İçindekiler

Yunanistan vize işlemleri Avrupa Birliği tarafından alınan kararlara göre belirlenmiştir. Türk vatandaşları, ticari, turistik, aile birleşimi, aile ziyareti, eğitim, kapı, gemici vize türlerinden kendileri için uygun olanını alarak, Yunanistan’a seyahat edebilecektir. Vize başvuru işlemleri, randevu alınarak yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak isteyenler, ikamet ettikleri illerin bağlı olduğu başvuru merkezlerinden randevu alır ve başvurularını yaparlar.

Yunanistan Vize İşlemleri İçin İstenen Belgeler

Türk vatandaşları, Yunanistan’a yapacakları seyahatler öncesinde vize başvurusu için istenilen belgeleri hazırlamalı, randevu gününden önce tüm belgelerin eksiksiz olmasını sağlamalıdır. Yunanistan vize işlemleri temsilcilikler aracılığı ile yapılmaktadır. Vize başvuru evrakları talep edilen vize türüne göre değişmektedir.

Tüm vize türlerinde ortak olan belgeler şunlardır;

  • Başvuru formu
  • Kimlik fotokopisi
  • Pasaport (aslı)
  • Nüfus kayıt örneği
  • Gelir durum belgesi
  • Seyahat sağlık sigortası

Turistik ve ticari ziyaretlerde, çalışan, emekli, kamu çalışanı, şirket sahibi konumlarına göre her başvurusu farklı evraklar hazırlamaktadır.

Vize İşlemleri Yunanistan Temsilcilikleri

Türkiye’nin her yerinde ikamet edenler, belirli merkezlerde bulunan Yunanistan vize başvuru merkezlerine başvurularını yapmalıdır. Vize işlemleri Yunanistan temsilcilikleri, Ankara, İstanbul, Edirne ve İzmir illerinde bulunuyor. Her temsilciliğin sorumlu olduğu iller farklıdır. Vize başvuru merkezlerinin, internet sitelerinde, kendi sorumluluk alında bulunan illerin listesi yer almaktadır. Yunanistan vizesi için başvuruda bulunacak olanlar, başvurularını, ikamet ettikleri ilin bağlı olduğu başvuru merkezine yapmak zorundadır. Farklı başvuru merkezlerine başvuru yapılamamaktadır. Bunun için her başvurucu, vize işlem randevularını, bağlı olduğu temsilcilikten almalıdır.

Yunanistan Vize İşlemleri İle Sonuç Alma

Yunanistan vize işlemleri ile sonuç alma süreleri en erken 5 gün en fazla 20 iş günü sürmektedir. Ancak bazı yoğunluk durumları ve resmi tatil durumları göz önünde bulundurulduğunda bu süre uzayabilecektir. Seyahat tarihinden önce vize başvuruları olumlu olarak sonuçlananlar, aldıkları vize onayı ile seyahatlerini sorunsuz olarak yapabilecektir. Vize işlemlerinde sorun yaşanmaması için tüm evrakların eksiksiz olması ve başvuru randevusunun seyahat tarihine göre hesaplama yapılarak önceden alınması gerekiyor.

Bazı Yunanistan Vize İşlemleri Sonucunda Neden Ret Alınır?

Yunanistan seyahati için vize başvurusunda bulunan bazı kişilerin başvuruları ret edilebilecektir. Vize başvurularının neden ret edildiği, kişiye açıklanmaktadır. Vize başvuru merkezlerinin internet sitelerinde de vize ret edilme nedenleri hakkında bilgi verilmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin, sunmuş olduğu, gelir durum belgesi ve hesap döküm belgesi içerisinde belirtilen miktarın yetersiz görülmesi, ret edilme nedenlerinden birisidir. Seyahat sağlık sigortasının olmaması ya da sigorta süresinin dolması, pasaportun 10 yıldan daha eski olması ya da seyahat tarihinden itibaren 3 aydan daha az süre geçerliliğinin bulunması vize başvurularında ret edilme nedeni olarak gösterilmektedir. Başvurusu ret edilenler, ret edilme nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru ile yeniden Yunanistan vize işlemleri için gerekenleri yapabilirler.

Call Now ButtonHemen Ara