İçindekiler

Yeni Zelanda vize işlemleri, Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı web sitesi üzerinden tamamen online olarak tamamlanmaktadır. Özellikle vize başvurusu Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda vizesi için aranan birtakım şartlar vardır. Söz konusu şartların tamamı eksiksiz olarak karşılanmalıdır. Ayrıca seyahat amacına göre hangi vize türüne başvurmak gerektiğini belirlemek son derece önemlidir. Vize türüne göre başvuru evrakları farklılık gösterdiği için başvuru evraklarını doğru tamamlamak başvurmak istenilen vize türü ile doğru orantılıdır.

Yeni Zelanda Vize Ücretleri

Vize ücretleri, vize türüne göre farklılık gösterir.

2021 itibariyle Yeni Zelanda vize ücretleri şöyledir;

 • Yeni Zelanda Turistik Vizesi: 150 USD
 • Yeni Zelanda Ticari Vizesi: 150 USD
 • Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi: 150 USD

Yeni Zelanda vize ücretlerinin yıl içinde artış gösterebileceği unutmamalıdır.

yeni zelanda bayrağı

Yeni Zelanda Vizesi İçin Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Vize başvuru ücreti ödendiğinde vize başvurusu işleme alınır. Bundan sonraki süreç Yeni Zelanda konsolosluğunun vize başvusunu incelemesini kapsar. Yeni Zelanda konsolosluğu 10 ile 15 iş günü içinde vize başvurusunu sonuçlandıracaktır. Vize başvuru sürecinin uzaması, konsolosluğun yoğunluğu ve seyahat amacı ile alakalıdır. Ayrıca başvurulan vize türü ve vatandaşı olunan ülkenin de vize başvuru sürecinde etkisi vardır.

Yeni Zelanda’ya Kısa Süreli Seyahatler İçin Gerekli Evraklar

Yeni Zelanda’ya seyahat etmek istenildiğinde seyahat kısa süreli olacak ise karşılanması gereken evraklar, uzun süreli seyahatlere nazaran çok daha azdır.

Kısa süreli seyahatler için karşılanması gereken evraklar şöyledir;

 • Pasaport: Seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalı ve en az iki sayfası boş olmalıdır. Ayrıca son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Yüzün net göründüğü son 6 ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.
 • Vize talep dilekçesi: Yeni Zelanda konsolosluğuna hitaben seyahat amacını, seyahat tarihini ve masrafları kimin karşılayacağını belirtilen yazı.
 • Kimlik fotokopisi: Arkalı önlü kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden çıkarılabilir.
 • Adli sicil kaydı
 • Otel ve uçak rezervasyonu: Uçak bileti ya da uçak rezervasyonu başvuru evrakları arasında sunulmalıdır. Ayrıca Yeni Zelanda’da konaklanacak yeri gösteren belgeler de gereklidir. Otelde kalınacaksa otel rezervasyonu, kiralık evde kalınacaksa kira kontratı belgesi.
 • Banka hesap özeti: Son 3 ayı içeren ve en az 10.000 TL bakiyeli hesap dökümü gereklidir.
 • Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi
 • 16 yaşından küçük başvuru sahipleri için muvafakatname: Yeni Zelanda’ya tek başına seyahat etmek isteyen 16 yaşından küçük başvuru sahipleri, anne-baba ya da vasisinden noter onaylı Muvafakatname almalıdır.
 • Tapu ve araç ruhsatı
 • Emekliler için emeklilik belgesi

Yukarıda belirtilen evrakların herhangi birinin eksik olması halinde vize başvurusunun reddedileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle vize evraklarını toplarken son derece titiz olmakta yarar vardır.

Yeni Zelanda Vize Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize mülakatı, vize başvurusunun onaylanması adına son derece önemli bir süreçtir. Bu nedenle mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır.

İlk olarak vize mülakatına geç kalmamaya özen gösterilmelidir. Geç kalınması halinde sıra geçebilir ve bu durum vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

Vize başvuru sürecinde tek yetkili kurumun Yeni Zelanda konsolosluğu olduğu unutulmamalı ve mülakat esnasında konsolosluk yetkililerinin sorularına net cevaplar verilmelidir. Konsolosluk yetkilileri genelde seyahatle ilgili detayları soracaktır.

