İçindekiler

Yunanistan vizesi kısa süreli seyahatler olarak ticari, ziyaret ve turistik türündedir ve diğer kategoriler vize başvuru yapan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Schengen anlaşmasına bağlı olarak Yunanistan kısa süreli seyahat işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uzun süreli bir seyahat durumunda ise İtalya vizesi kriterlerine tabi tutulma durumu oluşacaktır.

Yunanistan Vize Kategorileri

Yunanistan vize başvurusu için kişiye göre değişen Yunanistan vize kategorileri şunlardır;

 • Yunanistan Ticari Vize
 • Yunanistan Turistik Vize
 • Yunanistan Ziyaret Vizesi
 • Yunanistan Gemici Vizesi
 • Yunanistan Transit Vizesi
 • Yunanistan Kapı Vizesi
 • Yunanistan Şoför Vizesi
 • Yunanistan Staj ve Eğitim Vizesi (kısa süreli)
 • Kültürel ve Spor Etkinlik Katılım Vizesi

Yunanistan Schengen kapsamında olduğundan dolayı vize başvuru süresince gayet yoğundur ve öteki Avrupa Birliği ülkeleri gibi ilk giriş yapılacak ve konaklanacak ülkenin kendisi olmasını ister. Eğer ki seyahat planında böyle bir durum ile karşılaşılmaz ise vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması mümkündür. Bununla birlikte, seyahat planında belirtilmiş olduğu gibi en çok vakit geçirilecek ülke Yunanistan ise ve buna uymayıp diğer herhangi bir ülkede daha uzun bir süre vakit geçirilirse vize ihlali yapılmış olacaktır. Bu yapılmış olan vize ihlali ileride ki Yunanistan vize başvuruları için ret sebebi olabilecektir.

Yunanistan’a Vize İşlemleri

Covid-19 sebebi ile Yunanistan’a vize işlemleri her ne kadar Schengen anlaşmasına bağlı olsa da, virüs nedeniyle vize işlemlerinde bir takım değişiklikler meydana gelmiştir ve bu değişiklikleri göz önünde bulundurmadan vize başvuru işlemini gerçekleştirmekten kaçınılmalıdır.

Schengen başvuru formu ile birlikte Yunanistan vize işlemleri başlamaktadır. Ama bu standart başvuru formunu doldurmadan önce belirlenmesi gereken iki şey gidiş sebebi ve seyahat süresidir. Eğer ki yanlış bir vize kategorisinden başvuru yapılırsa, haliyle pek çok sıkıntı ortaya çıkacaktır. Ayrıca Yunanistan’ın gerçekleştirdiği bir vize türü de kapıda vize işlemidir. Eğer vize işlemi İstanköy, Sakız Adası, Sömbeki, Midilli, Meis adalarını kapsıyor ise on beş günlük giriş izni verilebilmektedir.

Yunanistan için bu kapı vizesinden yararlanabilinmesi için gerekenler şunlardır;

 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • E-vize başvurusu çıktısı

Eğer ada seyahati bir günden fazla sürecek ise kalınacak otel ve gidiş-dönüşlü olmak üzere gemi biletleri göstermek gerekmektedir. Kapı vizesi işlemlerinin sonuç bulması dört güne kadar sürebilir.

yunanistan bayrağı

Vize Yunanistan İçin Gerekli Evraklar

Gerekli evraklar kişinin mesleki, mali ve kişisel bilgilerinden oluşmaktadır. Vize Yunanistan işlemi için form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Vize kategorisini karşılayan belgeler konsolosluk huzurunda sunulur. Fakat evrakları arttıracak veya azaltacak bazı etmenler bulunur, bunlar mesleki, şahsi özel durum ve seyahat süresidir.

