İçindekiler

Vize ücretleri özellikle seyahat etmeyi seven kişiler tarafından merak edilir. Dolayısıyla öğrenmek için internetten araştırmalar da sık sık yapılır. 2023 itibariyle Schengen vizesi ücreti 80 euro olarak belirlenmiştir.

6 ile 12 yaş arasında olan çocuklar için Schengen vizesi ücreti ise 40 euro olarak belirlenmiştir. Ancak bunun yıllara göre değişebileceği unutulmamalı, güncel olarak araştırmalar gerçekleştirilmelidir.

Vize ücretleri 2023 yılında 80 euro olsa da buna başvuru merkezi ücreti dahil değildir. Bu merkezlere de ekstra 60 euro vermek gerekir. Schengen vizesinin hangi tür olduğu fiyatları etkilemez. Dolayısıyla,

 1. Turistik,
 2. Ticari,
 3. Transit,
 4. Aile-arkadaş ziyareti vizesi fiyat bakımından değişmez.

Bu bakımdan Avrupa Schengen vizesinin fiyatı sabittir. Bunu çıkartabilmek için ister konsolosluklar isterseniz aracı acenteleri kullanmanız mümkündür.

Schengen Vizesi Nedir ve Hangi Ülkeler Vardır?

Schegen vizesi, buna bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye izin veren bir vizedir. Bununla ilgili ülkelere giriş yapılabilir. Şartlara bağlı olarak birden fazla ülkeyi ziyaret etmek mümkündür. Schengen ülkeleri 2022 yılında aşağıda olduğu gibidir;

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Finlandiya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. İspanya
 11. İsveç
 12. İtalya
 13. Macaristan
 14. Letonya
 15. Litvanya
 16. Lüksemburg
 17. Malta
 18. Polonya
 19. Portekiz,
 20. Slovakya
 21. Slovenya
 22. Yunanistan
 23. İsviçre
 24. İzlanda
 25. Norveç
 26. Lichtenstein

Schengen vize ücretleri 2023 yılında bu ülkelerin her biri için aynıdır.

Schegen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen birliğine dahil olan bir ülkeye gitmek istiyorsanız, ilk olarak Schengen vizesi nasıl alınır bilmeniz gerekir. Şubat 2023 tarihi itibariyle, söz konusu ülkeler için başvuru elektronik olarak yapılabilir.

Müracaat formu elektronik ortamda doldurulduktan sonra imzalanarak iletilebilir. Bunun dışında temsilcilik aracılığıyla gerekli işlemlerin yapılması da mümkündür. Gerekli belgeler ana hatları ile aşağıda olduğu gibidir;

 1. Başvuru Formu
 2. İstenen sayıda, Schengen vize fotoğraf ölçüleri ile uyumlu olan fotoğraf
 3. Pasaport
 4. Uçak Bileti Rezervasyonu
 5. Otel Rezervasyonu
 6. Yurt Dışı Seyahat Sigortası
 7. Banka Hesabı Bilgileri
 8. İkametgah
 9. Nüfus Cüzdanı
 10. Pasaport Fotokopisi

Schengen vizesi için gerekli belgeler çalışan kişiler için değişiklik gösterir. Ana hatları ile söz konusu evraklar aşağıdan incelenebilir;

 1. İş veren mektubu
 2. Faaliyet belgesi
 3. İmza sirküleri
 4. Vergi levhası
 5. 4A hizmet dökümü
 6. Maaş bordrosu
 7. İşe giriş bildirgesi

Ancak ülkelere göre bu evraklar farklılık gösterebilir. Dolayısıyla buna uygun bir araştırma yapmanız yine tavsiye edilir.

Vize Türleri Nelerdir?

Vize yurt dışına çıkmak, bir ülkeye girmek için yetkili makamlardan alınan izindir. İlgili kişi söz konusu ülke tarafından tespit edilen koşulları yerine getiriyorsa, başvuru ardından resmi kurumlar da uygun görürse vize alabilir. Ana hatlarıyla vize işlemleri evrak hazırlama, başvuru ve mülakat şeklindedir. Bunların hepsi olumlu tamamlanırsa vize de alınabilir.

Vize başvurusu yaparken farklı türler vardır. Kişiler, seyahat amacı neyse buna göre bir tercihte bulunmalıdır. Günümüzde başlıca vize türleri aşağıda olduğu gibidir;

 1. Resmi görev vizesi: Başka bir ülkeye diplomatik görev için gönderilen görevlilere verilir.
 2. Geçiş vizesi: Başka bir ülkeye seyahat ederken, başka bir ülkeden geçiş yahut aktarma yapılması durumunda verilen, kısa süreli vizelerdir.
 3. Turist vizesi: Bir ülkeyi turistik amaçlarla seyahat etmek isteyenlere verilir.
 4. Çalışma vizesi: Çalışma izni olarak da bilinmekte olup yurt dışında çalışmak isteyenlere verilir.
 5. Öğrenci vizesi: Yurt dışına eğitim için çıkmak isteyen öğrencilere verilir.

