Ukrayna’ya gitmek istenildiği takdirde eğer seyahat süresi 90 günün üzerindeyse Ukrayna vize işlemleri yapılmalıdır. Aksi takdirde Ukrayna’ya gitmek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden Ukrayna vize işlemlerini yapmalı ve ülkeye öyle giriş yapılmalıdır. 90 günlük süre üstünde vize istenmesi de Türk vatandaşları için geçerlidir. Türk vatandaşları bu sürenin altında çipli kimlik kartları ile pasaport olmadan da Ukrayna’ya gidebilirler.

Ukrayna vizesi almak istenildiğinde bu vizenin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu yüzden hangi vize türünün alınacağının da belirlenmesi gerekir. Her vize türünün uzunluğu ve alma sebepleri bir değildir. Bundan dolayı Ukrayna vizesi almaya karar verildiği takdirde amacın ne olduğunu doğru şekilde belirlemek gerekir. Ne kadar uzun süreyle Ukrayna’da kalınacak? Gibi sorulara cevap vermek gerekmektedir. Böylece hangi vizenin alınacağına karar verilebilir.

Vize almaya karar verildi ve vizenin ne için alınacağı da artık belirlendiyse, bundan sonra yapılması gereken şey ise gereken belgeleri tamamlamak olacaktır. Ukrayna vizesi almaya karar verildiğinde bunun için belirli bir parada ayırmak gerekecektir. Tabii ki bazı durumlarda muafiyet durumu vardır ve herkes bu ücretleri ödememektedir. Eğer sadece başvuru sahibi için değil farklı kişiler için de vize alınacaksa vize almak istenilen kişiler bu ayrıcalıklara sahip olabilir. Bütün bunları ayrı ayrı belirteceğiz, böylece hangi vizeyi almak gerektiği ve muafiyete dahil olup olunmadığını anlaşılabilecek.

Kaç Tür Ukrayna Vizesi Vardır?

Ukrayna’ya vize alarak gitmek isteniyorsa bunun için seçilebilecek 3 tip vize bulunmaktadır. Bu 3 tip vizeden herhangi bir tanesi seçilebilir.

Ukrayna vizesi türleri B,C ve D olmak üzere 3’e ayrılmaktadır;

 • B Tipi Vize (Transit): Eğer transit geçiş yaparken Ukrayna sınırları içerisinden geçilecekse alınması gereken vizedir. Bu vizeyi başvuru sahibi kendi için de birden fazla giriş için de çıkarabilir. Vize Ukrayna üzerinden farklı bir ülkeye ulaşabilmek için verilmektedir. Normal şartlarda en çok 5 güne kadar verilir, gerekli belgeler sunulursa 1 yıla kadar da verilebilmektedir.
 • C Tipi Vize (Kısa Dönem): En fazla 5 yıl süreliğine geçerliliğini koruyan bir kısa dönem vizesidir. Bu vize 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca Ukrayna topraklarında kalmayı sağlayacak bir vizedir. Sadece başvuru sahibi kendi için alabileceği gibi çoklu olarak da vize talep edilebilir.
 • D Tipi Vize (Uzun Dönem): Uzun dönem vizesi olduğu için Ukrayna topraklarında uzun bir süre kalınacaksa alınması gereken vize türü olmaktadır. Bu vize türüne 90 gün üstünde Ukrayna’da kalınacaksa ihtiyaç vardır. Çoklu giriş iznine sahip olan bir vizedir.

Ukrayna topraklarında ne kadar süreyle kalınacağına göre içlerinden bir vizeyi seçebilirsiniz. 90 günden az süreyle kalınacaksa C tipi vize, 90 günden fazla kalınacaksa D tipi vize uygun olacaktır.

Ukrayna İçin Vize Davetiye Mektubu Nasıl Alınır?

Yurt dışına gitmek isteniyorsa bunu yapmanın bir yolu da davetiye mektubu almaktan geçer. Ukrayna’ya gitmek istenildiğinde de bu yapılabilir. Ukrayna için vize davetiye mektubu almak istenirse bunun için başvuru sahibi oradaki bir firma veya tanıdığından yardım isteyebilir. Davetiye mektubu hangi amaçla gidiliyorsa o amaca uygun şekilde talep edilebilir.

Eğer Ukrayna’ya iş için gidiliyorsa, gidilecek şirket davetiye mektubu yazabilir. Bir hastanede tedavi almak için gidiliyorsa bu mektubu hastane yazabilir. Gidiş amacı tamamıyla seyahat amacıyla ise bu durumda seyahat amacıyla anlaşılan turizm acentesinden alınan dekont işe yarayacaktır.

ukrayna bayrağı

Ukrayna Vize Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir?