Yunanistan vizesi için gerekli olan kişisel evraklar şunlardır;

 • Yunanistan vizesi başvuru formu, işlemler için asli bir belgedir. Öteki evrakların tamamen bu belgede verilmiş olan bilgilere göre düzenlenmektedir. Form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalı ve bu formu online olarak da temin edilebilmektedir.
 • Pasaport, on yıldan eski olmamalı, vize işlemleri için iki sayfasının boş olması ve seyahat sonrası en az üç ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Seyahat edecek kişi bordo renkte pasaporta sahip ise vize alma konusunda zorunludur ve diğer renk pasaportlara sahip olan kişiler 180 gün içerisinde doksan günü geçmeyecek şekilde yapacakları seyahatlerde vize almaktan muaftırlar.
 • Nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi, pasaport bilgilerini onaylama amacıyla gereklidir. Başvuruyu geçersiz kılabilecek bir husus ise kızlık soyadı değişikliğinin gerçekleştirilmemiş olmasıdır. Ayriyeten verilecek olan nüfus kayıt örneğinde ikamet ve aile fertleri kesin ve net bir şekilde görülmelidir.
 • Biometrik parmak izi kaydının alınması zorunludur fakat daha önce herhangi bir Schengen ülkelerinden bir vize aldındıysa bu parmak izi kaydından muaf olunur. Bunun sebebi parmak izi kayıtlarının beş yıl boyunca saklanması ve gene beş yıl boyunca geçerliliğini korumasıdır. Bu işlemi vize randevu gününde gerçekleştirmek gerekir ve parmaklarda kaydı almaya engel olabilecek herhangi bir kesik veya yara bulunmamalıdır. Eğer ki kişi fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda ise bunu doktor raporu ile destekleyerek bu işlemden muaf tutulur. 18 ve 12 yaş arası başvuru yapacak kişiler parmak izi vermekte zorunludur.
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi de gerekli olan evraklar arasındadır. Uluslararası ziyaret ve seyahat kriterlerini karşılayan ve otuz bin Euro teminatı olanlar, yaş sınırsız sağlık sigorta poliçesini vermek zorundadırlar.
 • 18 yaş altında ki seyahat edecek kişiler için muvafakatname dosyası da gerekli evraklar arasına eklenmelidir ve son olarak seyahat sürecinde kullanılacak olan tüm araç veya konaklamaların rezerve belgelerinin tarihleri net ve kesin olarak görünür şekilde gerekli evraklar arasında bulunmalıdır.

Yunanistan İçin Vize Başvurularında Gerekli Mali Evraklar

Kişisel evrakların yanı sıra gerekli olan bazı mali evraklarda bulunmaktadır.

Yunanistan için vize başvurularında gerekli olan mali evraklar aşağıdaki gibidir;

 • En az beş bin Türk Lirası bakiyesi bulunan ve son 3 aylık hareketlilik durumunu beyan eden banka hesap cüzdanını sunmak gerekmektedir. Teslim edilecek belge banka onaylı kaşe, imza ve ima sirküleri de unutulmamalıdır.
 • Bir işte çalışılıyor ise son üç ayı kapsayacak şekilde maaş bordrosu bulundurmak gerekmektedir.
 • Herhangi bir ek gelir var ise, buna örnek tapu veya kira sözleşmeleri, ek banka hesapları eklenmelidir.

Yunanistan vize başvurusunda kişinin iş durumu ile alakalı evraklar da içermelidir. Emekli, öğrenci, ev hanımı, çalışan veya işverenler için verilmesi gereken evraklarda çeşitlenecektir. Bu yüzden buna göre adım atılması tavsiye edilir.

Yunanistan Vizesi Almak İçin Ücret Ne Kadardır?

Yunanistan büyükelçiliği tarafından her yıl güncellenen Yunanistan vizesi almak için ücret 2021 yılı için 80 Euro’dur. Fakat seyahat edecek kişinin süresi veya vize türü fiyatta değişikliğe sebebiyet verebilmektedir. Ödenilen hiç bir ücretin iade edilmeyeceğini veya devredilmeyeceğini bilmek de fayda var. Eğer bir Yunanistan vize başvurusunda ret durumu söz konusu ise bütün ücretleri yineleyerek tekrar başvuru yapılabilir. Bu sebeple teslim edilecek evrakların tamamen doğru, eksiksiz ve kusursuz olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için daha önce bu işleri deneyimlemiş kişilerden yardım almak çok daha iyi olacaktır.

Yunanistan Vizesi İçin Sonuçlanma Kaç Gün Sürer?

