İçindekiler

Çeşitli amaçlarla yabancı ülkelere gidebilmek için resmi makamlara vize başvurusu yaparak izin alınması gerekmektedir. İş veya tatil amacıyla yapılan bu ziyaretlerde alınan izne vize adı verilir. Günümüzde birçok ülke seyahat amacı ne olursa olsun Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Özetle, yurt dışına çıkmak isteniyorsa gidilecek ülke için vize almak ön koşul olmaktadır. Vize başvurusu için süreç ülkeden ülkeye ve seyahatin niteliğine göre değişiklik gösterir. Bu yüzden seyahatten en az bir ay önce vize işlemlerinin başlatılmasında yarar var.

Vize Başvuru İşlemleri

Vize başvuru işlemleri ikamet adresine en yakın yerden yapılıyor. Başvuru, bireysel olarak doğrudan konsolosluklara yapılabileceği gibi bu konuda danışmanlık veren bizim gibi firmalar aracılığıyla da yapılabilir. İşlemlerin başlaması için gereken evraklar, başvuru süreci, sonucu ve detaylar oldukça teferruatlıdır. Tercihe göre bazı insanlar işlemleri kendi başlatıp takip eder. Fakat tecrübe ve bilgi gerektiren bu süreçte uzman bir danışmanlık firmasından destek alan kişilerin sayısı da az değildir. Özellikle vakti olmayan veya bu yorucu süreçle uğraşmak istemeyen kişiler vize başvuru işlemleri için bizler gibi güvenilir ve kaliteli firmalardan yardım alıyorlar.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunun başlaması için bazı evrakların temin edilmesi gerekiyor. İhtiyaç olan vize evrakları başvuru amacına göre değişiklik gösterebilir. Hatta gidecek olan ülkeye ve vize türüne göre hazırlanması gereken özel belgeler olabilir. Buna rağmen hemen hemen her ülkeden istenen ortak evraklar da vardır.

Vize başvurusu için gerekli olan ortak evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Banka hesap dökümü
 • Mesleki durum belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Evliler için evlilik cüzdanı

Başvuru ve işlemler için evraklar eksiksiz olarak teslim edilmeli. Süreci yakından takip ederek ek belgelerin de hazırlaması önemlidir. Özel durum ve hallerde talep edilen evraklar tedarik edilmezse süreç uzar ve hatta olumsuz olarak sonuçlanır. Yani vize başvuru süreci sonucunda vize alınamamış olur.

dünya ülkeler

Vize Randevusu Alma

Vize işlemleri telaşlı ve stresli bir süreçtir. Başvuru en başından başlayıp sonuçlanana kadar titizlikle takip edilmeli. Eğer seyahat için kısıtlı bir zaman varsa başvuru sürecini iyi organize etmek gerekiyor. İlk olarak da doğru zamanda vize randevusu almakla işe başlanmalı. Bireysel olarak başvuru yapıldığında dönüş yapılması biraz zaman alabilir. Bu konuda vize danışmanlık firmamıza başvurulduğunda en kısa sürede randevu alma işlemi gerçekleştiriliyor.

Vize Başvuru Sonrası İşlemler Ne Kadar Sürer?

Vize işlemleri için standart bir süre vermek doğru olmaz. Vize başvuru adımı ile süreç başlar ve işlemler duruma göre süreci uzatır ya da kısaltır. Vize işlemlerinin süresini etkileyen faktörler vardır.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vize alınacak ülke
 • Vizenin amacı
 • Seyahat tarihi
 • Konsolosluğun iş yükü ve yoğunluğu
 • Resmi tatiller
 • Eksik evrak

Vize başvuru sonucu duruma göre bir haftada da sonuçlanabilir, aylar da sürebilir. Detaylı araştırma talebi ve vize onayı Başkonsolosluğa aittir. Evraklar tamamlandıysa, daha önceden ülkeye giriş çıkış yapıldıysa, adli durum uygunsa, maddi olarak da imkanlar varsa süreç daha kısa olabilir. Fakat bazen konsolosluk duruma göre değerlendirme yaparken her şeyi araştırır ve ek evraklar talep edebilir. Haliyle bu da süreci uzatır. Ama işler yolunda ve düzgün giderse vize başvuru süreci 5 iş gününde bile sonuçlanabilir.

Vize Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

Başvuru yaparken bazı rezervasyon bilgilerinin de hazırlanması gerekir. Örneğin seyahat sigortası, otobüs ya da uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi evraklar da mutlaka başvuru belgelerinin arasına koyulmalıdır. Bazı ülkeler yeşil pasaport talep etmektedir. Bu detayın da atlanmaması gerekmektedir. Gidilen ülkede de sorunlarla karşılaşmak istenmiyorsa bu evrakları vize alan kişinin sürekli olarak yanında bulundurması gerekmektedir. Örneğin yabancı bir ülkede polis çevirmelerine karşı tedbirli olmak için belgelerle birlikte yaşamaya alışılmalıdır.

