İçindekiler

Yunanistan vize başvurusu için talep dilekçesi yazılırken, seyahat amacı belirtilmeli ve belirtilen amaç için istenilen tüm başvuru belgeleri hazırlanmalıdır. Yunanistan vize başvurusu yapılırken seyahat tarihi, kaç kişinin seyahat edeceği, kişisel kimlik ve adres bilgileri detaylı belirtilmelidir. Yunanistan, Türkiye’den gelecek olan ziyaretçileri, schengen anlaşmasına göre süreli olarak kabul etmektedir. Türk vatandaşları, Yunanistan seyahatleri için kısa süreli vize alabilmektedir. Uzun süreli vize almak isteyenler, İtalya Ulusal Vize kriterlerine sahip olmalıdır.

Yunanistan Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize başvuru işlemleri, başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Başvuru evraklarının eksiksiz hazırlanabilmesi için seyahat amacı için istenilen tüm belgelerin tamamlanması ve güncel olması gerekiyor. Vize başvuru işlemleri ile istenilen tüm belgeler hazırlanır, dosya haline getirilir ve alınan randevu saatinden en az yarım saat önce vize işlem merkezine gidilir ve dosya teslimi yapılır. Vize başvuru merkezine, dosya teslimi, başvuru sahibi tarafından yapılmalıdır. Başvuru evrakları incelendikten ve onaylandıktan sonra schengen anlaşmasına göre parmak izinin alınması gerekiyor. Bunun için tüm başvurularda, Yunanistan vize başvuru sahiplerinin hazır olması gerekiyor.

Yunanistan Vizesi Başvuru Evrakları

Yunanistan seyahati için Yunanistan vizesi başvuru sırasında istenilen evraklar, seyahat amacına ve kişinin yapılan işe göre değişmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru evrakları listesinde şunlar yer alıyor;

  • Başvuru formu
  • Pasaport
  • Biometrik fotoğraf
  • Nüfus kayıt örneği
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Konaklama rezervasyonları
  • Davetiye mektupları
  • Hesap döküm belgeleri

Her başvuru türüne ve çalışan, emekli, öğrenci, şirket sahibi gibi durumlara göre farklı evraklar bunlara eklenebilecektir. Her başvuru öncesinde, her başvuru sahibi kendi durumuna ve seyahat amacına göre istenilen tüm belgeleri öğrenmelidir.

Vize Başvurusu Yunanistan İçin Yapılırken Randevu Alımı

Farklı amaçlarla, Yunanistan’a seyahat etmek isteyenler, başvuru işlemlerinde istenilen evrakları öğrendikten sonra başvuru için randevu almalıdır. Vize başvurusu Yunanistan temsilciliklerine ve vize işlem merkezlerine başvuru yapılarak randevu alınabilecektir. Yunanistan vizesi için randevu alınabilecek vize başvuru merkezleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne illerinde bulunuyor. Her ilin sorumluluk alanında bulunan iller farklıdır ve herkes, ikamet ettiği ilinin sorumlu vize başvuru merkezinden randevu almak zorundadır. Her başvurucu, randevu gününe kadar tüm belgeleri eksiksiz tamamlamalıdır. Randevular online sistemler üzerinden alınabiliyor. Yunanistan konsolosluklarından alınacak randevular, yoğunluk nedeniyle ileri tarihlere verilebilmektedir. Vize işlemleri süresi göz önünde bulundurularak, randevular ona göre alınmaya çalışılmalıdır.

Yunanistan İçin Vize Başvurusu İşleminin Sonuçlanması

Yunanistan için vize başvurusu işlem süreleri, başvuru tarihinde oluşan yoğunluğa göre değişmektedir. Vize başvuru evraklarını hazırlayanlar, seyahat tarihlerinden en az 1 ay öncesine randevu alarak başvurularını yapmalıdır. Yunanistan için yapılan vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süreleri, başvuru merkezinin yoğunluk durumuna göre 5 ile 20 iş günü arasında sürmektedir. Hafta sonu ve resmi tatil günleri buna dahil değildir. Başvuruda bulanacak olanlar, randevularını alırken, iş gününe göre hesaplama yapmalı ve seyahat tarihlerini etkilemeyecek şekilde başvurularını yapmalıdır. Eksik evrak durumlarında, evrak talebi ya da mülakat durumları, vize işlemlerinin uzamasına neden olabilecektir. Tüm ayrıntılar hesaplanmalı ve başvurular mümkün olduğu kadar erken tarihlerde yapılmalıdır.

Yunanistan’a Vize Başvurusu Ücretleri

Yunanistan vize ücretleri, her yıl güncellenmekte ve Yunanistan konsolosluğu ya da vize başvuru merkezleri internet siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Yunanistan’a vize başvurusu ücretleri, vize tiplerine göre değişiyor. Özel durumlar ve 0 -12 yaş arası olanlardan vize ücreti alınmamaktadır. Vize türlerine göre vize ücretleri şöyledir.

Genel C – Tipi vizeler (ziyaret, turistik, ticari) : 80€

Genel C – Tipi vizeler (indirimli ülkeler için) : 35 €

Vize başvuru merkezi ücreti : 20 €

Vize ücretleri, her bir başvuru için ayrı ayrı ödenmektir. Özel durumların neler olduğu, vize başvuru merkezlerinin sitelerinde yer almaktadır.

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan için yapılacak olan vize başvurularının ret edilme oranı, ortalama %9 – 10 civarındadır. Yıllık yapılan başvuru sayısı ve ret edilen başvuru sayısına göre bu oran belirlenmektedir. Vize onayları, Schengen ülkelerinde kabul edilmiş olan maddelere göre verilmektedir. Sahte ya da eksik evraklarla yapılacak vize başvuruları ret edilecektir. Yunanistan vizesinin reddedilme nedenleri arasında, ülkeye giriş yasağının bulunması, maddi kaynak yetersizliği, seyahat sağlık sigorta süresinin dolmuş olması gibi nedenler yer almaktadır. Daha çok maddi yetersizlik durumundan dolayı ret verilmektedir. Bu kişinin geri dönmeme ihtimalini gösterdiği kanısına neden olmaktadır.

Yunanistan Vizesi Kişisel Evraklar Nelerdir?

Yunanistan için vize onayı alanlar, schengen anlaşmasından faydalanabilmekte ve Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilmektedir. Yunanistan seyahatleri için vize başvurusunda bulunanlardan istenilen kişisel evrak türleri şunlardır. Yunanistan Konsolosluğuna yazılmış, vize dilekçesi, başvuru formu, pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği belgeleridir. Yunanistan vize başvurusu işleminin yapılabilmesi için pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekiyor. Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanlar vize almadan, sadece pasaportları ile 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli seyahat hakkına sahiptir.

Call Now ButtonHemen Ara