İçindekiler

Yunanistan seyahatlerinde mutlaka Türk vatandaşları Yunanistan vize randevu oluşturma işlemini yapmalıdırlar. Hiçbir şekilde randevusuz yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu nedenle bu ülkeye yapılacak başvuru öncesi Konsolosluklardan vize randevusu oluşturmaya özen gösterilmelidir. Yunanistan vize randevu alımı ne kadar erken yapılırsa kişilerin seyahat tarihlerinde sıkıntı yaşanmayacaktır. Çünkü Konsolosluklar belli dönemlerde yoğunluklar yaşayabilir ve resmi tatil gibi sebeplerden dolayı vize işlemlerinizde gecikmeler söz konusu olabilir.

Yunanistan Vize Randevusu İle Birlikte İşlemler Nasıl Olur?

Yunanistan Hükümeti Avrupa Birliği ve aynı zamanda Schengen topluluğu üye ülkesidir. Yunanistan Devletine ne amaçla olursa olsun yapılacak seyahat öncesi kişinin mutlaka Yunanistan vize randevusu alması gereklidir. Ancak bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları Yunanistan vizesinden muaf tutulacaktır. Hususi, Diplomatik ve Gri pasaport sahipleri kısa süreli olan seyahatleri için vize almasalar da 90 günü aşan seyahatleri için vize almak zorundadırlar. Seyahatlerin amacına uygun olan Turistik, Ticari ya da eğitim vizeleri belirli şartları yerine getirdikten sonra kolaylıkla alınabilir.

Yunanistan Vizesi Randevu Alımı İle Sonuç Ne Kadar Zamanda Açıklanmaktadır?

Türkiye’den Yunanistan’a yapılması planlanan seyahatler için erken dönemlerde vize randevusu oluşturmak önemlidir. Yunanistan vizesi randevu alma şekli Konsolosluklara şahsen yapılacak olan müracaatlarda ya da telefonla iletişim kurarak alınabilmektedir. Yunanistan vizesi için gerekli olan güncel evrak listesine ve vize ücret bilgilerine vize merkezlerinden ulaşılabilir. Bu evraklar tam ve eksiksiz olarak konsolosluğa teslim edilmesi Yunanistan vizesine sahip olma sürecini kısaltır. Evraklarda herhangi bir pürüz olmaması halinde 7 ile 15 gün içinde olumlu sonuçlanmaktadır. Fakat evraklarda eksiklik ya da hatalı bilgiler tespit edilirse bu süreç uzayabilir. Böyle durumda ek evraklar istenebilir. Bundan dolayı vize başvurusu için Yunanistan vize randevusu adımını 3 ay öncesinden atmak sağlıklı olacaktır.

Bazı Yunanistan Vize Randevu Alma İşlemleri Sonucunda Red

Yunanistan Konsolosluğu ya da Yunanistan Büyükelçiliği tarafından belirtilen evraklarda hatalı bilgiler ya da eksik evraklar olduğu belirlenirse vize başvurusu iptal edilebilir. Böyle bir durumda yeniden vize başvurusu için Yunanistan vize randevu alma sürecinin başlatılması gerekir.

Başvuru formunda hatalı ya da eksik bilgiler, seyahatin süresi, amacı gibi bilgiler belirtilmediyse Yunanistan Konsolosluğu tarafından ek evraklar istenebilir. Vize başvuru formunda yanlış beyanlarla evrakların doldurulduğu tespit edilirse eğer vize ret yer. Böyle durumda yeniden vize başvurusunda bulunmak gerekecektir. Aynı zamanda yatırılan vize harcı da geri iade edilmeyecektir.

Fakat olumsuz sonuçlanan vize başvurusu için Yunanistan Büyükelçiliğine vize itiraz dilekçesi yazabilir ve itiraz hakkı kullanılabilir. Başvuru sahipleri gerek telefonla yada e-posta sistemiyle itiraz dilekçelerini ilgili kuruma iletebilirler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka evrak dosyasının güncel 2021 yılını içermiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’den Yunanistan’a yapılacak seyahat öncesinde güncel evrak listesine ulaşmak gerekir. Ardından vize işlemleri için Konsolosluklardan vize için randevu almalı ve randevu gününde eksiksiz evrak dosyasıyla başvuruda bulunulmalıdır.

Yunanistan vizesi için gerekli olan güncel evraklar şöyledir:

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaport
  • 10 yılı aşmış olan pasaportlar geçerlilik süresini doldurmakta olacağından pasaportun güncellenmiş hali
  • Pasaportun en az 2 adet sayfasının boş olması
  • Kişinin gelir durumunu gösteren belgeler
  • Vize talep dilekçesi
  • Vize başvuru formu
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Konaklama, uçak rezervasyon belgeleri
  • Vize harcının ödendiğini gösteren dekont

Tüm belgeler eksiksiz olarak vize başvuru dosyasında bulunmalıdır. Eksik ve hatalı evraklarla yapılan vize başvuruları iptal edilecektir. Bu durum seyahat planlarında aksaklıklar yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Yunanistan vize randevu alma işleminizi, adınıza doğru şekilde yapabilmek adına yardımcı olmaya hazırız.

Call Now ButtonHemen Ara