Ukrayna vize alımı yapılmak istenildiği takdirde bazı belgelere de ihtiyaç duyulacaktır. Bu belgeler kolayca ulaşabilecek belgelerdir. Almak istenilen belgeye göre gerekenler değiştiği için B tipi ve C tipi belgenin gerektirdiği belgeleri ayrı ayrı ele almak gerekmektedir.

C Tipi Belge İçin Gereken Belgeler;

 • Türkiye Cumhuriyeti çipli kimlik kartı veya pasaporta ihtiyaç vardır
 • Ukrayna için gidiş ve dönüş biletleri alınmış olmalıdır
 • Ne için Ukrayna’ya gidileceği belgeyle gösterilmelidir. Örneğin; Hastaneye mi gidiliyor, yoksa seyahate mi? Buna dair belge alınmalıdır.

Başta Türk vatandaşlarının 90 güne kadar olan Ukrayna seyahatleri için ekstra bir şeye gerek olmadığını söylemiştik. Bu yüzden bu belgeyi almak için ekstra olarak bunlar yeterli olmaktadır.

D Tipi Belge Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

C tipi belge almak oldukça basittir çünkü Türk vatandaşlarına bu konuda kolaylık sağlanmaktadır. D tipi belge içinse daha çok belgeye ihtiyaç duyulacaktır.

D tipi belge almak için sahip olunması gerekenler;

 • Çıkarılma tarihi 10 yılı geçmemiş ve boş iki sayfası bulunan pasaport gereklidir.
 • Son 2 aya ait banka dökümü istenmektedir, maddi durumun yeterliliğine bakılır.
 • Biyometrik fotoğraf olmalıdır, ölçüleri de 3,5×4,5 boyutlarında olmalı.
 • Kalınacak otel, alınan uçak biletlerine dair dokümanlar.
 • Seyahat için gerekli sağlık sigortası
 • Vize için gerekli harç ücreti ödenmeli ve dekontu alınmalıdır
 • Seyahatin amacı ve ne kadar kalınacağını anlatan bir belge gereklidir. Bu belirtildiği gibi hastaneye gidiliyorsa hastane, iş için gidiliyorsa şirket yardımcı olabilir.

Bu belgelerle birlikte konsolosluğa Ukrayna vize başvurusu yapılabilir ve D tipi belge alınabilir. D tipi belgeyle de Ukrayna sınırları içerisinde 90 gün üzerinde kalma hakkı edinmiş olunur.

Ukrayna Vizesi İçin Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ukrayna vizesi almak için başvuru yapılıyorsa bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle vize başvurusu 3 ay kadar erken yapılabilir. Bundan erken vize başvurusu yapılamaz. Vize formunu doldururken hiçbir hata yapılmadığına ve eksik bırakılmadığına emin olunmalıdır. D tipi belge almak için gerekenlerde de belirtildiği gibi pasaportun tarihi 10 yılı geçmemiş olmalıdır. Bu çoğu zaman dikkat edilmeyen, unutulan bir detaydır.

Ukrayna Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Ukrayna vize ücreti için ödenecek tutar almak istenilen belge ve ne kadar hızlı almak istenildiğine göre değişiklik göstermektedir. Eğer kısa dönem için yani C tipi vize almak istenirse 65 dolar ücret ödenmelidir. Bu tüm girişler için (tekli, ikili, çoklu) geçerlidir. 6 iş gününden kısa sürede almak istenirse ücret 130 dolara çıkmaktadır.

Uzun dönem yani D tipi belge içinse ücret 10 iş günü içinde olduğu takdirde 85 dolar 5 iş günü içindeyse 170 dolar olmaktadır.

Ukrayna Vizesi Alırken Kimler Ücretten Muaf Olmaktadır?

Ukrayna vizesi alırken bazı kişilerin ücret ödemesi gerekmemektedir. Başvuru sahibi bu kişiler arasındaysa veya vize alınacak diğer kişiler bu kişiler arasındaysa ücret ödemeye gerek kalmayabilir.

Vize ücretinden muaf sayılan kişiler;

 • İş amacıyla Ukrayna’ya giden kişiler
 • Diplomatik bir amaç taşıyarak Ukrayna’ya giden kişi ve onun ailesi
 • 6 yaşın altındaki çocuklar
 • Ukrayna tarafından davet edildiği takdirde yabancı devletlerin askeri temsilcileri
 • Yabancı ülkeler tarafından Ukrayna’ya giriş yapacak olan kurtarma ekipleri

Maddeler arasında yer alan kişiler vize ücretinden muaf sayılmaktadır. Bu kişiler Ukrayna vizesi için herhangi bir ücret ödemek zorunda değillerdir.