Yeni Zelanda’ya seyahat edecek kişilerin hangi pasaport türüne sahip olursa olsun Yeni Zelanda vize evrakları teminini gerçekleştirerek başvuru yapmaları gerekir. Bu nedenle vize başvurusu için istenilen evraklar doğru ve eksiksiz hazırlanmalıdır.

Vize Türleri

Yapılacak seyahat için alınması gereken vize türünün belirlenmesi gerekir. Yeni Zelanda tarafından verilen vize türleri ticari, turistik, öğrenci ve ziyarettir. Ayrıca ülkeye tedavi, kısa süreli kültürel ve sosyal faaliyetler, kısa süreli dil okulu için veya gemi ya da uçak mürettebatı olarak gidecek kişilerin genel ziyaretçi vizesi olarak adlandırılan vizeye başvurmaları gerekir.

Vize Başvurusu İçin İstenilen Yeni Zelanda Vize Evrakları

Seyahat için gerekli olan vize türü belirlendikten sonra istenilen Yeni Zelanda vize evrakları hazırlanır. Her vize için ayrı belgeler istenebilir.

Fakat genel olarak vize başvurusu için istenilen belgeler;

  • Pasaport
  • Vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Dilekçe (seyahat nedenini açık bir şekilde anlatmalı ve İngilizce olarak yazılmalıdır.)
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Seyahat bilgilerini gösteren belgeler (ulaşım ve konaklama bilgileri)
  • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont
  • Mali durumu kanıtlayacak (taşınmaz tapusu ve araba ruhsatı gibi) belgelerdir.

Hazırlanması gereken bu belgeler haricinde ekstra belgeler de talep edilebilir.

yeni zelanda bayrağı

Doğru ve Eksiksiz Yeni Zelanda Vize Evrakları İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Gerekli tüm Yeni Zelanda vize evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunulur. 5 Ekim 2020 tarihinden itibaren posta yoluyla da başvurular kabul edilmektedir. Ayrıca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Vize Ücretleri

Yeni Zelanda’ya yapılacak seyahatlerde vize başvuru ücreti olarak 150 USD talep edilir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

İstenilen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasıyla birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda işlemler 30 günde sonuçlanır. Vize işlemlerinin uzun sürmesinin nedeni yapılan değerlendirmelerin yurtdışındaki elçilikler tarafından sonuçlanmasıdır. Seyahat planlarının aksamaması için yapılacak olan vize başvurularının seyahat tarihinden en az 45 gün önce yapılması gereklidir.

Vize Reddi

Ülkeye yapılacak seyahatlerde vize reddi almamak için uyulması gereken en önemli kural vize başvuru formu sırasında verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasıdır. Diğer bir kural ise seyahat boyunca yapılacak harcamaların karşılanabileceğinin kanıtlanmasıdır. Vize reddi alan kişilere başvuru ücreti iade edilmez. Tüm başvuru süreci yeniden gerçekleşir.

Yeni Zelanda vize evrakları temini konusunda vize danışmanlık hizmetimizden dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz.