Yeni Zelanda vize işlemleri, Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı web sitesi üzerinden tamamen online olarak tamamlanmaktadır. Özellikle vize başvurusu Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda vizesi için aranan birtakım şartlar vardır. Söz konusu şartların tamamı eksiksiz olarak karşılanmalıdır. Ayrıca seyahat amacına göre hangi vize türüne başvurmak gerektiğini belirlemek son derece önemlidir. Vize türüne göre başvuru evrakları farklılık gösterdiği için başvuru evraklarını doğru tamamlamak başvurmak istenilen vize türü ile doğru orantılıdır.

Yeni Zelanda Vize Ücretleri

Vize ücretleri, vize türüne göre farklılık gösterir.

2021 itibariyle Yeni Zelanda vize ücretleri şöyledir;

 • Yeni Zelanda Turistik Vizesi: 150 USD
 • Yeni Zelanda Ticari Vizesi: 150 USD
 • Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi: 150 USD

Yeni Zelanda vize ücretlerinin yıl içinde artış gösterebileceği unutmamalıdır.

yeni zelanda bayrağı

Yeni Zelanda Vizesi İçin Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Vize başvuru ücreti ödendiğinde vize başvurusu işleme alınır. Bundan sonraki süreç Yeni Zelanda konsolosluğunun vize başvusunu incelemesini kapsar. Yeni Zelanda konsolosluğu 10 ile 15 iş günü içinde vize başvurusunu sonuçlandıracaktır. Vize başvuru sürecinin uzaması, konsolosluğun yoğunluğu ve seyahat amacı ile alakalıdır. Ayrıca başvurulan vize türü ve vatandaşı olunan ülkenin de vize başvuru sürecinde etkisi vardır.

Yeni Zelanda’ya Kısa Süreli Seyahatler İçin Gerekli Evraklar

Yeni Zelanda’ya seyahat etmek istenildiğinde seyahat kısa süreli olacak ise karşılanması gereken evraklar, uzun süreli seyahatlere nazaran çok daha azdır.

Kısa süreli seyahatler için karşılanması gereken evraklar şöyledir;

 • Pasaport: Seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalı ve en az iki sayfası boş olmalıdır. Ayrıca son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Yüzün net göründüğü son 6 ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.
 • Vize talep dilekçesi: Yeni Zelanda konsolosluğuna hitaben seyahat amacını, seyahat tarihini ve masrafları kimin karşılayacağını belirtilen yazı.
 • Kimlik fotokopisi: Arkalı önlü kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden çıkarılabilir.
 • Adli sicil kaydı
 • Otel ve uçak rezervasyonu: Uçak bileti ya da uçak rezervasyonu başvuru evrakları arasında sunulmalıdır. Ayrıca Yeni Zelanda’da konaklanacak yeri gösteren belgeler de gereklidir. Otelde kalınacaksa otel rezervasyonu, kiralık evde kalınacaksa kira kontratı belgesi.
 • Banka hesap özeti: Son 3 ayı içeren ve en az 10.000 TL bakiyeli hesap dökümü gereklidir.
 • Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi
 • 16 yaşından küçük başvuru sahipleri için muvafakatname: Yeni Zelanda’ya tek başına seyahat etmek isteyen 16 yaşından küçük başvuru sahipleri, anne-baba ya da vasisinden noter onaylı Muvafakatname almalıdır.
 • Tapu ve araç ruhsatı
 • Emekliler için emeklilik belgesi

Yukarıda belirtilen evrakların herhangi birinin eksik olması halinde vize başvurusunun reddedileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle vize evraklarını toplarken son derece titiz olmakta yarar vardır.

Yeni Zelanda Vize Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize mülakatı, vize başvurusunun onaylanması adına son derece önemli bir süreçtir. Bu nedenle mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır.

İlk olarak vize mülakatına geç kalmamaya özen gösterilmelidir. Geç kalınması halinde sıra geçebilir ve bu durum vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

Vize başvuru sürecinde tek yetkili kurumun Yeni Zelanda konsolosluğu olduğu unutulmamalı ve mülakat esnasında konsolosluk yetkililerinin sorularına net cevaplar verilmelidir. Konsolosluk yetkilileri genelde seyahatle ilgili detayları soracaktır.

Yeni Zelanda vizesi için mülakata giderken giyime özen göstermek ilk izlenim açısından önemlidir. Fazla rahat olmamak kaydıyla başvuru sahibinin kendisini rahat hissedeceği kıyafetleri giymeye özen göstermesinde fayda vardır.