İlk kez vize alacaksanız, vize ücretleri olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak bu her ülke için bir standarda sahip değildir. Dolayısıyla hangi ülkeye gidecekseniz, buna göre bir inceleme yapılmalıdır. Evraklar da ülkeden ülkeye değişiklik arz edebilir. Ana hatlarıyla,

 1. Evliler için evlilik cüzdanı,
 2. İkametgah belgesi,
 3. Mesleki durum belgesi,
 4. Gelirin yeterli olduğuna dair banka hesap dökümü,
 5. Sağlık sigortası,
 6. Aile toplum kağıdı,
 7. 2 adet güncel biyometrik fotoğraf,
 8. Pasaport,

Gibi belgeler hazırlanmalıdır. Ancak bunlar standart olmadığı için önceden yine incelenmesi önerilir.

Vizelerde başvuru süreci tamamlandıktan sonra sonuçlar 3 ile 15 güne kadar devam eder. Ancak özel günler, yoğunluk gibi konular bu tarihleri uzatabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Vize Ücretleri Ne Kadar?

Schengen vizesi Avrupa için geçerlidir. Dolayısıyla Avrupa dışında bir ülkeye gidecekseniz sadece başvuru süreçleri değişmez. Aynı zamanda vize fiyatları da etkilenir. Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek istiyorsanız, 2022 itibariyle ücret 160 Amerikan dolarıdır. Nakit olarak ödemeler yapılamaz.

Bu noktada vize ücreti ödenirken başvuru formu doldurulması esnasında online kredi kartı bilgileri alınmalıdır. Başvuru işlemleri Amerika Birleşik Devleti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

Buraya müracaat etmeden önce vize ücreti de ödenmiş olmalıdır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu da vardır. Ödeme yaptıktan sonra iptal etme durumu ya da ücret iadesi bulunmaz. Bu bakımdan herhangi bir sebepten dolayı vize başvurusundan vazgeçerseniz ya da seyahati iptal ederseniz, ödediğiniz ücret iade edilmez.

Aynı şekilde müracaat ardından vize değerlendirmeniz olumsuz çıkarsa tekrar yatırmanız gerekir. İlerleyen dönemde tekrar başvurmak isterseniz ücret de yeniden ödenmelidir. Bunun her yıl değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Belgeleri Neler?

Amerika Birleşik Devletleri için vize başvurusu yapacaksanız, öncesinde hangi belgeleri hazırlamanız gerektiği bilinmelidir. Amerika vizesi için gerekli evraklar temel olarak aşağıda olduğu gibidir;

 1. Kuruma ait iş/çalışma belgeleri: Ücretli çalışan ya da işten ayrılan bir kişiyseniz, son 3 aya ait olan maaş bordronuz ve çalıştığınız kuruma ait kimliğin fotokopisi hazırlanmalıdır. Ücretli çalışanlar için işveren yazısı bulunmalıdır. Emekliler de emekli olduğu kurumdan maaş yazısı, kurum kimliğinin fotokopisi ve emekli aylığının yattığı bankadan alınan hesap özetini hazırlamalıdır.
 2. Banka hesabı: En az 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap ekstresi hazırlanmalıdır. Ayrıca son hesap bakiyenizi gösteren yazı da bulunmalıdır.
 3. Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tüm aile bireylerini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği hazırlanmalıdır. İki örnek vizede bulunmalıdır.
 4. Evlilik cüzdanı: Evli kişiler eşinin ve çocuklarının kimlik fotokopilerini, eşe ait maaş bordrosunu belgelere eklemelidir.
 5. Fotoğraf: 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf hazırlanmalıdır. Bu son 6 ay içinde çekilmiş ve 5 cm X 5 cm ebatlarında olmalıdır. Ayrıca net ve kaliteli şekilde görülebilmelidir.
 6. Askerlik tescil ya da terhis belgesi bulunmalıdır.
 7. 18 yaşının altındaki kişilerde muvaffakatname olmalıdır.
 8. Adli sicil kaydı olmalıdır.
 9. Eğer varsa davet eden kişi yahut kurumun mektubu eklenmelidir.
 10. Uçak bileti ve otel rezervayonu eklenmelidir.

Amerika vizesi için gerekli evraklar içinde son olarak vize başvuru formu da vardır. Tüm bunların eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir.

Japonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Her ülkenin vize politikası farklıdır. Dolayısıyla nereye gitmeyi planlıyorsanız, buna göre özel incelemeler yapmanız gerekir. Fiyatlar bu bakımdan bilmeniz gereken ilk konudur.

Eğer Japonya’ya gitmek istiyorsanız, ilk olarak iki ülke hükümetleri arasında yapılan anlaşmaya göre turistik amaçla yapılan Japonya ziyaretlerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almasına gerek olmadığı bilinmelidir.

Bu bakımdan ilk 30 gün için vizesiz şekilde Japonya’da bulunmanız mümkündür. Lakin seyahatiniz 30 günü aşacaksa ya da ülkede kalma amacınıza göre vize gerekebilir. Bu da ücrete tabi bir durumdur. Japonya vize ücretleri 2022 yılında tekli giriş için 3,000 yen çoklu giriş için 6,000 yen’dir.

Japonya Vizesi için Gerekli Belgeler Neler?

Japonya’ya gitmek için gerekenler çalışma, eğitim ya da turizm gibi amaçlarla ülkeye girmek isteyenler için gereklidir. Eğer 30 günden fazla  kalacaksanız, bir vize almanız gerekir. Bunun için de gerekli evraklar aşağıda yer almaktadır;

 1. Kredi-Banka Kartı: Vize için ödenecek ücret internet üzerinden ödenir. Böylece pratik bir şekilde işlemler tamamlanabilir.
 2. Başvuru formu: Kişiler vizeye başvurmak için bir form doldurur. Burada Japonya’ya yapılan seyahatin neden olduğu, ne kadar kalınacağı, zamanı dahil ayrıntılı bilgiler verilir.
 3. Fotoğraf: Vize için 2 tane 35 X 45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır.
 4. Pasaport: Vize için geçerli olan bir pasaport olmalıdır. Giriş tarihi itibariyle en az 6 aylık süreyi kapsamalıdır.

Japonya vizesi ile ülkede kalacağınız gün ayısı değişiklik gösterir. Eğer tekli vize almışsanız, bununla bir kere giriş yapılabilir.

Çin Vize Fiyatları Ne Kadar?

Çin’e yolculuk yapmak istiyorsanız, önceden vize işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Bu nedenle vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Fiyatlar Çin konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup vize vakitlerine, seyahat nedenlerine ve yıla göre değişebilir. Bunlar güncel olarak aşağıda olduğu gibidir;

 1. Çin turistik vize fiyatı: 80 euro
 2. Çin ticari vize fiyatı: 80 euro
 3. Çin aile ziyareti vize ücreti: 80 euro
 4. Çin aile birleşimi vize fiyatı: 140 euro
 5. Çin çalışma vize fiyatı: 140 euro
 6. 3 aylık tek giriş vizesi: 150 Amerikan doları
 7. 3 aylık çift giriş vizesi: 200 Amerikan doları
 8. Standart davetiyeler dışındaki vizelerde 6 aylık çok giriş: 220 Amerikan doları
 9. 1 yıllık çok giriş vize fiyatları: 300 Amerikan doları

Her sene fiyatlar değişebileceği için güncel olarak takip edilmesi tavsiye edilir.

Çin Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Çin’e gitmek istiyorsanız, Çin vizesi için hangi evraklar gerekli sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Bunlar eksikse başvurunuz da onaylanmayacaktır. Ana hatları ile şirket ortakları ve turistik vizeler için şunlar aranır;

 1. Tapu ve araç ruhsat fotokopileri
 2. Uçak bileti
 3. Otel rezervasyonu
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Vize başvuru formu
 6. Pasaport
 7. 2 adet biyometrik fotoğraf
 8. Vize talep dilekçesi
 9. Şirketin imza Sirküleri fotokopisi
 10. Faaliyet Belgesi fotokopisi
 11. Vergi Levhası fotokopisi
 12. Ticaret sicil Gazetesi fotokopisi
 13. Banka hesap cüzdanları

Bunların dışında SSK’lılar için Çin vizesi için hangi evraklar gerekli sorusunun yanıtı farklı olabilmektedir. Söz konusu evraklar aşağıda görülebilir;

 1. Vize başvuru formu
 2. Şirket antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi
 3. Şirketin imza Sirküleri fotokopisi
 4. Faaliyet Belgesi fotokopisi
 5. Pasaport
 6. 2 adet biyometrik fotoğraf
 7. Uçak bileti
 8. Otel rezervasyonu
 9. Seyahat sağlık sigortası
 10. Vergi Levhası fotokopisi
 11. Ticaret sicil Gazetesi fotokopisi
 12. SSK işe giriş bildirgesi
 13. Maaş Bordrosu
 14. SSK Aylık Prim Bordrosu
 15. Banka hesap cüzdanları
 16. Tapu ve araç ruhsat fotokopileri