Bütün gerekli şeyler tamamlanmışsa verilen dosyalar Yunanistan Büyükelçiliği tarafından incelenmek ve değerlendirmek üzere sisteme kaydedilir. Beş ile on beş gün arası yapılmış olan vize başvurusunun ret veya kabul olması hakkında sonuç alınabilir. Bu sebeple vize başvuruları, yapılacak seyahatten 1 ay öncesinden gerçekleştirilmelidir. Yunanistan veya Türkiye resmi tatilleri, bazı sistem sıkıntıları veya yeni gelişmeler sebebi ile seyahatin ertelenmek zorunda kalabilmesi hiç istenilmeyen bir durumdur.

Yunanistan vize başvurusunun ret ile sonuçlanması durumunda hem maddi anlamda hem de zaman anlamında büyük ve değerli kayıplar yaşanabilmektedir. Bunun önüne geçmek adına Yunanistan vizesi için yapılan işlemlerde gerekli olan evrakların kusursuz olmasına ve seyahatten bir ay önce yapılmasına özen gösterilmelidir.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan vize başvurusu için talep dilekçesi yazılırken, seyahat amacı belirtilmeli ve belirtilen amaç için istenilen tüm başvuru belgeleri hazırlanmalıdır. Yunanistan vize başvurusu yapılırken seyahat tarihi, kaç kişinin seyahat edeceği, kişisel kimlik ve adres bilgileri detaylı belirtilmelidir. Yunanistan, Türkiye’den gelecek olan ziyaretçileri, schengen anlaşmasına göre süreli olarak kabul etmektedir. Türk vatandaşları, Yunanistan seyahatleri için kısa süreli vize alabilmektedir. Uzun süreli vize almak isteyenler, İtalya Ulusal Vize kriterlerine sahip olmalıdır.

Yunanistan Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize başvuru işlemleri, başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Başvuru evraklarının eksiksiz hazırlanabilmesi için seyahat amacı için istenilen tüm belgelerin tamamlanması ve güncel olması gerekiyor. Vize başvuru işlemleri ile istenilen tüm belgeler hazırlanır, dosya haline getirilir ve alınan randevu saatinden en az yarım saat önce vize işlem merkezine gidilir ve dosya teslimi yapılır. Vize başvuru merkezine, dosya teslimi, başvuru sahibi tarafından yapılmalıdır. Başvuru evrakları incelendikten ve onaylandıktan sonra schengen anlaşmasına göre parmak izinin alınması gerekiyor. Bunun için tüm başvurularda, Yunanistan vize başvuru sahiplerinin hazır olması gerekiyor.

Yunanistan Vizesi Başvuru Evrakları

Yunanistan seyahati için Yunanistan vizesi başvuru sırasında istenilen evraklar, seyahat amacına ve kişinin yapılan işe göre değişmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru evrakları listesinde şunlar yer alıyor;

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama rezervasyonları
 • Davetiye mektupları
 • Hesap döküm belgeleri

Her başvuru türüne ve çalışan, emekli, öğrenci, şirket sahibi gibi durumlara göre farklı evraklar bunlara eklenebilecektir. Her başvuru öncesinde, her başvuru sahibi kendi durumuna ve seyahat amacına göre istenilen tüm belgeleri öğrenmelidir.

Vize Başvurusu Yunanistan İçin Yapılırken Randevu Alımı

Farklı amaçlarla, Yunanistan’a seyahat etmek isteyenler, başvuru işlemlerinde istenilen evrakları öğrendikten sonra başvuru için randevu almalıdır. Vize başvurusu Yunanistan temsilciliklerine ve vize işlem merkezlerine başvuru yapılarak randevu alınabilecektir. Yunanistan vizesi için randevu alınabilecek vize başvuru merkezleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne illerinde bulunuyor. Her ilin sorumluluk alanında bulunan iller farklıdır ve herkes, ikamet ettiği ilinin sorumlu vize başvuru merkezinden randevu almak zorundadır. Her başvurucu, randevu gününe kadar tüm belgeleri eksiksiz tamamlamalıdır. Randevular online sistemler üzerinden alınabiliyor. Yunanistan konsolosluklarından alınacak randevular, yoğunluk nedeniyle ileri tarihlere verilebilmektedir. Vize işlemleri süresi göz önünde bulundurularak, randevular ona göre alınmaya çalışılmalıdır.

