İki ülke arasında 1 Ağustos 2012 tarihinde yapılan anlaşmaya göre hangi pasaport türüne sahip olursa olsun vatandaşlar 90 günü geçmeyecek seyahatlerde vizeden muaf tutulur. Bu nedenle de ülkeye seyahat edecek kişilerin Ukrayna vize işlemleri yapmasına gerek yoktur. Fakat 90 günden uzun sürecek olan seyahatler de tüm pasaport sahiplerinin vizeye başvurması gerekir.

Vize Türleri

Ukrayna’da kısa ve uzun dönemli vizeler olmak üzere vize türleri ayrılmaktadır. Kısa süreli vizeler transit, turistik, ziyaret, ticaret, tedavi ve staj vizeleridir. Uzun süreli vizeler ise aile birleşimi, çalışma ve eğitim vizesidir.

ukrayna bayrağı

Ukrayna Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İçin İstenilen Belgeler

Uzun süreli yapılacak seyahatler için ülkeye gidiş nedeni belirlendikten sonra uygun olan vize türüne başvuru yapılır. Her vize türüne göre farklı belgeler istenebilir.

Genel olarak istenilen belgeler;

  • Pasaport (en az 6 ay daha geçerliliği olmalı ve en az 2 sayfası boş olmalı)
  • Vize başvuru formu (İngilizce ya da Türkçe olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalı)
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Seyahat bilgilerini içeren belgeler (ulaşım ve konaklama belgeleri)
  • Banka hesap dökümü (bankadan alınmış ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
  • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 Euro teminatlı)
  • Dilekçe (seyahat amacını açık bir şekilde anlatmalıdır)
  • Vize için gerekli harç ücretinin yatırıldığını gösteren dekont
  • Maddi durumu kanıtlar belgelerdir. (taşınmaz tapuları ve araç ruhsatı gibi)

Ukrayna Vize İşlemleri İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Gerekli tüm belgeler temin edildikten sonra Ukrayna Konsolosluğu’na başvuruda bulunulur. Ayrıca ilgili makamların yetki verdiği başvuru merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Ukrayna Vize İşlemleri Ücreti

Ukrayna vize başvurularında vize ücreti olarak 65 USD almaktadır. Hızlı vize işlemi için yapılan başvurularda bu ücretin iki katı kadar bir ücret talebinde bulunur.

Ukrayna Vize İşlemleri İle Vize Kaç Günde Çıkar?

Ukrayna vize işlemleri için gerekli evraklar tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra 10 iş günü içinde sonuçlanır. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize başvurusunun yapılması gerekir. Kişiler konsolosluğun sağladığı hızlı vize başvurusunda da bulunulabilir. Bu şekilde yapılan başvurularda Ukrayna vize işlemleri 5 gün içinde sonuçlanır.