Slovenya vize başvurusu için istenmekte olan bazı evraklar vardır. Başvuru çeşidine göre istenen iki tür evrak vardır. Standart evraklar ve mesleksel evraklar istenmektedir. Standart evraklar; pasaport, fotoğraf, sigorta, kimlik fotokopisi gibi belgelerdir. Mesleksel evraklar ise çiftçi, şoför, çalışan, devlet memuru gibi meslek sahiplerinden istenmekte olan belgelerdir. İstenen tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Aksi halde Slovenya vize sonucunda red alınması söz konusudur. Slovenya vize işlemleri sonucunda red alınmaması için bu işlemlerin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Slovenya ofisleri: Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Bursa, Tekirdağ, Edirne ve Gaziantep.

Slovenya Vizesi Çeşitleri

Slovenya vizesi çeşitleri ticari, turistik ve aile ziyareti olmak üzere 3 tanedir.

1.Ticari Vize: Bu Slovenya vizesi için istenen belgeler şu şekildedir:

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalıdır. 2 boş sayfası olmalıdır. Dönüş tarihinden sonra daha 3 ay kullanılabilir olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgiler olmalıdır. İmza atılmalıdır. 18 yaş küçük bireylerin imzasını anne baba atmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Otel ve ulaşım rezervasyonlarını içeren bilgilerin olduğu bir belge
 • Finansal belgeler: Son 3 aya ait banka hesap hareketleri dökümü olmalıdır.
 • Davetiye
Çalışan Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Çalışan kişilerden bazı ek belgeler istenmektedir. Bu belgeler şöyledir: Maaş bordrosu; son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır. Şirket yetkilileri tarafından imzalanmalıdır. SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, şirketten alınmış izin yazısı, şirket evraklarıdır.

İşverenler İçin Gerekli Belgeler

İşverenler için istenen ek belgeler vardır. Bu belgeler: 4B hizmet dökümü, vize talep dilekçesi (şirketten alınmış imzalı belge olmalıdır), şirket evrakları, gelir belgeleridir.

2.Turistik Vize: İstenmekte olan belgeler: Pasaport: 10 yıldan eski olmamalıdır. 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. 2 sayfası boş olmak zorundadır. Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 1 adet yeterlidir. Seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları (tarih içermelidir.), finansal durumu gösteren belge, muvafakatname (18 yaş altındaki Slovenya vizesi almak isteyen kişiler için geçerlidir.)

Çalışan Kişiler İçin Gerekli Belgeler

Çalışan kişilerden ek olarak bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler: Son 3 ayı içeren, şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş bordrosu, SGK ise giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, İşyerinden alınmış olan izin yazısı; adres ve telefon bilgileri içermelidir. Şirket evrakları şeklindedir.

İşverenler İçin İstenen Belgeler

Şirket evrakları; vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, 4B hizmet dökümü (e-devletten ya da SGK’dan alınabilir.), vize talep dilekçesi (İmzalı olmalıdır), ek gelir belgeleridir.

3.Aile Ziyareti Vizesi: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Sayfalardan 2 tanesi boş olmalıdır. Seyahatin dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Slovenya vizesi başvuru formu: İstenen bilgilerin tam ve doğru bilgilerle doldurulması zorunludur. İmza gerekmektedir. 18 yaş altı izin imzanın anne baba tarafından atılması gerekmektedir. Konaklama ve ulaşım rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 1 adet yeterlidir. Finansal durumu gösteren belgeler: 3 aylık maaş bordrosu ve 3 aylık hesap dökümleri gereklidir. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, 18 yaşından küçükler için muvafakatname: İmzalı olmalıdır. Davetiye olması gerekmektedir.

Çalışanlar İçin Gereken Slovenya Vizesi Belgeleri

Çalışanlar için istenmekte olan ek Slovenya vizesi belgeleri vardır. Bu belgeler: Son 3 ayı içeren maaş bordrosu, işverenden alınmış olan SGK işe giriş bildirgesi, SGK Müdürlüklerinden alınmış 4A hizmet dökümü, imzalı ve kaşeli şirket izin yazısıdır.

slovenya bayrağı

Slovenya Vize Ücretleri

07.02.2021 tarihine göre Slovenya vize ücretleri şu şekildedir:

 • 06 yaş aralığı için konsolosluk ücreti: 22 € yani 186.82 TL
 • 612 yaş aralığı için konsolosluk ücreti: 62 € yani 526.48 TL
 • 12 yaş üzeri için konsolosluk ücreti: 102 € yani 866.14 TL
 • Euroasia hizmet bedeli 30 € yani 254.75 TL
 • Seyahat sağlık sigortası için ücretler:
 • 010 gün arası 10 €
 • 1030 gün arası 19 €
 • 3 aylık ücret 39 €
 • 6 aylık ücret 59 €
 • Bir yıllık ücret ise 79 €

Dilekçe yazım hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmet için 20 € bedel vardır. Tercüme hizmeti için de ek ücret talep edilmektedir. Sayfa başı istenen ücret 10 €’dur. Yerinde başvuru yalnızca İstanbul’da geçerlidir. Bunun için istenen ücret 100 €’dur. Sıra beklemeden VIP servis için 70 € hizmet bedeli vardır. Başvuru sonrası pasaport tamamlandığında kargo ile gönderilmektedir. Kargo ücreti ise 5 €’dur.

Bazı hizmetler ücrete dahildir. Bu hizmetler; evrak listelerinin oluşturulması ve iletilmesi, telefon ya da mail üzerinden yapılan sınırsız danışmanlık, Ofiste görüşme yapmak ve ön başvuru, evrakların incelenmesi, düzenlenmesi, analiz edilmesi ve dosyanın tamamlanmasıdır. Bunların yanı sıra randevu alma işlemi, başvuru işlemi, fotokopiler, çıktılar ve tarama da ücretsizdir.

Slovenya Vize Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, dilekçe İngilizce olarak yazılmalıdır. Tarihe yer verilmelidir. Verilen tarihler net olmalıdır. Slovenya’nın yazılacağı temsilciliğin hangisi olduğu belirtilmelidir. Adı, soyadı ve pasaport numarasının belirtilmesi gerekmektedir. Dilekçede belirtilen bilgiler, doldurulan belgelerdeki bilgiler ile uyumlu olmalıdır. Seyahat planlamasının ayrıntılı bilgisine yer verilmelidir. Ziyaret amacı, konaklanacak yerin bilgileri, uçak bilgiler gibi bilgilerden bahsedilmesi gerekmektedir. Geçmişte yapılan seyahatlerden bahsedilebilir.

Slovenya vize talep süresine bağlı olarak giriş seçeneği belirtilmelidir. Mesleki bilgilere yer verilmelidir. Banka gelirleri hakkında bilgi verilmelidir. Slovenya’ya gidildiğinde masrafların kim tarafından ve nasıl karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir. Karşılayacak kişinin de bir sponsor dilekçesi yazması gerekmektedir. Verilecek olan Slovenya vize süresi içerisinde ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğinin taahhüt edilmesi gerekmektedir.