Yunanistan İçin Vize Başvurusu İşleminin Sonuçlanması

Yunanistan için vize başvurusu işlem süreleri, başvuru tarihinde oluşan yoğunluğa göre değişmektedir. Vize başvuru evraklarını hazırlayanlar, seyahat tarihlerinden en az 1 ay öncesine randevu alarak başvurularını yapmalıdır. Yunanistan için yapılan vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süreleri, başvuru merkezinin yoğunluk durumuna göre 5 ile 20 iş günü arasında sürmektedir. Hafta sonu ve resmi tatil günleri buna dahil değildir. Başvuruda bulanacak olanlar, randevularını alırken, iş gününe göre hesaplama yapmalı ve seyahat tarihlerini etkilemeyecek şekilde başvurularını yapmalıdır. Eksik evrak durumlarında, evrak talebi ya da mülakat durumları, vize işlemlerinin uzamasına neden olabilecektir. Tüm ayrıntılar hesaplanmalı ve başvurular mümkün olduğu kadar erken tarihlerde yapılmalıdır.

Yunanistan’a Vize Başvurusu Ücretleri

Yunanistan vize ücretleri, her yıl güncellenmekte ve Yunanistan konsolosluğu ya da vize başvuru merkezleri internet siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Yunanistan’a vize başvurusu ücretleri, vize tiplerine göre değişiyor. Özel durumlar ve 0 -12 yaş arası olanlardan vize ücreti alınmamaktadır. Vize türlerine göre vize ücretleri şöyledir.

Genel C – Tipi vizeler (ziyaret, turistik, ticari) : 80€

Genel C – Tipi vizeler (indirimli ülkeler için) : 35 €

Vize başvuru merkezi ücreti : 20 €

Vize ücretleri, her bir başvuru için ayrı ayrı ödenmektir. Özel durumların neler olduğu, vize başvuru merkezlerinin sitelerinde yer almaktadır.

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan için yapılacak olan vize başvurularının ret edilme oranı, ortalama %9 – 10 civarındadır. Yıllık yapılan başvuru sayısı ve ret edilen başvuru sayısına göre bu oran belirlenmektedir. Vize onayları, Schengen ülkelerinde kabul edilmiş olan maddelere göre verilmektedir. Sahte ya da eksik evraklarla yapılacak vize başvuruları ret edilecektir. Yunanistan vizesinin reddedilme nedenleri arasında, ülkeye giriş yasağının bulunması, maddi kaynak yetersizliği, seyahat sağlık sigorta süresinin dolmuş olması gibi nedenler yer almaktadır. Daha çok maddi yetersizlik durumundan dolayı ret verilmektedir. Bu kişinin geri dönmeme ihtimalini gösterdiği kanısına neden olmaktadır.

Yunanistan Vizesi Kişisel Evraklar Nelerdir?

Yunanistan için vize onayı alanlar, schengen anlaşmasından faydalanabilmekte ve Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilmektedir. Yunanistan seyahatleri için vize başvurusunda bulunanlardan istenilen kişisel evrak türleri şunlardır. Yunanistan Konsolosluğuna yazılmış, vize dilekçesi, başvuru formu, pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği belgeleridir. Yunanistan vize başvurusu işleminin yapılabilmesi için pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekiyor. Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanlar vize almadan, sadece pasaportları ile 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli seyahat hakkına sahiptir.

Yunanistan Vize Randevu

Yunanistan seyahatlerinde mutlaka Türk vatandaşları Yunanistan vize randevu oluşturma işlemini yapmalıdırlar. Hiçbir şekilde randevusuz yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu nedenle bu ülkeye yapılacak başvuru öncesi Konsolosluklardan vize randevusu oluşturmaya özen gösterilmelidir. Yunanistan vize randevu alımı ne kadar erken yapılırsa kişilerin seyahat tarihlerinde sıkıntı yaşanmayacaktır. Çünkü Konsolosluklar belli dönemlerde yoğunluklar yaşayabilir ve resmi tatil gibi sebeplerden dolayı vize işlemlerinizde gecikmeler söz konusu olabilir.