Avukat, doktor, eczacı, diş hekimleri ve mühendisler için Çin vizesi için hangi evraklar gerekli ise aşağıda görülebilir;

 1. 2 adet biyometrik fotoğraf
 2. Banka hesap cüzdanları
 3. Tapu fotokopileri
 4. Araç ruhsatı fotokopileri
 5. Antetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi
 6. İmza sirküleri
 7. Faaliyet Belgesi fotokopisi
 8. Vergi Levhası fotokopisi
 9. Ticaret sicil Gazetesi fotokopisi

Devlet çalışanlarının hazırlaması gereken evraklar bazı konularda farklılık göstermektedir. Çin vizesi için hangi evraklar gerekli bu durumda aşağıdan incelenebilir;

 1. Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 2. Uçak bileti
 3. Otel rezervasyonu
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Vize Başvuru Formu
 6. Resmi kurum tarafından görevlendirilen kişilerin, görev kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
 7. Maaş bordrosu
 8. Banka hesap cüzdanları Aslı ve fotokopileri
 9. Pasaport
 10. 2 adet biyometrik fotoğraf
 11. Vize talep dilekçesi

Çin’e gitmek isteyen emekliler için de bir takım belgeler vardır. Bunları da aşağıdan incelemeniz mümkündür;

 1. Vize başvuru formu
 2. Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 3. Uçak bileti
 4. Otel rezervasyonu
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Pasaport
 7. Emeklilik cüzdanının veya kartının fotokopisi
 8. Emeklilik maaşı aldığı banka kartı ve/veya banka cüzdanının fotokopisi
 9. Banka hesap cüzdanları
 10. 2 adet biyometrik fotoğraf
 11. Vize talep dilekçesi

Çin’e gitmek için gerekenler öğrenciler için farklılaşmaktadır. Bunlar maddeler halinde aşağıdan  incelenebilir;

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Vize talep dilekçesi
 5. Öğrenci Belgesi
 6. Ebeveyn’lere ait iş evrakları ve şahsi evraklar
 7. 18 yaşından küçükler için noter tasdikli muvafakatname
 8. Uçak bileti
 9. Seyahat sağlık sigortası

Çin’e gitme amacınız neyse gerekli evrakları önceden eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir. Böylece işlemler de sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir. Çin Türk vatandaşlarına vize uyguluyor mu diyenler, pasaport sahibi Türk vatandaşlarının alması gerektiğini bilmelidir.

Avustralya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avustralya Schengen birliğine üye olmadığı için buraya girmek isteyen kişilerin bu ülkenin konsolosluğundan ayrı bir vize alması gerekir. Bu da ücrete tabi bir işlemdir. Vize fiyatları 2023 yılında Avustralya için değişiklik gösterebilse de ana hatları ile şöyledir;

 1. Turistik, ticari, aile ziyareti ve kısa süreli öğrenci vizeleri: 140 Avustralya doları
 2. Geçici çalışma vizesi: 285 Avustralya doları
 3. Tıbbi vize: 290 Avustralya doları
 4. Uzun süreli öğrenci vizesi: 575 Avustralya doları

Ancak bilmeniz gereken bir nokta, başvuru olumsuz sonuçlanırsa ücretin geri verilmediğidir. Bu nedenle hangi belgelerin gerektiği önemlidir. Aile ziyareti yapacaksanız ilgili evraklar şöyledir;

 1. Davet Mektubu
 2. Şirket Yazısı
 3. Dilekçe
 4. Şirket Belgeleri
 5. Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 6. İşe Giriş Bildirgesi
 7. SGK Hizmet Dökümü
 8. Maaş Bordrosu
 9. Şirket Belgeleri

Eğer turistik amaçlarla başvuracaksanız gerekli olan belgeler şöyledir;

 1. Emekli Kimliği
 2. Maaş Cüzdanı
 3. Öğrenci Belgesi
 4. Muvafakatname
 5. Davet Yazısı
 6. Oturum Ve İkamet İzni
 7. Şirket Belgeleri
 8. Şirket Yazısı
 9. Bağ-Kur Numarası
 10. Maaş Bordrosu
 11. SGK Numarası
 12. İşveren Mektubu

Bunlara ek olarak Avustralya vize için gerekli evraklar farklı vize türlerinde değişebilir. Hatalı, yanlış ya da eksik evrak hazırlamak, kabul edilmemenize neden olacaktır. Dolayısıyla buna göre önceden incelemeniz ve tamamlamanız gerekir.