Yeni Zelanda vizesi için mülakata giderken giyime özen göstermek ilk izlenim açısından önemlidir. Fazla rahat olmamak kaydıyla başvuru sahibinin kendisini rahat hissedeceği kıyafetleri giymeye özen göstermesinde fayda vardır.

Yeni Zelanda Vize Başvurusu

Yeni Zelanda vize başvurusu yapmak için istenmekte olan bazı evraklar vardır. Doldurulması gereken bilgiler, formlar vardır.

Yeni Zelanda vize başvuru sonuçları yaklaşık olarak 25-35 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvurusu yapmadan vize türünden emin olmak ve buna göre başvuru yapmak gerekmektedir. Vize türleri aşağıdaki gibidir.

Yeni Zelanda Kısa Süreli Vizeler ve Vize Türleri

Yapılacak seyahat için alınması gereken vize türünün belirlenmesi gerekir. Yeni Zelanda tarafından verilen vize türleri ticari, turistik, öğrenci ve ziyarettir. Ayrıca ülkeye tedavi, kısa süreli kültürel ve sosyal faaliyetler, kısa süreli dil okulu için veya gemi ya da uçak mürettebatı olarak gidecek kişilerin genel ziyaretçi vizesi olarak adlandırılan vizeye başvurmaları gerekir. Kısa süreli olarak alınan vize 4 tanedir. Bu vizeler şu şekildedir:

1.Turistik Vize:

Yeni Zelanda’ya turistik amaçlarla gitmek isteyen kişilerin Yeni Zelanda turistik vizesine sahip olmaları lazımdır. Kısa süreli olan bu vizenin alınabilmesi için vize evraklarının eksik olmadan teslim edilmesi gerekir. Turistik vize evrakları İngilizce dilinde hazırlanmalıdır. Turistik olarak Yeni Zelanda vize işlemleri adımlarının tamamlanabilmesi için hazırlanması gereken evraklar arasında şunlar yer alır; pasaport, başvuru formu, kimlik fotokopisi, vize dilekçesi, biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, banka hesap özeti ve rezervasyon belgeleridir.

Turistik vize işlemleri yaklaşık 25 gün içinde sonuçlanmaktadır. Pasaport (Seyahat bittikten sonra 6 aylık daha geçerli olma süresi olması zorunludur.) istenmektedir. Yüzü net olarak görülen, 6 ay içerisinde çekilmiş 2 taneden oluşan biyometrik fotoğraf, seyahat amacını ve tarihini içeren dilekçe (Islak imza olmalıdır. İngilizce şekilde yazılmalıdır.) lazımdır. Arkalı önlü şekilde kimlik fotokopisi, tam vukuatlı olarak nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, uçak rezervasyonu ve otel rezervasyonu bilgilerini içeren belge, son 3 ayı içermekte olan ve en az 10.000 TL bakiyesi bulunması gereken banka hesap özeti, başvuran kişi erkekse askerlik durum belgesi, 16 yaşından küçük kişiler için muvafakatname gereklidir. Varsa Avustralya vizesi ile tapu ve araç ruhsatı istenmektedir.

Emekli bireyler için ise emeklilik evrakları gereklidir.

2.Ticari Vize:

Yeni Zelanda’ya iş gezisi gerçekleştirmek isteyenlerin ise Yeni Zelanda ticari vizesini almaları gereklidir. Bu vize sayesinde ülkede yapılan iş toplantılarına katılmak, iş ortaklarıyla görüşmek, fuara katılmak ve iş anlaşması yapmak mümkündür. Ancak ticari amaçlarla seyahatin gerçekleşmesi ve vize alınması için Yeni Zelanda’dan davetiyenin alınması gerekir. Bu davetiye vize evraklarıyla birlikte teslim edilir.

Toplantı, konferans, görüşme gibi amaçlarla gidilecek olan seyahat için verilen vizedir. Yazılı evrakların İngilizce olması gerekmektedir.