Yunanistan Vize Randevusu İle Birlikte İşlemler Nasıl Olur?

Yunanistan Hükümeti Avrupa Birliği ve aynı zamanda Schengen topluluğu üye ülkesidir. Yunanistan Devletine ne amaçla olursa olsun yapılacak seyahat öncesi kişinin mutlaka Yunanistan vize randevusu alması gereklidir. Ancak bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları Yunanistan vizesinden muaf tutulacaktır. Hususi, Diplomatik ve Gri pasaport sahipleri kısa süreli olan seyahatleri için vize almasalar da 90 günü aşan seyahatleri için vize almak zorundadırlar. Seyahatlerin amacına uygun olan Turistik, Ticari ya da eğitim vizeleri belirli şartları yerine getirdikten sonra kolaylıkla alınabilir.

Yunanistan Vizesi Randevu Alımı İle Sonuç Ne Kadar Zamanda Açıklanmaktadır?

Türkiye’den Yunanistan’a yapılması planlanan seyahatler için erken dönemlerde vize randevusu oluşturmak önemlidir. Yunanistan vizesi randevu alma şekli Konsolosluklara şahsen yapılacak olan müracaatlarda ya da telefonla iletişim kurarak alınabilmektedir. Yunanistan vizesi için gerekli olan güncel evrak listesine ve vize ücret bilgilerine vize merkezlerinden ulaşılabilir. Bu evraklar tam ve eksiksiz olarak konsolosluğa teslim edilmesi Yunanistan vizesine sahip olma sürecini kısaltır. Evraklarda herhangi bir pürüz olmaması halinde 7 ile 15 gün içinde olumlu sonuçlanmaktadır. Fakat evraklarda eksiklik ya da hatalı bilgiler tespit edilirse bu süreç uzayabilir. Böyle durumda ek evraklar istenebilir. Bundan dolayı vize başvurusu için Yunanistan vize randevusu adımını 3 ay öncesinden atmak sağlıklı olacaktır.

Bazı Yunanistan Vize Randevu Alma İşlemleri Sonucunda Red

Yunanistan Konsolosluğu ya da Yunanistan Büyükelçiliği tarafından belirtilen evraklarda hatalı bilgiler ya da eksik evraklar olduğu belirlenirse vize başvurusu iptal edilebilir. Böyle bir durumda yeniden vize başvurusu için Yunanistan vize randevu alma sürecinin başlatılması gerekir.

Başvuru formunda hatalı ya da eksik bilgiler, seyahatin süresi, amacı gibi bilgiler belirtilmediyse Yunanistan Konsolosluğu tarafından ek evraklar istenebilir. Vize başvuru formunda yanlış beyanlarla evrakların doldurulduğu tespit edilirse eğer vize ret yer. Böyle durumda yeniden vize başvurusunda bulunmak gerekecektir. Aynı zamanda yatırılan vize harcı da geri iade edilmeyecektir.

Fakat olumsuz sonuçlanan vize başvurusu için Yunanistan Büyükelçiliğine vize itiraz dilekçesi yazabilir ve itiraz hakkı kullanılabilir. Başvuru sahipleri gerek telefonla yada e-posta sistemiyle itiraz dilekçelerini ilgili kuruma iletebilirler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka evrak dosyasının güncel 2021 yılını içermiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’den Yunanistan’a yapılacak seyahat öncesinde güncel evrak listesine ulaşmak gerekir. Ardından vize işlemleri için Konsolosluklardan vize için randevu almalı ve randevu gününde eksiksiz evrak dosyasıyla başvuruda bulunulmalıdır.

