Yabancı ülke vatandaşları ve Türk vatandaşlarının Slovenya gezisi yapabilmeleri için Slovenya vize işlemleri yapmaları gerekir. Bu işlemlerin ülke prosedürlerine uygun olarak tamamlanmasıyla vize alınarak gezi gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin yapılması için vatandaşların vize zorunluluğunun bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Slovenya Vize İşlemleri Adımlarına Ne Zaman Başlanır?

Slovenya vize işlemleri için gerekli adımları atmak için öncelikle seyahat amacı belirlenmelidir. Bu seyahat amacına uygun Slovenya seçimi yapıldıktan sonra işlemler başlanabilir. İşlemler vize randevusu, vize belgelerinin hazırlanması, vize ücretinin yatırılması ve randevunun gerçekleşmesi gibi aşamalardan oluşur. Bu aşamaların seyahat planına uygun olarak tamamlanabilmesi için işlemlerin en erken seyahatten 3 ay önce başlanması gerekir. İşlemler için en geç başlama süresi ise seyahatten 20 gün öncedir.

Slovenya Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

Slovenya vizesi verme yetkisi Türkiye’de hizmet veren Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde bulunur. Bu büyükelçilik Ankara’da olup çevre illerin başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca Marmara ve Ege bölgelerinden Slovenya vizesi başvuruları ise İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu’na yapılabilir. Ancak onay yetkisi yine büyükelçiliktedir. Bu temsilciliklere ek olarak büyükelçilik tarafından akredite edilmiş olan vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

slovenya bayrağı

Slovenya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovenya vize işlemleri için gerekenlerin tamamlanabilmesi için vize evraklarının zamanında teslim edilmesi gerekir. Ayrıca söz konusu evrakların doğru bilgileri içermesi şarttır.

Slovenya vizeleri için gerekli evraklar arasında en önemlileri şunlardır;

 • Türkçe, Slovence veya İngilizce olarak doldurulan vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik fotokopisi
 • Ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Pasaportta vize kullanıldıysa fotokopileri
 • Vize talep dilekçesi
 • Davet mektubu (vize türü gerektiriyorsa)
 • Sponsor dilekçesi (vize türü gerektiriyorsa)
 • Maddi durum kanıtları
 • Biyometrik fotoğraf

Belgelerin tamamının vize kriterleri öğrenilerek kriterlere uygun olarak hazırlanması gerekir. Bu sayede belgelerde görülen hatalar sebebiyle başvurunun reddedilmesi gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

Slovenya Vize Başvuru Sonuç Süresi Kaç Gündür?

Slovenya vize başvuru sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Bu süre zarfında büyükelçilik tarafından incelenen evraklarla başvuru yapan kişinin Slovenya’ya gitmesinin uygunluğu araştırılır. Ülkeye giriş için uygun olunduğunun anlaşılmasıyla da vize onayı verilir. 15 günlük süreç ortalama olarak belirlenen süreçtir ancak bu sürecin işlem yoğunluğuna bağlı olarak 15 günü aşması da mümkündür.

Slovenya Vize İşlemlerinde Ödenecek Ücret Ne Kadardır?

Slovenya vize işlemleri için gereken tüm adımların tamamlanabilmesi için konsolosluk hesaplarına veya vize merkezlerine vize ücretinin ödenmesi gerekir. Slovenya vize ücretleri aracı kurum olmaksızın 105 Euro’dur. Aracı kurumlardan tercih edilmesi durumunda ücretlerde artış görülür.