Ücretleri

Yapılan vize başvurularında büyükelçilik tarafından bir vize başvuru ücreti talep edilir. Alınacak tüm vize türleri için 120 Euro başvuru ücreti ödenmesi zorunludur. Ayrıca 6-12 yaş arasındaki çocuklar için de 60 Euro vize ücreti alınır.

Vize Reddi

Slovenya tarafından vize reddi verilmesinin birçok nedeni olabilir. Bu durumun en önemli nedeni başvuru formunda yazılan bilgilerin eksik ve doğru olmamasıdır. Ayrıca seyahat amacının belirtilmemesi, banka hesabında seyahati karşılayabilecek miktarda paranın bulunmaması ve ikamet edilen ülkeye dönüleceğine dair kanıtların olmaması da vize reddine sebep olabilir.

Vize reddi alındığında Slovenya vize başvurusu için ödenen ücret geri iade edilmez. Vize reddi aldıktan sonra bu duruma itiraz edilebilir. Slovenya Konsolosluğu tarafından gönderilen red formunda itirazın edilebileceği son tarih ve vizenin neden reddedildiği belirtilir.