Yunanistan vizesi için gerekli olan güncel evraklar şöyledir:

 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • 10 yılı aşmış olan pasaportlar geçerlilik süresini doldurmakta olacağından pasaportun güncellenmiş hali
 • Pasaportun en az 2 adet sayfasının boş olması
 • Kişinin gelir durumunu gösteren belgeler
 • Vize talep dilekçesi
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama, uçak rezervasyon belgeleri
 • Vize harcının ödendiğini gösteren dekont

Tüm belgeler eksiksiz olarak vize başvuru dosyasında bulunmalıdır. Eksik ve hatalı evraklarla yapılan vize başvuruları iptal edilecektir. Bu durum seyahat planlarında aksaklıklar yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Yunanistan vize randevu alma işleminizi, adınıza doğru şekilde yapabilmek adına yardımcı olmaya hazırız.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan vize işlemleri Avrupa Birliği tarafından alınan kararlara göre belirlenmiştir. Türk vatandaşları, ticari, turistik, aile birleşimi, aile ziyareti, eğitim, kapı, gemici vize türlerinden kendileri için uygun olanını alarak, Yunanistan’a seyahat edebilecektir. Vize başvuru işlemleri, randevu alınarak yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak isteyenler, ikamet ettikleri illerin bağlı olduğu başvuru merkezlerinden randevu alır ve başvurularını yaparlar.

Yunanistan Vize İşlemleri İçin İstenen Belgeler

Türk vatandaşları, Yunanistan’a yapacakları seyahatler öncesinde vize başvurusu için istenilen belgeleri hazırlamalı, randevu gününden önce tüm belgelerin eksiksiz olmasını sağlamalıdır. Yunanistan vize işlemleri temsilcilikler aracılığı ile yapılmaktadır. Vize başvuru evrakları talep edilen vize türüne göre değişmektedir.

Tüm vize türlerinde ortak olan belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaport (aslı)
 • Nüfus kayıt örneği
 • Gelir durum belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası

Turistik ve ticari ziyaretlerde, çalışan, emekli, kamu çalışanı, şirket sahibi konumlarına göre her başvurusu farklı evraklar hazırlamaktadır.

Vize İşlemleri Yunanistan Temsilcilikleri

Türkiye’nin her yerinde ikamet edenler, belirli merkezlerde bulunan Yunanistan vize başvuru merkezlerine başvurularını yapmalıdır. Vize işlemleri Yunanistan temsilcilikleri, Ankara, İstanbul, Edirne ve İzmir illerinde bulunuyor. Her temsilciliğin sorumlu olduğu iller farklıdır. Vize başvuru merkezlerinin, internet sitelerinde, kendi sorumluluk alında bulunan illerin listesi yer almaktadır. Yunanistan vizesi için başvuruda bulunacak olanlar, başvurularını, ikamet ettikleri ilin bağlı olduğu başvuru merkezine yapmak zorundadır. Farklı başvuru merkezlerine başvuru yapılamamaktadır. Bunun için her başvurucu, vize işlem randevularını, bağlı olduğu temsilcilikten almalıdır.

Yunanistan Vize İşlemleri İle Sonuç Alma

Yunanistan vize işlemleri ile sonuç alma süreleri en erken 5 gün en fazla 20 iş günü sürmektedir. Ancak bazı yoğunluk durumları ve resmi tatil durumları göz önünde bulundurulduğunda bu süre uzayabilecektir. Seyahat tarihinden önce vize başvuruları olumlu olarak sonuçlananlar, aldıkları vize onayı ile seyahatlerini sorunsuz olarak yapabilecektir. Vize işlemlerinde sorun yaşanmaması için tüm evrakların eksiksiz olması ve başvuru randevusunun seyahat tarihine göre hesaplama yapılarak önceden alınması gerekiyor.

Bazı Yunanistan Vize İşlemleri Sonucunda Neden Ret Alınır?

Yunanistan seyahati için vize başvurusunda bulunan bazı kişilerin başvuruları ret edilebilecektir. Vize başvurularının neden ret edildiği, kişiye açıklanmaktadır. Vize başvuru merkezlerinin internet sitelerinde de vize ret edilme nedenleri hakkında bilgi verilmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin, sunmuş olduğu, gelir durum belgesi ve hesap döküm belgesi içerisinde belirtilen miktarın yetersiz görülmesi, ret edilme nedenlerinden birisidir. Seyahat sağlık sigortasının olmaması ya da sigorta süresinin dolması, pasaportun 10 yıldan daha eski olması ya da seyahat tarihinden itibaren 3 aydan daha az süre geçerliliğinin bulunması vize başvurularında ret edilme nedeni olarak gösterilmektedir. Başvurusu ret edilenler, ret edilme nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru ile yeniden Yunanistan vize işlemleri için gerekenleri yapabilirler.

