İçindekiler

Slovenya vize başvurusu için istenmekte olan bazı evraklar vardır. Başvuru çeşidine göre istenen iki tür evrak vardır. Standart evraklar ve mesleksel evraklar istenmektedir. Standart evraklar; pasaport, fotoğraf, sigorta, kimlik fotokopisi gibi belgelerdir. Mesleksel evraklar ise çiftçi, şoför, çalışan, devlet memuru gibi meslek sahiplerinden istenmekte olan belgelerdir. İstenen tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Aksi halde Slovenya vize sonucunda red alınması söz konusudur. Slovenya vize işlemleri sonucunda red alınmaması için bu işlemlerin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Slovenya ofisleri: Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Bursa, Tekirdağ, Edirne ve Gaziantep.

Slovenya Vizesi Çeşitleri

Slovenya vizesi çeşitleri ticari, turistik ve aile ziyareti olmak üzere 3 tanedir.

1.Ticari Vize: Bu Slovenya vizesi için istenen belgeler şu şekildedir:

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalıdır. 2 boş sayfası olmalıdır. Dönüş tarihinden sonra daha 3 ay kullanılabilir olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgiler olmalıdır. İmza atılmalıdır. 18 yaş küçük bireylerin imzasını anne baba atmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Otel ve ulaşım rezervasyonlarını içeren bilgilerin olduğu bir belge
 • Finansal belgeler: Son 3 aya ait banka hesap hareketleri dökümü olmalıdır.
 • Davetiye

Çalışan Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Çalışan kişilerden bazı ek belgeler istenmektedir. Bu belgeler şöyledir: Maaş bordrosu; son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır. Şirket yetkilileri tarafından imzalanmalıdır. SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, şirketten alınmış izin yazısı, şirket evraklarıdır.

İşverenler İçin Gerekli Belgeler

İşverenler için istenen ek belgeler vardır. Bu belgeler: 4B hizmet dökümü, vize talep dilekçesi (şirketten alınmış imzalı belge olmalıdır), şirket evrakları, gelir belgeleridir.

2.Turistik Vize: İstenmekte olan belgeler: Pasaport: 10 yıldan eski olmamalıdır. 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. 2 sayfası boş olmak zorundadır. Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 1 adet yeterlidir. Seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları (tarih içermelidir.), finansal durumu gösteren belge, muvafakatname (18 yaş altındaki Slovenya vizesi almak isteyen kişiler için geçerlidir.)

Çalışan Kişiler İçin Gerekli Belgeler

Çalışan kişilerden ek olarak bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler: Son 3 ayı içeren, şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş bordrosu, SGK ise giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, İşyerinden alınmış olan izin yazısı; adres ve telefon bilgileri içermelidir. Şirket evrakları şeklindedir.

İşverenler İçin İstenen Belgeler

Şirket evrakları; vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, 4B hizmet dökümü (e-devletten ya da SGK’dan alınabilir.), vize talep dilekçesi (İmzalı olmalıdır), ek gelir belgeleridir.

3.Aile Ziyareti Vizesi: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Sayfalardan 2 tanesi boş olmalıdır. Seyahatin dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Slovenya vizesi başvuru formu: İstenen bilgilerin tam ve doğru bilgilerle doldurulması zorunludur. İmza gerekmektedir. 18 yaş altı izin imzanın anne baba tarafından atılması gerekmektedir. Konaklama ve ulaşım rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 1 adet yeterlidir. Finansal durumu gösteren belgeler: 3 aylık maaş bordrosu ve 3 aylık hesap dökümleri gereklidir. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, 18 yaşından küçükler için muvafakatname: İmzalı olmalıdır. Davetiye olması gerekmektedir.

Çalışanlar İçin Gereken Slovenya Vizesi Belgeleri

Çalışanlar için istenmekte olan ek Slovenya vizesi belgeleri vardır. Bu belgeler: Son 3 ayı içeren maaş bordrosu, işverenden alınmış olan SGK işe giriş bildirgesi, SGK Müdürlüklerinden alınmış 4A hizmet dökümü, imzalı ve kaşeli şirket izin yazısıdır.

slovenya bayrağı

Slovenya Vize Ücretleri

07.02.2021 tarihine göre Slovenya vize ücretleri şu şekildedir:

 • 06 yaş aralığı için konsolosluk ücreti: 22 € yani 186.82 TL
 • 612 yaş aralığı için konsolosluk ücreti: 62 € yani 526.48 TL
 • 12 yaş üzeri için konsolosluk ücreti: 102 € yani 866.14 TL
 • Euroasia hizmet bedeli 30 € yani 254.75 TL
 • Seyahat sağlık sigortası için ücretler:
 • 010 gün arası 10 €
 • 1030 gün arası 19 €
 • 3 aylık ücret 39 €
 • 6 aylık ücret 59 €
 • Bir yıllık ücret ise 79 €

Dilekçe yazım hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmet için 20 € bedel vardır. Tercüme hizmeti için de ek ücret talep edilmektedir. Sayfa başı istenen ücret 10 €’dur. Yerinde başvuru yalnızca İstanbul’da geçerlidir. Bunun için istenen ücret 100 €’dur. Sıra beklemeden VIP servis için 70 € hizmet bedeli vardır. Başvuru sonrası pasaport tamamlandığında kargo ile gönderilmektedir. Kargo ücreti ise 5 €’dur.

