İçindekiler

Yaşadıkları ülke dışında yabancı bir ülkeye gitmek isteyen kişilerin ilgili ülkeye girebilmeleri için vizeye sahip olmaları ve bunun içinde vize evrakları listesini eksiksiz bir şekilde temin etmeleri gerekir. Bu nedenle yapılan başvurularda kurumlar tarafından vize almak için uygunluğu belirleyecek vize evrakları talep edilmektedir. Tüm bu evraklar başvuru yapılacak olan vize türüne, ülkeye veya başvuru sahibinin sahip olduğu özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak tüm vize başvurusunda istenilen ve vizenin verilmesine katkı sağlayan standart hale gelmiş evraklar bulunmaktadır.

Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Meslek evrakları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Fotoğraf
 • Seyahat evrakları
 • Mülk kayıtları
 • Nüfus kayıt örneği
 • Vize talep dilekçesi
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize ücreti makbuzu

Vize için gerekli evraklar bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca yapılacak seyahatin amacı için gerekiyorsa sponsor dilekçesi ve davet mektubunun belgeler arasına eklenmesi gerekir. Bunların yanı sıra vize merkezleri, konsolosluk ilgili birimleri ile büyükelçilik görevlilerinin ekstra belge talep etme hakkı vardır.

dünya ülkeler

Vize İçin Gerekli Belgeler ve Açıklamaları

Pasaport

Pasaport vize için gerekli belgeler arasında olmazsa olmaz denilebilecek bir belgedir. Bu nedenle vize başvurusunda bulunanların eğer pasaportları yoksa öncelikle pasaport almaları gerekir. Başvuru için sadece pasaportun olması yeterli değildir ayrıca söz konusu pasaportun vize merkezleri tarafından istenilen özelliklere sahip olması gerekir.

Özelliklerden ilki pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması ve gidilecek ülkeden dönüş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerli olması gerekir. Bunun dışında ise pasaportta vize için kullanılabilecek en az 2 sayfanın boş olması lazımdır. Ayrıca varsa pasaportla birlikte eski pasaportlarda sunulmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Ülke fark etmeksizin vize evrakları arasında vize başvuru formu vardır. Bu form ülkelere ait vize işlemlerinin yapıldığı sayfalarda online olarak doldurulur ve doldurma işlemi tamamlandıktan sonra çıktı alınarak imzalanır. Böylelikle vizenin kabulü için sunulacak belgelere eklenir. Başvuru formunda vizeyi almak isteyen kişinin tanınmasını sağlayacak sorular sorulur ve bu soruların eksiksiz bir şekilde cevaplanması gerekir. Ayrıca başvuru formunda başvurunun yapıldığı tarihin mutlaka yer alması gerekir.

Meslek Evrakları

Yurt dışı vize belgeleri arasında meslek evrakları bulunur. Bu evraklar sayesinde vize için başvuran kişinin hangi mesleğe ve eğitime sahip olduğu anlaşılır. Ayrıca vizeye başvuru amacı kanıtlanmış olur.

Vize başvurularında sunulabilecek meslek evrakları şunlardır;

 • Çalışılan yerdeki konumu gösterir belgeler
 • İşveren izin mektubu
 • Diplomalar
 • İşveren kişi ise şirketine ait vergi levhası
 • SGK hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü

Bu belgelere ek olarak çalışma vizesine başvuru yapan kişilerin gidecekleri ülkede çalışmak için davet edildiklerini gösteren mektubu sunmaları gerekir. Ayrıca kendilerine sponsor olacak kişiler varsa mali belgeler arasında o kişilerin mali durumunu kanıtlayacak belgelerde konulmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Vize almak için gerekli belgeler listesinde seyahat sağlık sigortasına yer verilir. Bu sigorta sayesinde kişilerin gittikleri ülkede yaşayabilecekleri sağlık sorunlarının sigorta tarafından karşılanması sağlanır. Bu nedenle sigortanın ülkeye gidişten bir gün önce ve dönüşlerinden bir gün sonra bitmesi gerekir. Seyahat sağlık sigortası için belirlenen teminat sınırı ise 30 bin Euro’dur. Teminat ve sigorta özelliklerini belirten poliçenin vize başvurusunda sunulması gerekir.

Fotoğraf

Fotoğraf vize başvuruları için gerekli olan evraklardan birisidir. Ancak bu fotoğrafın biyometrik olarak çekilmiş olması gerekir. Bu fotoğraf iki adet ve 3,5 x 4,5 cm boyutlarında olmalıdır. Ayrıca fotoğrafların beyaz bir arka fonla çekilmiş olması gereklidir. Bunun yanı sıra vize almak için gerekli evraklar içinde bulunan fotoğrafın yüzü belli edecek şekilde çekilmiş olması ve çekilme tarihinin başvurudan en geç 3 ay önce gerçekleşmiş olması gerekir.

Seyahat Evrakları

Vize başvurularında konsolosluk veya büyükelçilik birimlerinin istediği evraklar arasında seyahat evrakları vardır. Seyahat evrakları arasında yapılan gidiş dönüş uçak rezervasyonları ve tur rezervasyonları bulunur. Vize için gereken evraklar arasında seyahat evraklarının yer almasının sebebi başvuru sahibinin seyahat planının anlaşılması aynı zamanda da seyahat bitiminde vize aldığı ülkeden ayrılacağının kanıtlanmasıdır. Ülkeler vizeyle gelen kişilerin seyahat bitiminde ülkeden ayrılmayacağı ihtimalini göz önünde bulundurdukları için bu evrakların mutlaka teslim edilmesini isterler. Ayrıca seyahat evrakları arasında yurt dışına giden kişinin nerede konaklayacağını belirten belgelerin de bulunması gerekir.

Mülk Kayıtları

Mülk kayıtları vize gerekli evraklar arasında bulunarak kişilerin ülkelerinde bir bağları olduğunu gösterir. Kişinin kiralık veya tapulu bir mülkünün olması onun ülkesine geri döneceğini kanıtlar. Bu nedenle başvuruyu yapan kişiler ülkelerine geri döneceklerini göstermek için ev veya dükkan tapularını varsa kira sözleşmelerini belge olarak sunabilirler. Mülk kaydı olarak sunulabilecek belgelerin fotokopisinin sunulması gerekir.

Nüfus Kayıt Örneği

Vize için gerekli evraklar teslim edilirken mutlaka içlerinde nüfus kayıt örneğinin bulunması gerekir. Bu belge sayesinde kişinin kim olduğu net bir şekilde anlaşılır. Bu belgenin aslının sunulması önemlidir. Nüfus kayıt örneğinin istenmesinin bir amacı ise sponsorluk durumunda sponsor olan kişiyle bağın kanıtı olmasıdır. Örneğin bir kişinin annesi veya babası onu yurt dışında sponsor edecekse nüfus kayıt örneğinde aradaki bağın açık olarak belirlenmiş olması gerekir.

Vize Ücreti Makbuzu

Vize ücreti makbuzu vize için gereken belgeler arasında başvuru sahipleri için büyük önem taşıyan bir belgedir. Bu belgenin varlığı ile kişilerin vize için kendilerinden istenen ücreti ödedikleri kanıtlanır. Böylelikle aynı ücreti tekrar ödeme gibi sorunlar yaşanmaz. Bu nedenle ödeme yapan kişilerin vize için istenen belgeler arasına eklemek için mutlaka makbuz talep etmesi gerekir.

Call Now ButtonHemen Ara