Kurye Hizmeti İle Vize Başvuru

Neredeyse tüm ülkeler vize başvuru işlemleri için aracı firmalarla çalışıyor. Bu firmalar profesyonelliğin yanında büyük kolaylık da sağlıyor. Kurye ve kargo hizmeti sundukları için kurumu ziyaret etmeye bile gerek kalmıyor. Gerekli evrakları mail, kargo veya kurye yoluyla alıp işlemleri yürütüyorlar. Ayrıca vize onaylanınca belgeyi yine bu yollardan ulaştırıyorlar. Son derece kaliteli ve konforlu bir hizmet olduğu için birçok kişi bu şekilde vize başvurusunda bulunuyor. Böylece yorulmadan ve bürokratik engellere takılmadan süreci tamamlıyorlar. Başvuru sonrasında da şahsen bulunma zorunluluğu olmadığı için ikamet adresine vizeyi gönderiyorlar. Sizde tüm bu kolaylıklardan faydalanmak için bizlere ulaşıp başvuru işlemlerinizi kolay bir şekilde başlatabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına seyahat etmeyi sevenler vize başvurusu konusunda zaman zaman problem yaşayabiliyor. Prosedür ve evraklar çoğu kişinin en büyük sorunu. Özellikle Schengen üyesi olan ülkelerin uyguladığı prosedürler diğer vizelere göre daha fazla ayrıntıya sahiptir. Fakat incelikleri bilindiğinde tüm bu ayrıntılar aşılarak kolayca Schengen vizesi alınabilmektedir.

Kolay Schengen vize başvurusu için incelikler şu şekildedir;

 • Güven oluşturulmalı : Başvuru sahibinin gideceği ülkede kalıcı olmayacağına dair güven vermesi gerekiyor. Yani Türkiye’de kurulu bir düzen, iş ve mal olduğu belgelenirse konsolosluk gidecek ülkeye yerleşme ihtimali olmadığını düşünür ve izin verir. Eğer bir düzen ve mal varlığı yoksa yetkili kişi ülkede kalıcı olma ihtimalini düşünür ve izin vermeyebilir. Bu konuda güven oluşturabilmek için iş ve mal varlığı belgelerle ispat etmeniz durumu kolaylaştıracaktır.
 • Evraklar hazırlarken dikkatli olunmalı : Evrak işi ciddiye alınmaldır. Hatalı veya eski tarihli evraklar başvuruyu olumsuz etkiler. Bununla birlikte eksik ya da gereksiz veya fazla olan belgeler de baş ağrıtabilir.
 • Hesap özeti iyi durumda olmalı : Banka hesap özeti ve hareketleri özellikle turistik amaçlı vize başvurusu için ayrı bir öneme sahiptir. Seyahati karşılayacak kadar para olduğunu ispatlamak gerekir. Eğer hesapta para azsa ya da hesap hareketleri zayıfsa vize almak zorlaşır.
 • Eski pasaport varsa mutlaka sunulmalı : Daha önce alınmış olan pasaportlar Schengen vizesinde etkili olacaktır. Yetkililere eski pasaportları sunmakla olumlu sonuçlar alınabilir.
 • Seyahat arkadaşı varsa, onunda vizesi sunulmalı : Seyahate birlikte çıkacak kişilerin Schengen vizesi işe yarayacaktır. Vizenin fotokopisi evraklar arasında sunulursa vize almak kolaylaşır.
 • Mülakatta sakin olunmalı : Bazı başvurularda mülakata gerek duyulur. Mülakata çağrılanlar zamanında orda olmaya özen göstermeliler. Paylaşılan bilgilerin verilen evraklarla örtüşmesi gerekir. Eğer uyuşmazlık sezilirse vize almak zorlaşır. Sakinliği koruyarak sorulan sorulara açık ve doğru cevaplar vermek yararlı olur.
 • Seyahat sigortası, uçak ve otel rezervasyonları mutlaka belgelenmeli : Bu belgeler vize başvurusu için olmazsa olmaz evraklardır. Birinin bile eksik olması vize almaya engel olabilir. Özellikle seyahat sağlık sigortasına ayrı bir önem verilmektedir. Sigorta seyahat süresi kapsamından uzunsa Schengen vizesi almak kolaylaşır. Otel ve uçak rezervasyonlarının gerçek olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü yetkililer beyan edilen firmaları arayarak rezervasyonları teyit etmek isteyeceklerdir.

Schengen Vizesi Veren Ülkeler

Vize başvuru süreci karmaşık ve uğraştırıcı olsa da püf noktalarına dikkat edildiği takdirde kolayca tamamlanacaktır. Çünkü vize alıp almamak biraz da o ülkenin konsolosluğuna bağlıdır. Örneğin Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği üyelerini kapsayan bir bölgeye gidilecekse Schengen vizesi almak gerekir. Belçika, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Almanya, Litvanya, Yunanistan, İzlanda, Macaristan, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Malta, Hollanda, Polonya, Norveç, Portekiz, İsveç, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsviçre Schengen vize ülkeleri olmaktadır.

Call Now ButtonHemen Ara