İçindekiler

Slovenya vize işlemleri için gerekenlerin tamamlanabilmesi için vize evraklarının zamanında teslim edilmesi gerekir. Ayrıca söz konusu evrakların doğru bilgileri içermesi şarttır.

Slovenya vizeleri için gerekli evraklar arasında en önemlileri şunlardır;

 • Türkçe, Slovence veya İngilizce olarak doldurulan vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik fotokopisi
 • Ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Pasaportta vize kullanıldıysa fotokopileri
 • Vize talep dilekçesi
 • Davet mektubu (vize türü gerektiriyorsa)
 • Sponsor dilekçesi (vize türü gerektiriyorsa)
 • Maddi durum kanıtları
 • Biyometrik fotoğraf

Belgelerin tamamının vize kriterleri öğrenilerek kriterlere uygun olarak hazırlanması gerekir. Bu sayede belgelerde görülen hatalar sebebiyle başvurunun reddedilmesi gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

Slovenya Vize Başvuru Sonuç Süresi Kaç Gündür?

Slovenya vize başvuru sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Bu süre zarfında büyükelçilik tarafından incelenen evraklarla başvuru yapan kişinin Slovenya’ya gitmesinin uygunluğu araştırılır. Ülkeye giriş için uygun olunduğunun anlaşılmasıyla da vize onayı verilir. 15 günlük süreç ortalama olarak belirlenen süreçtir ancak bu sürecin işlem yoğunluğuna bağlı olarak 15 günü aşması da mümkündür.

Slovenya Vize İşlemlerinde Ödenecek Ücret Ne Kadardır?

Slovenya vize işlemleri için gereken tüm adımların tamamlanabilmesi için konsolosluk hesaplarına veya vize merkezlerine vize ücretinin ödenmesi gerekir. Slovenya vize ücretleri aracı kurum olmaksızın 105 Euro’dur. Aracı kurumlardan tercih edilmesi durumunda ücretlerde artış görülür.

Slovenya vizesi alması gereken kişiler Slovenya Büyükelçiliği’nin onay vermesi sonucunda Slovenya vize evrakları listesini doğru bir şekilde temin edip sunarak vize alabilirler. Başvuru içinse büyükelçiliğin yetki vermiş olduğu İstanbul, Gaziantep, Antalya, Ankara ve İzmir’de bulunan başvuru merkezlerini tercih edebilirler. Vize başvurusunun gerçekleşebilmesi içinse başvuru merkezlerine Slovenya vize evrakları sunmaları gerekmektedir. Bu evraklar şunlardır;

Pasaport

Slovenya vize evrakları arasında ilk sırada pasaport yer alır. Pasaportun aslının başvuru merkezine teslim edilmesi gerekir. Pasaportun vize için kullanılabilmesi için alınma tarihinin 10 seneden uzun olmaması lazımdır. Ayrıca pasaportun kullanılabilmesi için 2 tane boş ve kullanılabilir sayfası bulunmalıdır. Bunun yanı sıra geçerlilik süresinin seyahatin sonlanması itibariyle 3 ay daha devam etmesi gerekir. Yırtık veya kullanılamayacak durumda olan pasaportlar geçersiz sayılır.

Biyometrik Fotoğraf

Slovenya vize evrakları arasında biyometrik fotoğrafta yer alır. Bu fotoğraf başvuru formuna yapıştırılması gereken ve vize için kullanıma uygun olan fotoğraftır. Fotoğrafın boyutları 35×45 mm ölçülerinde olmak zorundadır. Ayrıca vize için kullanılacak bu fotoğrafın çekim süresinin 3 aydan eski olmaması gerekir. Buna ek olarak ise başvuru yapan kişinin yüzünü ve alnını net olarak gösteriyor olması ayrıca fotoğraf arka fonunun beyaz tercih edilmesi gerekir.

Slovenya Vize Başvuru Formu

Slovenya vize evrakları arasından en mühimi ise vize başvuru formudur. Bu formda vize isteyen kişiye dair edinilebilecek tüm bilgiler yazılmak zorundadır. Form Türkçe, İngilizce, Slovence veya Ukraynaca doldurulması mümkün olan bir formdur. Doğru bilgilerle doldurulması gereken formun vize belgelerine eklenmeden önce mutlaka imzalanması gerekir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Slovenya ülkeye gelen vatandaşların rahatsızlık durumlarında mağduriyetini önlemek adına seyahat sağlık sigortası zorunluluğu getirmiştir. Bu sigortanın vize işlemleri esnasında yaptırılması gerekir. Sigorta poliçesinin minimumum teminatı ise 30000 Euro olarak belirlenmiştir. Bu sayede Slovenya’da bulunan kişiler rahatsızlanmaları durumunda masrafları sigorta tarafından karşılanır.

Rezervasyon Belgeleri

Slovenya vize belgeleri arasında rezervasyon belgelerine de yer verilmelidir. Bu belgeler uçak rezervasyonu ile otel rezervasyonunu içerir. Uçak rezervasyonunda hem gidiş hem dönüş uçak bileti yer almalıdır. Bu sayede vize bitiminde Slovenya’da ayrılınacağı anlaşılır. Konaklama rezervasyon belgesinde ise otele giriş, kalma süresi ve çıkışa dair detaylar yer almalıdır.

Finansal Durum Belgeleri

Slovenya vizesinin alınabilmesi için Slovenya’da kalma süresi içerisinde kişilerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacaklarının anlaşılması gerekir. Bu nedenle büyükelçiliklere sunulması gereken finansal durum belgeleri vardır.

Bu belgeler şunlardır;

 • Banka hesap dökümü (son 3 ay)
 • Tapu belgeleri
 • Kira gelirleri
 • Araç ruhsatları
 • Maaş bordrosu

Bu belgelerin güncel olması ve doğru bilgileri içermesi gereklidir. Ayrıca banka hesap dökümü belgesinin ilgili banka personeli tarafından imzalanmış ve kaşe basılmış olması gereklidir. Slovenya vize evrakları güncel listesi konusunda ayrıca bilgi almak için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara