Türkiye’den Ukrayna’ya yapılacak olan seyahatlerde Türk vatandaşlarının ilk yapmaları gereken hiç kuşkusuz Ukrayna vize randevu alımıdır. Vize randevusu alınmadan ülkenin konsolosluğuna yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu nedenle Ukrayna vizesi için mutlaka konsolosluklara şahsen gelerek ya da vize merkezleri aracılığıyla randevu alınmalıdır. Ne kadar erken randevu alınırsa kişi için o kadar faydalı olacaktır. Konsolosluklarda belirli dönemlerde yoğunluklar yaşanabilir ve seyahat planı değiştirilmek zorunda kalınabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için erkenden Ukrayna vize randevu alım işlemini yapmak önemlidir.

Seyahat İçin Ukrayna Vize Randevusu İle Vize Alınmalı mı?

Ülkemizden Ukrayna’ya seyahat edilmek istendiğinde Ukrayna vize randevusu oluşturmak gerekmektedir. Bu vize randevusu olmadan hiçbir şekilde vize işlemleri yapılmamaktadır. Ukrayna seyahati eğer 90 günle sınırlı olacaksa bunun için vize almaya gerek yoktur. Fakat 90 günü aşan seyahat süreleri için mutlaka vize alınmalıdır. Ayrıca seyahatin amacına uygun vize alınması gereklidir. İş ya da turistik amaçlı yapılan gezilerde alınması gerekli olan vizeler farklıdır. Bu ülkeye uzun süreli vize başvurusu yapmak için kişilerin vize merkezleriyle ya da ülkenin konsolosluklarına şahsen müracaat etmeleri gereklidir. Ayrıca vize başvurularını kendi adına vize merkezinin yürütmesini isteyen kişiler bu merkezdeki yetkili kişilere noter huzurunda vekaletname vermelidirler.

ukrayna bayrağı

Ukrayna Vize Randevusu Sonrasında Vize Kaç Günde Çıkar?

Ukrayna vizesi her ülkenin vatandaşlarına göre farklılık göstermektedir. D tipi Ukrayna vizesi Türk vatandaşları için evraklarda herhangi bir sıkıntı olmaması halinde ortalama 15, 20 gün içinde olumlu sonuçlanmaktadır. Eğer ki Ukrayna vizesi için ekspres başvuru yapılmış ise 3 gün içinde Ukrayna vizesine sahip olunabilir. Elbette bu ekspres hizmet için vize harcından farklı olarak ek ücret ödemek gerekmektedir.

Ukrayna Vize Ücretleri

Ukrayna vize ücretleri her yıl değişmektedir. Güncel fiyat bilgisine vize merkezlerinden kolaylıkla ulaşılabilir. Her ülkenin vatandaşına göre vize ücreti değişmekte olup, aynı zamanda 6 yaşından küçük çocuklar için bu ücret alınmamaktadır.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Ukrayna vizesi için gerekli evraklar şöyledir:

  • Pasaport
  • 2 adet fotoğraf
  • Konaklama ve uçak rezervasyon belgeleri
  • Banka hesap dökümü
  • Sağlık sigortası

Kişinin statüsüne göre farklı evraklar istenmektedir.

Ukrayna vize randevu işlemleriniz için Dijital Vize olarak her zaman yanınızdayız.