Yunanistan Vize Evrakları

Yunanistan, Avrupa Birliğine üye ülkelerden birisi olduğu için ülkemizden vize istemektedir. Yunanistan vize evrakları yapılacak seyahat türü ve amacına göre değişmektedir. Yunanistan vizesi için gerekli evraklar hakkında bilgi edinmek isteyenler, vize merkezleri ya da Yunanistan Konsolosluklarından bilgi alabilmektedir. Yunanistan vizesi gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra başvuru dosyası, vize merkezine teslim edilir ve işlemlere başlanılır.

Yunanistan Vize Evrakları Nelerdir?

Yunanistan vizesi için gerekli belgeler seyahat türüne göre değişiklik göstermektedir.

Yunanistan için vize alımında ortak evrak türleri şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve otel rezervasyonu

Yunan vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken, bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden yardım alınması, yapılacak başvuru işlemlerinin eksiksiz yapılmasını sağlayacaktır. Vize işlemlerinde eksik evrak, vize reddine neden olabilecektir. Bunun için her başvurucu hangi evrakların istenildiğini bilmeli ve tüm vize evrakları güncel olarak hazırlamalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Yunanistan vize başvuru evrakları listesi, seyahat amacına göre değişmekte ve istenilen belge listesi ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Yunan vize evrakları turistik vize, ticari vize listesi olarak ayrı ayrı ele alınmaktadır. Yunanistan vize için gerekli evraklar çalışanlar, şirket sahipleri ve ortakları, öğrenciler, kamu çalışanları, emekliler, çiftçiler için özel olarak belirlenmiştir. Çalışanlar, vize başvurularını yapacakları zaman, vize talep dilekçelerini hazırlarlar. Vize talep dilekçeleri, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben Türkçe ya da İngilizce olarak yazılır. Yazılan dilekçede, seyahat amacı belirtilmelidir. Başvuru evraklarına, gelir durumunu gösterir belge, hesap dökümü, çalışma belgesi gibi tüm belgeler eklenir. Çalışanlar, vize başvurularında, kendi adına bulunan hesap bakiyesinde en az 5.000 TL olduğunu gösterebilmelidir. Çalışma durumunu gösterir hizmet dökümü, e-devletten barkodlu olarak alınmalı ya da SGK tarafından ıslak imzalı olarak verilmiş olmalıdır.

Turistik Amaçlı Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar (Kamu Çalışanları İçin)

Kamu çalışanları, turistik amaçlı olarak yılın her dönemi Yunanistan’a seyahat edebilecektir. Kamu çalışanları, Yunanistan vize belgeleri hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvurularını yapabilirler.

Yunanistan vizesi gerekli belgeler kamu çalışanları için şunlardır;

 • Kurum kimlik kartı
 • Çalışma belgesi
 • İzin belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Hesap dökümü

Yunan vizesi gerekli evraklar listesinin başında, vize başvuru dilekçesi ve başvuru formu yer alıyor. Kamu çalışanları, bağlı bulundukları kurumdan ıslak imzalı çalışma belgesini almalıdır. Kurum kimlik kartı ve nüfus cüzdanı fotokopilerini dosyaya eklemelidir.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar Şirket Ortakları

Yunanistan vizesi için evraklar şirket sahibi ve ortakları için belirlenirken, imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopileri istenmektedir. Yunanistan vize başvurusu gerekli evraklar ile birlikte Yunanistan vizesi belgeler için talep dilekçesi yazılırken, şirkete ait antetli kağıt kullanılmalıdır. Vize talep dilekçeleri, şirket yetkilileri tarafından imzalanmalı ve şirket kaşesi basılmalıdır. Şirkete ait hizmet dökümü alınmalı ve hizmet dökümünün son 3 aya ait olmasına dikkat edilmelidir. Şirkete ait evrakların fotokopileri eklenmelidir. Başvuru sırasında, bazı evrakların asılları kontrol amacıyla istenebilir.

Yunanistan Vize Evrakları Nelerdir?

