Ada ülkeleri arasında bulunan Yeni Zelanda ülkesine gitmek isteyenlerin Yeni Zelanda vize işlemleri için gerekenleri gerçekleştirmesi gerekir. Bu işlemler Yeni Zelanda Büyükelçiliği, konsolosluğu, başvuru merkezleri veya akredite turizm acenteleri aracılığıyla tamamlanabilir. Bu Yeni Zelanda vize işlemleri yapılırken sorun yaşanmaması adına seyahat amacına uygun vize türüne göre işlemlerin tamamlanması gerekir.

yeni zelanda bayrağı

Yeni Zelanda Vize Türleri

Turistik Yeni Zelanda Vize İşlemleri

Yeni Zelanda’ya turistik amaçlarla gitmek isteyen kişilerin Yeni Zelanda turistik vizesine sahip olmaları lazımdır. Kısa süreli olan bu vizenin alınabilmesi için vize evraklarının eksik olmadan teslim edilmesi gerekir. Turistik vize evrakları İngilizce dilinde hazırlanmalıdır. Turistik olarak Yeni Zelanda vize işlemleri adımlarının tamamlanabilmesi için hazırlanması gereken evraklar arasında şunlar yer alır; pasaport, başvuru formu, kimlik fotokopisi, vize dilekçesi, biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, banka hesap özeti ve rezervasyon belgeleridir.

Ticari Yeni Zelanda Vize İşlemleri

Yeni Zelanda’ya iş gezisi gerçekleştirmek isteyenlerin ise Yeni Zelanda ticari vizesini almaları gereklidir. Bu vize sayesinde ülkede yapılan iş toplantılarına katılmak, iş ortaklarıyla görüşmek, fuara katılmak ve iş anlaşması yapmak mümkündür. Ancak ticari amaçlarla seyahatin gerçekleşmesi ve vize alınması için Yeni Zelanda’dan davetiyenin alınması gerekir. Bu davetiye vize evraklarıyla birlikte teslim edilir.

Ticari vizenin alınabilmesi için gerekli belgeler ise şunlardır; şirket izin belgesi, şirket faaliyet belgesi, şirketteki pozisyon bilgileri, pasaport, başvuru formu, banka hesap dökümü, adli sicil kaydı ve SGK hizmet dökümü gibi belgelerdir.

Öğrenciler İçin Yeni Zelanda Vize İşlemleri

Ticari ve turistik ziyaretler dışında Yeni Zelanda’ya eğitim amacıyla gitmekte mümkündür. Bu durumda başvuru yapacak kişilerin Yeni Zelanda öğrenci vizesi almaları gerekir. Bu vizenin alınmasında ülkede alınacak eğitimin türü, eğitimin süresi ve eğitim alınacak yer önemlidir.

Yeni Zelanda’ya öğrenci olarak gitmek isteyenlerin hazırlamaları gereken belgeler ise şunlardır;

  • Öğrenci vizesi başvuru formu
  • Pasaport
  • Eğitime kabul edildiğini gösteren okul davet yazısı (eğitimin ve okulun Yeni Zelanda yeterlilik kurumu onaylı olması gerekir)
  • Kimlik fotokopisi
  • Eğitim ücreti makbuzu
  • Vize başvuru ücreti makbuzu
  • Aylık 1250 Yeni Zelanda doları ve 1 yıllık eğitim için 15000 Yeni Zelanda dolarına sahip olunduğunun kanıtı olarak hesap özeti
  • Tam sağlık muayenesi sonucu

Bu belgeleri tamamlayarak başvuru esnasında teslim eden kişiler öğrenci vizesini alarak eğitim almak amacıyla Yeni Zelanda’ya gidebilirler. Eğitimin 2 yıldan uzun sürecek olması durumunda başvuru yapan kişilerin adli sicil belgesini de diğer belgelerle birlikte sunması gerekir.

Aile Ziyareti İçin Yeni Zelanda Vize İşlemleri

Yeni Zelanda’da ailesi, arkadaşı veya akrabası olan kişiler yakınlarını ülkelerinde ziyaret etmek istediklerinde Yeni Zelanda aile ziyareti vizesinden yararlanabilirler. Bu vize sayesinde yakınlarının yanına giderek kısa süreli kalabilirler. Bu vize tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak alınabilir. Ancak vizenin alınabilmesi için yanına gidilecek olan kişiyle olan aile bağını kanıtlayacak belgelerin sunulması gerekir. Bu sayede sorun yaşamadan ziyaret gerçekleştirilebilir.

Vize türünüze göre yapılması gereken tüm Yeni Zelanda vize işlemleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.