İstenen belgeler:

 • Pasaport (Seyahat bittiği an itibari ile 6 ay daha geçerlilik süresi olmak zorundadır.)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan, yüzü net bir şekilde belirli halde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimliğin arkalı önlü şekilde fotokopisi
 • Seyahat amacını ve tarihini içeren davetiye
 • Şirket evrakları: Şirket izin dilekçesi, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, SGK işe giriş bildirgesini içeren belge, son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu, SGK 4A hizmet dökümü belgesi.
 • Şirketin banka hesap özeti
 • Tam vukuatlı nüfus aile kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Uçak rezervasyonu ile otel rezervasyonu içeren belge
 • Başvuran kişi erkek ise askerlik durumunu gösteren belge

3.Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi:

Ziyaretçi kategorisini kapsayan aile ve arkadaş ziyareti için istenen evraklar İngilizce dilde olacak şekilde doldurulmalıdır. Sonuçlar 25 gün içerisinde çıkacaktır. Seyahat bittikten sonra 6 ay geçerli olan pasaport, yüzü net şekilde görünen ve 6 ay içerisinde çekilmiş halde olan 2 adetten oluşan biyometrik fotoğraf, seyahat amacını belirten, tarih içeren şahsi dilekçe, arkalı önlü olacak şekilde kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus aile kayıt örneği, adli sicil kaydı, uçak ile otel rezervasyonu içeren belge, banka hesap özeti istenmektedir. 16 yaşından küçük olan bireyler için muvafakatname gereklidir. Başvuran kişi çalışıyorsa şirket evrakları ve başvuran kişi erkek ise askerlik durumunu gösteren belge istenmektedir.

Yeni Zelanda’da ailesi, arkadaşı veya akrabası olan kişiler yakınlarını ülkelerinde ziyaret etmek istediklerinde Yeni Zelanda aile ziyareti vizesinden yararlanabilirler. Bu vize sayesinde yakınlarının yanına giderek kısa süreli kalabilirler. Bu vize tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak alınabilir. Ancak vizenin alınabilmesi için yanına gidilecek olan kişiyle olan aile bağını kanıtlayacak belgelerin sunulması gerekir. Bu sayede sorun yaşamadan ziyaret gerçekleştirilebilir.

Vize türünüze göre yapılması gereken tüm Yeni Zelanda vize işlemleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

4.Eğitim Vizesi:

Ticari ve turistik ziyaretler dışında Yeni Zelanda’ya eğitim amacıyla gitmekte mümkündür. Bu durumda başvuru yapacak kişilerin Yeni Zelanda öğrenci vizesi almaları gerekir. Bu vizenin alınmasında ülkede alınacak eğitimin türü, eğitimin süresi ve eğitim alınacak yer önemlidir.

Yeni Zelanda’ya öğrenci olarak gitmek isteyenlerin hazırlamaları gereken belgeler ise şunlardır;

 • Öğrenci vizesi başvuru formu
 • Pasaport
 • Eğitime kabul edildiğini gösteren okul davet yazısı (eğitimin ve okulun Yeni Zelanda yeterlilik kurumu onaylı olması gerekir)
 • Kimlik fotokopisi
 • Eğitim ücreti makbuzu
 • Vize başvuru ücreti makbuzu
 • Aylık 1250 Yeni Zelanda doları ve 1 yıllık eğitim için 15000 Yeni Zelanda dolarına sahip olunduğunun kanıtı olarak hesap özeti
 • Tam sağlık muayenesi sonucu

Bu belgeleri tamamlayarak başvuru esnasında teslim eden kişiler öğrenci vizesini alarak eğitim almak amacıyla Yeni Zelanda’ya gidebilirler. Eğitimin 2 yıldan uzun sürecek olması durumunda başvuru yapan kişilerin adli sicil belgesini de diğer belgelerle birlikte sunması gerekir.

Yeni Zelanda vize başvuru adımlarınız için uzman desteğine ihtiyacınız varsa biz Dijital Vize olarak her zaman yanınızdayız.

Call Now ButtonHemen Ara