Yunanistan vizesi için gerekli belgeler seyahat türüne göre değişiklik göstermektedir.

Yunanistan için vize alımında ortak evrak türleri şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve otel rezervasyonu

Yunan vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken, bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden yardım alınması, yapılacak başvuru işlemlerinin eksiksiz yapılmasını sağlayacaktır. Vize işlemlerinde eksik evrak, vize reddine neden olabilecektir. Bunun için her başvurucu hangi evrakların istenildiğini bilmeli ve tüm vize evrakları güncel olarak hazırlamalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Yunanistan vize başvuru evrakları listesi, seyahat amacına göre değişmekte ve istenilen belge listesi ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Yunan vize evrakları turistik vize, ticari vize listesi olarak ayrı ayrı ele alınmaktadır. Yunanistan vize için gerekli evraklar çalışanlar, şirket sahipleri ve ortakları, öğrenciler, kamu çalışanları, emekliler, çiftçiler için özel olarak belirlenmiştir. Çalışanlar, vize başvurularını yapacakları zaman, vize talep dilekçelerini hazırlarlar. Vize talep dilekçeleri, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben Türkçe ya da İngilizce olarak yazılır. Yazılan dilekçede, seyahat amacı belirtilmelidir. Başvuru evraklarına, gelir durumunu gösterir belge, hesap dökümü, çalışma belgesi gibi tüm belgeler eklenir. Çalışanlar, vize başvurularında, kendi adına bulunan hesap bakiyesinde en az 5.000 TL olduğunu gösterebilmelidir. Çalışma durumunu gösterir hizmet dökümü, e-devletten barkodlu olarak alınmalı ya da SGK tarafından ıslak imzalı olarak verilmiş olmalıdır.

Turistik Amaçlı Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar (Kamu Çalışanları İçin)

Kamu çalışanları, turistik amaçlı olarak yılın her dönemi Yunanistan’a seyahat edebilecektir. Kamu çalışanları, Yunanistan vize belgeleri hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvurularını yapabilirler.

Yunanistan vizesi gerekli belgeler kamu çalışanları için şunlardır;

 • Kurum kimlik kartı
 • Çalışma belgesi
 • İzin belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Hesap dökümü

Yunan vizesi gerekli evraklar listesinin başında, vize başvuru dilekçesi ve başvuru formu yer alıyor. Kamu çalışanları, bağlı bulundukları kurumdan ıslak imzalı çalışma belgesini almalıdır. Kurum kimlik kartı ve nüfus cüzdanı fotokopilerini dosyaya eklemelidir.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar Şirket Ortakları

Yunanistan vizesi için evraklar şirket sahibi ve ortakları için belirlenirken, imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopileri istenmektedir. Yunanistan vize başvurusu gerekli evraklar ile birlikte Yunanistan vizesi belgeler için talep dilekçesi yazılırken, şirkete ait antetli kağıt kullanılmalıdır. Vize talep dilekçeleri, şirket yetkilileri tarafından imzalanmalı ve şirket kaşesi basılmalıdır. Şirkete ait hizmet dökümü alınmalı ve hizmet dökümünün son 3 aya ait olmasına dikkat edilmelidir. Şirkete ait evrakların fotokopileri eklenmelidir. Başvuru sırasında, bazı evrakların asılları kontrol amacıyla istenebilir.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan vize işlemleri için gerekli evraklar ticari amaçlı seyahat edecek olan kişiler için ortak evraklar haricinde başka belgeleri de sunmak zorundadır. Ticari amaçlı seyahat vizesi almak isteyenler, fuar davetiyesi, davetiye, şirket evrakları, hizmet dökümü, hesap dökümü belgelerini ek olarak sunarlar. Vize talep dilekçesi ile birlikte vize için gerekli evraklar Yunanistan konsolosluğuna hitaben hazırlanmalıdır. Yunanistan vizesi işlem türleri arasında, aile ziyareti, gemici vizesi, aile birleşimi, kapı vizesi, şoför vizesi, eğitim ve transit vize türleri bulunmaktadır. Tüm vize türleri için hem evrak türleri hem de vize işlem ücretleri farklıdır.