Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygulayan Slovenya’ya gitmek için bireylerin Slovenya vize randevu işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Yetkili büyükelçilikten alınan randevu sayesinde vize başvurusu yapılabilir. Randevu aşamasının tamamlanmasıyla uygunluğun anlaşılması sonucunda vize alma hakkı kazanılır. Büyükelçiliklere vize türlerine uygun prosedürleri uygulayarak başvuru yapmak gerekir.

Slovenya Vize Randevu Alımı Nereden Alınır?

Slovenya devletinin vize işlemleri için yetkilendirdiği Türkiye temsilciliği Ankara’dadır. Ankara’daki Slovenya Büyükelçiliği insanların vize almasına veya almamasına karar verir. Kararda vize evrakları ve başvuru formunun etkisi vardır.

Slovenya Büyükelçiliği’nden Slovenya vize randevu alımı online olarak yapılabilir.

slovakya bayrağı

Slovenya Büyükelçiliğinde Vize İşlemleri

Slovenya vizesi için telefon üzerinden veya online Slovenya vize randevu alımı yapan kişiler Ankara Çankaya’daki büyükelçilik adresine giderler. Büyükelçiliğe randevu için giden kişilerin mutlaka yanlarında daha önceden bilgi aldıkları vize belgelerini götürmeleri gerekir. Bu belgeleri onlarla ilgilenen görevliye teslim ederek başvurunun tamamlanmasını sağlarlar. Böylelikle başvuru işleme alınır ve yapılan incelemenin ardından sonuç posta veya mail yoluyla kişilere iletilir.

Büyükelçilikten Alınabilecek Slovenya Vizeleri

Slovenya Büyükelçiliği Slovenya’da geçerli olan tüm vize türleri için hizmet verir. Ancak kısa süreli olan vizelerde başvuruları vize merkezlerinin akredite edilmesiyle kabul eder. Kendisine gönderilen başvuruları incelemeye alarak onay verir.

Büyükelçilik aracılığıyla alınabilecek Slovenya vizeleri ise şunlardır;

  • Slovenya turist vizesi
  • Slovenya ticari vize
  • Slovenya aile ziyareti vizesi
  • Slovenya şoför vizesi
  • Slovenya transit vize
  • Slovenya öğrenci vizesi
  • Slovenya kültürel etkinlik vizesi

Bu vizelerin alınabilmesi için öncelikle hangi amaçla Slovenya’ya seyahat gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Seyahatin özelliğine uygun vize için bu sayede başvuru yapılabilir.

Slovenya Vizesi Başvuru Formu

Slovenya vize evrakları arasında başvuru formunun yer alması zorunludur. Bu form doldurulduktan sonra online başvuru yapılabilir. Ayrıca formda Slovenya’ya gidecek kişiye dair tüm bilgiler yer aldığından vizenin verilip verilemeyeceği forma bakılarak anlaşılır. Vize başvuru formunun Slovenya vizesi için İngilizce, Slovence ve Türkçe dillerinden birine uygun olarak doldurulması gerekir.

Başvuru Sonrasında Vize Çıkma Süresi

Slovenya vize başvurularını tamamlayan kişiler vizenin çıkma süresi hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Vizenin çıkış süresi 15 iş günüdür. Ancak bu sürenin daha erken veya daha geç olması mümkündür. Çıkış süresindeki gecikme resmi tatiller ve evrak eksiklikleri gibi sebeplerle görülür. Slovenya vize randevu almak isteyenler için vize danışmanlık hizmetimiz bulunmaktadır.