Bazı hizmetler ücrete dahildir. Bu hizmetler; evrak listelerinin oluşturulması ve iletilmesi, telefon ya da mail üzerinden yapılan sınırsız danışmanlık, Ofiste görüşme yapmak ve ön başvuru, evrakların incelenmesi, düzenlenmesi, analiz edilmesi ve dosyanın tamamlanmasıdır. Bunların yanı sıra randevu alma işlemi, başvuru işlemi, fotokopiler, çıktılar ve tarama da ücretsizdir.

Slovenya Vize Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, dilekçe İngilizce olarak yazılmalıdır. Tarihe yer verilmelidir. Verilen tarihler net olmalıdır. Slovenya’nın yazılacağı temsilciliğin hangisi olduğu belirtilmelidir. Adı, soyadı ve pasaport numarasının belirtilmesi gerekmektedir. Dilekçede belirtilen bilgiler, doldurulan belgelerdeki bilgiler ile uyumlu olmalıdır. Seyahat planlamasının ayrıntılı bilgisine yer verilmelidir. Ziyaret amacı, konaklanacak yerin bilgileri, uçak bilgiler gibi bilgilerden bahsedilmesi gerekmektedir. Geçmişte yapılan seyahatlerden bahsedilebilir.

Slovenya vize talep süresine bağlı olarak giriş seçeneği belirtilmelidir. Mesleki bilgilere yer verilmelidir. Banka gelirleri hakkında bilgi verilmelidir. Slovenya’ya gidildiğinde masrafların kim tarafından ve nasıl karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir. Karşılayacak kişinin de bir sponsor dilekçesi yazması gerekmektedir. Verilecek olan Slovenya vize süresi içerisinde ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğinin taahhüt edilmesi gerekmektedir.

Slovenya Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatlerde Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Slovenya vize başvurusu yapmaları gereklidir. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

Slovenya Vize Başvuru İşlemleri

Slovenya vize başvuru işlemleri için gerekli olan belgeler hazırlandıktan sonra Ankara Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne başvuru yapılır. İstanbul’da Slovenya’ya ait bir büyükelçilik bulunmadığından dolayı Ege ve Marmara bölgesinde ikamet eden kişilerin vize başvurusu için İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na başvuruda bulunması gerekir. İlgili makamlar tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Vize Türleri

Yapılacak seyahat için öncelikle alınacak vize türü belirlenmelidir. Turistik, ticari ve ziyaret vizeleri Slovenya tarafından verilen vize türleridir.

Slovenya Vize Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Yapılacak seyahatteki alınacak vize türüne göre başvuruda istenilen evraklar farklılık gösterebilir.

Ama genel olarak istenilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport, (En az 6 ay daha geçerliliği olan, en az 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vize başvuru formu, (Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması vize alırken kolaylık sağlayacaktır. Form doldurulurken mavi kalem kullanılmalıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası, (En az 30.000 Euro teminatlı)
 • Mali durumu kanıtlayan (taşınmaz tapusu ve araç ruhsatı gibi)belgeler,
 • Seyahat bilgilerini gösteren belgeler, (ulaşım ve konaklama bilgileri)

Banka hesap dökümüdür. (son 3 aylık döneme ait bankadan alınmış ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Seyahatin karşılanacağı kadar bakiyenin hesapta bulunması gerekir. Bu tutar 3 günlük seyahat için 2.000 TL’dir.)

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tamamlanan belgelerin eksiksiz olması vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 15 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanır. Herhangi bir sorun oluşmaması için planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize için Slovenya vize başvurusu yapılması gereklidir. Vize için yapılacak başvurular planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesinde yapılabilir. Bu süreden önce yapılacak olan başvurular kabul edilmez.

Slovenya Vize Başvuru Ücretleri

Yapılan vize başvurularında büyükelçilik tarafından bir vize başvuru ücreti talep edilir. Alınacak tüm vize türleri için 120 Euro başvuru ücreti ödenmesi zorunludur. Ayrıca 6-12 yaş arasındaki çocuklar için de 60 Euro vize ücreti alınır.

Vize Reddi

Slovenya tarafından vize reddi verilmesinin birçok nedeni olabilir. Bu durumun en önemli nedeni başvuru formunda yazılan bilgilerin eksik ve doğru olmamasıdır. Ayrıca seyahat amacının belirtilmemesi, banka hesabında seyahati karşılayabilecek miktarda paranın bulunmaması ve ikamet edilen ülkeye dönüleceğine dair kanıtların olmaması da vize reddine sebep olabilir.

Vize reddi alındığında Slovenya vize başvurusu için ödenen ücret geri iade edilmez. Vize reddi aldıktan sonra bu duruma itiraz edilebilir. Slovenya Konsolosluğu tarafından gönderilen red formunda itirazın edilebileceği son tarih ve vizenin neden reddedildiği belirtilir.

Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygulayan Slovenya’ya gitmek için bireylerin Slovenya vize randevu işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Yetkili büyükelçilikten alınan randevu sayesinde vize başvurusu yapılabilir. Randevu aşamasının tamamlanmasıyla uygunluğun anlaşılması sonucunda vize alma hakkı kazanılır. Büyükelçiliklere vize türlerine uygun prosedürleri uygulayarak başvuru yapmak gerekir.

Slovenya Vize Randevu Alımı Nereden Alınır?

Slovenya devletinin vize işlemleri için yetkilendirdiği Türkiye temsilciliği Ankara’dadır. Ankara’daki Slovenya Büyükelçiliği insanların vize almasına veya almamasına karar verir. Kararda vize evrakları ve başvuru formunun etkisi vardır.

Slovenya Büyükelçiliği’nden Slovenya vize randevu alımı online olarak yapılabilir.

Slovenya Büyükelçiliğinde Vize İşlemleri

Slovenya vizesi için telefon üzerinden veya online Slovenya vize randevu alımı yapan kişiler Ankara Çankaya’daki büyükelçilik adresine giderler. Büyükelçiliğe randevu için giden kişilerin mutlaka yanlarında daha önceden bilgi aldıkları vize belgelerini götürmeleri gerekir. Bu belgeleri onlarla ilgilenen görevliye teslim ederek başvurunun tamamlanmasını sağlarlar. Böylelikle başvuru işleme alınır ve yapılan incelemenin ardından sonuç posta veya mail yoluyla kişilere iletilir.

Büyükelçilikten Alınabilecek Slovenya Vizeleri

Slovenya Büyükelçiliği Slovenya’da geçerli olan tüm vize türleri için hizmet verir. Ancak kısa süreli olan vizelerde başvuruları vize merkezlerinin akredite edilmesiyle kabul eder. Kendisine gönderilen başvuruları incelemeye alarak onay verir.

Büyükelçilik aracılığıyla alınabilecek Slovenya vizeleri ise şunlardır;

 • Slovenya turist vizesi
 • Slovenya ticari vize
 • Slovenya aile ziyareti vizesi
 • Slovenya şoför vizesi
 • Slovenya transit vize
 • Slovenya öğrenci vizesi
 • Slovenya kültürel etkinlik vizesi

Bu vizelerin alınabilmesi için öncelikle hangi amaçla Slovenya’ya seyahat gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Seyahatin özelliğine uygun vize için bu sayede başvuru yapılabilir.

Slovenya Vizesi Başvuru Formu

Slovenya vize evrakları arasında başvuru formunun yer alması zorunludur. Bu form doldurulduktan sonra online başvuru yapılabilir. Ayrıca formda Slovenya’ya gidecek kişiye dair tüm bilgiler yer aldığından vizenin verilip verilemeyeceği forma bakılarak anlaşılır. Vize başvuru formunun Slovenya vizesi için İngilizce, Slovence ve Türkçe dillerinden birine uygun olarak doldurulması gerekir.

Başvuru Sonrasında Vize Çıkma Süresi

Slovenya vize başvurularını tamamlayan kişiler vizenin çıkma süresi hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Vizenin çıkış süresi 15 iş günüdür. Ancak bu sürenin daha erken veya daha geç olması mümkündür. Çıkış süresindeki gecikme resmi tatiller ve evrak eksiklikleri gibi sebeplerle görülür. Slovenya vize randevu almak isteyenler için vize danışmanlık hizmetimiz bulunmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşları ve Türk vatandaşlarının Slovenya gezisi yapabilmeleri için Slovenya vize işlemleri yapmaları gerekir. Bu işlemlerin ülke prosedürlerine uygun olarak tamamlanmasıyla vize alınarak gezi gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin yapılması için vatandaşların vize zorunluluğunun bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Slovenya Vize İşlemleri Adımlarına Ne Zaman Başlanır?

Slovenya vize işlemleri için gerekli adımları atmak için öncelikle seyahat amacı belirlenmelidir. Bu seyahat amacına uygun Slovenya seçimi yapıldıktan sonra işlemler başlanabilir. İşlemler vize randevusu, vize belgelerinin hazırlanması, vize ücretinin yatırılması ve randevunun gerçekleşmesi gibi aşamalardan oluşur. Bu aşamaların seyahat planına uygun olarak tamamlanabilmesi için işlemlerin en erken seyahatten 3 ay önce başlanması gerekir. İşlemler için en geç başlama süresi ise seyahatten 20 gün öncedir.

Slovenya Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

Slovenya vizesi verme yetkisi Türkiye’de hizmet veren Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde bulunur. Bu büyükelçilik Ankara’da olup çevre illerin başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca Marmara ve Ege bölgelerinden Slovenya vizesi başvuruları ise İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu’na yapılabilir. Ancak onay yetkisi yine büyükelçiliktedir. Bu temsilciliklere ek olarak büyükelçilik tarafından akredite edilmiş olan vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Call Now ButtonHemen Ara